שתף קטע נבחר

הוותיקן: "הארץ המובטחת" אינה תירוץ לכיבוש

מועצת הבישופים של המזרח התיכון פרסמה הודעה חריפה נגד ישראל וקבעה כי המושגים התנ"כיים "הארץ המובטחת" ו"העם הנבחר" לא יכולים להצדיק את ההתנחלויות. "אין יותר דבר כזה 'העם הנבחר'", טען אחד הארכיבישופים

ביקורת נוצרית חריפה על הכיבוש בשטחים: הכנסייה הקתולית תקפה היום (שבת) את ישראל, וקבעה כי היא אינה יכולה להשתמש ברעיון התנ"כי של "הארץ המובטחת" או "העם הנבחר" כדי להצדיק את בנייתן של התנחלויות חדשות, או לצורך תביעות טריטוריאליות.

 

בהודעת סיכום שפרסמה מועצת הבישופים של המזרח התיכון בתום שבועיים של דיונים בוותיקן

ואחרי שנפגשה עם האפיפיור בנדיקטוס ה-16, נכתב כי הכנסייה הקתולית מקווה שפיתרון של שתי מדינות בין ישראל יהפוך מחלום למציאות. הבישופים הבהירו גם כי לא יוותרו על הנוכחות הנוצרית באזור.

 

באחד מחלקי המסמך, שעוסק בשיתוף הפעולה עם היהודים, דנו הבישופים בשימוש בתנ"ך על מנת להצדיק את ההתנחלויות ביהודה ושומרון. "מציאת מפלט בעמדות תנ"כיות ותיאולוגיות תוך שימוש בדבר האל כדי להצדיק חוסר צדק, זה לא מקובל", הבהירו.


כינוס מועצת הבישופים של המזרח התיכון בותיקן (צילום: AFP)

 

כנשאל על המשפט הזה במסיבת עיתונאים, השיב הארכיבישוף קיריל סאלים בסטרוס מהכנסייה המלכיתית-יוונית: "אנו הנוצרים, לא יכולים לדבר על הארץ המובטחת לעם היהודי. אין יותר דבר כזה 'העם הנבחר'. כל הגברים והנשים בכל המדינות הפכו לעם הנבחר".

 

"כתבי הקודש לא מצדיקים את הכיבוש" 

"הקונספט של הארץ המובטחת לא יכול לשמש כבסיס להצדקת היהודים לישראל ולעקירת הפלסטינים", הסביר הארכיבישוף, "ההצדקה לכך שישראל כובשת את השטחים הפלסטיניים לא יכולה להתבסס על כתבי הקודש".

 

מועצת הבישופים כתבה בהודעת כי דנה גם במצב של ירושלים: "אנו חרדים מצעדים חד-צדדיים שמאיימים על ההרכב שלה ומסכנים את היציבות הדמוגרפית בה". הם קראו לתת לבירה הישראלית סטטוס מיוחד, בהתבסס על "האופי הייחודי שלה", כעיר הקדושה לנוצרים, ליהודים ולמוסלמים.


לא מכירים ב"ארץ המובטחת". עבודות בנייה באריאל (צילום ארכיון: עידו ארז)

 

הכמרים אמנם הכירו ב"סבל וחוסר הביטחון שבו חיים הישראלים" ובצורך של האזרחים לחיות בשלום

בגבולות הבינלאומיים המוכרים על-ידי הקהילה הבינלאומית. אולם, במסמך הם הביעו סימפטיה רבה יותר לפלסטינים, שסובלים לדבריהם מהגבלות בחופש התנועה, מגדר ההפרדה, נקודות הבידוק הצבאיות וגם ממאסרים פוליטיים והריסות בתים.

 

הבישופים האיצו בנוצרים החיים בישראל וברשות הפלסטינית לא למכור את בתיהם ורכושם. "אנו (הנוצרים) רוצים לשמור על נוכחותו שם (במזרח התיכון)", הסביר הארכיבישוף בסטרוס. "עלינו לחיות יחד עם שכנינו, היהודים והמוסלמים". 

 

בסיכום ההודעה קראה מועצת הבישופים לשים סוף לשנאה בין הדתות. "אנחנו מגנים כל סוג של גזענות, אנטישמיות, אנטי-נוצריות ואיסלמופוביה, ואנו קוראים לכל הדתות לקחת באחריות ולקדם דיאלוג בין התרבויות באזור ובעולם כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור בפגישה עם הבישופים
צילום: רויטרס
מומלצים