שתף קטע נבחר

הציבור קבע: הממשלה כשלה במאבק בעוני

סקר שנערך לקראת היום הבינלאומי למאבק בעוני, שחל היום, קובע: 65% מהאוכלוסייה בישראל העניקו ציון 'נמוך' לממשלה בהתמודדותה עם תופעת העוני. 98% חושבים שעל הממשלה להגדיל הוצאותיה לטובת חילוץ אנשים ממעגל העוני. 40% העידו: נאלצנו לצמצם הוצאתינו הבסיסיות בשנה האחרונה

הרוב המוחץ של האוכלוסייה בישראל חושב שעל הממשלה להתאמץ יותר במלחמה נגד העוני - כך עולה מסקר מיוחד שנערך לקראת היום הבינלאומי למאבק בעוני המצויין היום (ג') ברחבי העולם.

 

 

לפי הסקר, 98% מהאוכלוסייה היהודית חושבים שעל הממשלה להגדיל הוצאותיה לטובת מדיניות שתחלץ אנשים ממעגל העוני. שיעור גבוה של 64.5% מהנשאלים מעניקים לממשלה ציון "נמוך" ו"נמוך מאוד" בהתמודדותה עם תופעת העוני. רק 9% מהנשאלים מביעים שביעות רצון מהמדיניות הנוכחית.

 

עוד עולה, כי יותר ממחצית מהציבור - 56.5% - בעד העלאת מסים כדרך למימון מדיניות לצמצום ממדי העוני. אילו מסים בדיוק? שתיים מהדרכים המרכזיות שהציבור חושב שאפשר באמצעותן לממן השקעות חברתיות הן העלאת תמלוגי הגז (29.7% מהמשתתפים) והגדלת גביית המסים מהעשירונים העליונים (19.3% מהמשתתפים).

 

הסקר מתפרסם יומיים בלבד לאחר פרסום דו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהראה כי הסיכון להיות עני בישראל בשנת 2008 היה גבוה פי שניים בהשוואה לאיחוד האירופי.

 

פרופ' יונה רוזנפלד, חתן פרס ישראל לעבודה סוציאלית ויו"ר הפורום לציון היום הבינלאומי למאבק בעוני: "הסקר מלמד על דאגה גוברת בקרב הציבור מהשלכות הפערים המתרחבים. בניגוד למיתוסים על תמיכה ציבורית בצמצום התערבות הממשלה, הציבור תובע מהממשלה להתערב ולעשות יותר". 

 

הסקר נערך על ידי מכון מדגם, מבוסס על מדגם ארצי מייצג (501 מרואיינים) של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל והוזמן על ידי הפורום לציון היום הבינלאומי למאבק בעוני. היום מצוין זו השנה השנייה בשורה של אירועים במשכן הכנסת, בהם דיונים במליאה וכן דיונים בוועדות הכנסת השונות.

 

המפתח: השקעה בחינוך

רק 0.4% מהמשיבים על הסקר סבורים כי הממשלה אינה צריכה להגדיל את השקעותיה בתחום צמצום הפערים החברתיים וממדי העוני. ממצא עיקרי שעלה הוא כי הציבור סבור שהשקעה בחינוך היא המפתח למילוט מעוני: 38.4% מהמשיבים בחרו בהשקעה בחינוך כנושא החשוב ביותר, 20.5% מציעים להציב את תחום התעסוקה במקום הראשון ו-16.3% רואים דווקא בהשקעה בבריאות מפתח להתמודדות עם בעיות העוני בישראל

 

עוד מלמד הסקר כי בתשובות המתייחסות לצמצום הוצאות הבית הבסיסיות חלה החמרה ברורה ביחס לנתוני אשתקד. 40% מהנשאלים העידו כי צמצמו בשנה האחרונה בהוצאותיהם הבסיסיות, לרבות הוצאות למזון ותרופות, וזאת לעומת כרבע מהמשיבים (24%) שדיווחו כי צמצמו את הוצאותיהם בסקר דומה שנערך בנובמבר 2009.

 

לדברי, ד"ר רוני סטריאר מאוניברסיטת חיפה, השותף בפורום לציון היום הבינלאומי למאבק בעוני, "אם רק 9% מהציבור שבעי רצון מהמדיניות, על נתניהו לשנס מותניים ולשנותה. מחר בדיונים לרגל היום הבינלאומי למאבק בעוני במשכן הכנסת, נתבע כי תוכן תוכנית חומש לצמצום ממדי העוני. שר הרווחה והגורמים המקצועיים במשרדו יהיו איתנו והם תומכים בעמדתנו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
ממצאי הסקר: החמרה ברורה בעוני ביחס לאשתקד
צילום: חיים הורנשטיין
תמלוגים מהגז כאמצעי למלחמה בעוני
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים