שתף קטע נבחר

הרצוג נגד שטייניץ: נשמע חברתי ומקפיא קצבאות

שר הרווחה תקף בחריפות את שר האוצר שטייניץ ביום הבינלאומי למיגור העוני: "בכל הקשור לעוני, קיים במסדרונות הממשל שיח של צביעות"

שר הרווחה, יצחק הרצוג, תקף היום (יום ג') מעל בימת הכנסת את שר האוצר, יובל שטייניץ, והאשים אותו כי הוא נוהג בכפל לשון במדיניותו כלפי העוני בישראל. "אי אפשר לדבר על תקציב חברתי ובו באותה העת להקפיא קצבאות לחלשים", אמר הרצוג, "העוני הוא לא הבעיה של העניים, אלא הבעיה של כולנו".

 

בנאומו בכנסת במסגרת היום הבינלאומי למיגור העוני טען הרצוג כי שר האוצר מנע

 מהלכים המקלים על משפחות חד הוריות, העלה את מחירי המים, טרפד מהלך להגבלת שכר בכירים ומנע את העלאת שכר המינימום. "אי אפשר להתנהג באמביוולנטיות ולהמשיך ולפעול בכפל לשון. להזדעזע כל פעם מחדש מתופעות קשות אך לא להוביל פתרונות אמיצים. מציאות כזאת יוצרת ייאוש וניכור", טען, "זה המבחן שלנו כממשלה. לנהוג ברגישות המתחייבת, באחריות וברצינות ולהוביל יחד מתוך הסכמה ודיאלוג את השינוי החברתי".

 

שר הרווחה המשיך והאשים את שרי הממשלה כי הם "מדברים הרבה ועושים מעט". "היום הזה צריך להיות קודם כל יום של חשבון נפש אישי ולאומי נוקב ועמוק. כי בכל הקשור לעוני, במסדרונות הממשל והפרלמנט קיים שיח של צביעות. מדברים הרבה, עושים מעט. מציצים מבחוץ, לא ממש נוגעים.

 

"האם אנחנו באמת מבינים מה עובר על משפחה ממעמד הביניים שבועת הנדל"ן לא מאפשרת לה לרכוש דירה, ושהכנסותיה הולכות ומצטמצמות והיא נמצאת בסכנת איבוד הפרנסה? האם אנחנו מצליחים לחוש ולו לרגע את מאבקה של אם חד הורית לשרוד את היומיום? או מאבקו של נכה סיעודי הזקוק לטיפול צמוד 24 שעות ביממה?", תהה.

 

"אנשים עובדים כל חייהם ויישארו בדלות ועוני"

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), האשימה את מדיניות האוצר בכך שאינה מאפשרת לרבים לצאת ממעגל העוני. "לפי האוצר, שום דבר רע לא קרה במדינת ישראל בשנה שעברה. ואני חשתי כמו במדע בדיוני. אני רוצה לדבר על האנשים העובדים, אחרי שנים שפמפמו לנו שעבודה מחלצת מעוני. אני רוצה לומר לכם שהיום עבודה לא רק מחלצת מעוני - עבודה היא מחוללת העוני מספר אחת כמעט. יש אנשים עובדים, המשתכרים 20.7 שקלים ליום ואלה יכולים לעבוד כל ימיהם והם יוותרו בדלות ובעוני".

 

יושב-ראש הכנסת, ראובן ריבלין, קרא אף הוא למאבק חסר פשרות במכת העוני בישראל. "'מאבק בעוני' איננו רק מטבע לשון, אלא מצריך התמודדות רצינית, מחויבת ועמוקה. מכת העוני בישראל דורשת מאיתנו היום יציאה למלחמה של ממש, מתמשכת ובלתי מתפשרת", אמר ריבלין.

 

לדבריו, "בישראל של השנים האחרונות חל מפנה מבהיל ומסוכן: אם בשנות ה-60 נחשבה

 מדינת ישראל למופת של חברה שוויונית יחסית, הרי שבמרוצת השנים האחרונות התמונה התהפכה. שיעור העוני בישראל הוא מן הגבוהים בעולם המערבי".

 

"גדלתי בשכונת עוני, כפר שלם בתל-אביב", סיפר ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), "אני גאה במדינה שלי, שיכלה להיאבק בעוני. עם זאת, יש למגר את העוני מהיסוד, להעניק חינוך ולאפשר השכלה. מי שיכול להלחם נכון בעוני – זו הקהילה עצמה שיכולה לסייע לחלץ את הבודדים מהעוני, למשוך את האחים שלנו משם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תוקף. הרצוג
צילום: ארן דולב
כפל לשון? שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
ריבלין. לא רק מטבע לשון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים