שתף קטע נבחר

"נזקי ההשמנה בישראל - 10 מיליארד ש' בשנה"

איגוד רופאי הילדים יוצא בהנחיות חדשות לרופאים: מעתה, רופאי הילדים יבצעו בירור לסיבוכי השמנה, ישלחו את הילדים לבדיקות וינחו את ההורים על תזונה ופעילות. ח"כ אדטו: "20% מכלל ההוצאות הלאומיות לבריאות - על מלחמה בהשמנה"

מגיעים לרופא הילדים בגלל דלקת גרון, כאב אוזניים או שלשול? מעתה רופא הילדים שלכם ייעץ ויתעניין גם בבעיה הבוערת של ילדי ישראל - מגיפת ההשמנה. ועדת מומחים מטעם איגוד רופאי הילדים גיבשה את ההמלצות החדשות והן הוצגו היום (ד') בכנס למניעה ולטיפול בהשמנת ילדים, תחת הכותרת "כן, אני יכול". 

 

"זה יתקבל כמו מרשם"

ראשית, מלבד ההנחיה הקיימת לבצע מדי שנתיים מדידות גובה ומשקל לילד, על רופא הילדים יהיה לבצע בירור לגבי לסיבוכי השמנה אחרים, בהם הפניה לבדיקות מעבדה, איתור מחלות לב וכלי דם, תסמיני סוכרת, נחירות לילה או הפסקות נשימה בשינה ועוד. 

 

במסגרת ההנחיות, על רופא הילדים יהיה להדריך את הילד ובני משפחתו בנושאי תזונה ופעילות גופנית, בנושאים בסיסיים כמו שתיית מים במקום מיץ, החשיבות שבאכילת ארוחת בוקר והקפדה על 60 דקות של פעילות גופנית ביום: "כולם יודעים את הדברים הללו", אמר בכנס ד"ר גל דובנוב רז, רופא ילדים מבית החולים "שיבא" וממחברי נייר העמדה, "אבל כשרופא הילדים, שנתפס כדמות מקצועית וסמכותית, אומר אותם, זה נתפס ממש כמו מרשם. משהו שחשוב לעשות". 

 

"הילד בא לרופא בגלל נזלת וכאב גרון, ולא בגלל עודף משקל. אנחנו נותנים לרופאי הילדים ארגז כלים להתמודד גם עם נושא ההשמנה, כי בבתי ספר לרפואה אין כמעט עיסוק בנושא של אורח חיים, תזונה והשמנה".

   

נייר העמדה מגדיר כי יש צורך גם באיתור מצוקה נפשית אצל הילד השמן: "מה מפריע לילד השמן? לא הסוכרת בגיל 40. מטריד אותו שלועגים לו, מטריד אותה שהיא מתביישת ללכת לבריכה. איתור מצוקה גופנית יכול להיעשות על ידי שאלות כמו האם מציקים לך בגלל מבנה הגוף? האם אתה נמנע מפעילויות מסויימות בגלל שאתה לא מרגיש בנוח? אם מתרשמים שיש בעיה עמוקה, רופא הילדים יכול להפנות לטיפול נפשי". 

 

את כל הצעדים הללו יצטרכו רופאי הילדים לעשות בסדר הזמנים של עשר הדקות המוקצבות לטיפול, אך לדברי ד"ר דובנוב רז, הדבר בהחלט אפשרי: "אם מגיע ילד עם כאב אוזניים, תוך כדי ההליכה למיטה לבדיקה אני שואל לאיזה חוגים הוא הולך, האם הוא אוכל ארוחת בוקר ומזכיר לו לשתות רק מים. זה לא חייב להיות ראיון רציני. בפעמים אחרות אני מציע לקבוע פגישה נוספת למחרת כדי לדבר על השמנה ותזונה ולרוב זה עובד, הילדים וההורים באים".

  

ח"כ רחל אדטו, שנשאה דברים בכנס ציינה כי "הנזק הכספי שהשמנת יתר גורמת לכלכלה הישראלית, לרבות עלות הטיפול בה ובמחלות הנלוות לה, מסתכם ב-10 מיליארד שקלים בשנה, שהם כ-20% מכלל ההוצאות הלאומיות לבריאות, נכון לשנת 2006". 

 

עוד אמרה כי "מלבד העובדה שהשמנת יתר מעמידה את הילד בסיכון למחלות נלוות וקשות, ישנן גם משמעויות כלכליות רחבות לאותם ילדים עם השמנת יתר, שיהפכו למבוגרים שמנים". 

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי ישראל נמצאת במקום ה11- מתוך 33 חברות ה-OECD בתחום השמנת יתר בקרב ילדים: 26% מילדי המדינה סובלים מעודף משקל. 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי קמרני
נזק של מיליארדים
צילום: שי קמרני
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים