שתף קטע נבחר

אשכנזי וברק מגיעים למבקר: יישאלו על המסמך

הרמטכ"ל ושר הביטחון יישאלו על מסמך גלנט. המבקר הודיע בשבוע שעבר כי הוא יבדוק את "מכלול הפעולות הקשורות לעיסוק ב'מסמך', לרבות תהליכי בחירת הרמטכ"ל"

מבקר המדינה מתחיל לבדוק את פרשת "מסמך גלנט " וראשוני העדים הם הרמטכ"ל ושר הביטחון. רב-אלוף גבי אשכנזי ואהוד ברק צפויים להגיע היום (א') למשרדי מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שם יישאלו בנוגע למסמך המזויף ויספקו את גרסאותיהם למסכת האירועים שמסעירה כבר כמה חודשים את מערכת הביטחון.

 

בימים ובשבועות הקרובים צפויים להגיע אל המבקר גם חלק מאלופי המטכ"ל. מדובר בהמשכה של בדיקת הפרשה, שהחלה כבר לפני כמה שבועות תחת מעטה של חיסיון, וכעת מגיעה אל שלב העדויות שבה - שבו יישטחו לראשונה בכירי מערכת הביטחון את גרסאותיהם על שאירע.

 

בין הנושאים שאליהם יתייחסו הבכירים, גם היחסים הרעועים שבין שר הביטחון ברק לבין הרמטכ"ל אשכנזי, המתיחות בצמרת צה"ל וגם היחסים וההיכרות עם החשוד המרכזי בזיוף המסמך, בועז הרפז.

 

אותם בכירים התייחסו עד כה לפרשה רק מול חוקרי המשטרה, אך כעת ייתבקשו לספק הסברים מפורטים הרבה יותר שאינם נוגעים רק להיבטים הפליליים של זיוף המסמך. חלק מהנושאים שיעלו על הפרק יהיו גם שאלות סביב התנהלות הרמטכ"ל ובכירים אחרים בפרשה.

 

בצמרת צה"ל אמנם הביעו שביעות רצון מבדיקת המבקר, לאחר שקצינים בכירים ציינו כי ישנה חשיבות עליונה לכך שגורם חיצוני הוא שייבחן את הפרשה, אך עם זאת - נראה כי הדבר עלול לגרור החרפה במערכות היחסים בדרגים הגבוהים בצבא ובמערכת הביטחון כולה.

 

"גם אם יהיו אצל המבקר אמירות קשות ותיווצר תחושה לא נעימה, אי אפשר להימנע מכך", הודה גורם ביטחוני. עם זאת, ההערכה הרווחת במערכת הביטחון היא כי לבדיקת המבקר לא יהיו השלכות על כניסתו של יואב גלנט ללשכת הרמטכ"ל עם סיום חפיפתו לתפקיד, בפברואר הבא.

 

ברקע ההתפתחויות, עדיין לא ברור מה יעלה בגורלה של ועדת בריק לבדיקת הפרשה שעל הקמתה הורה שר הביטחון ברק. עבודת הצוות הוקפאה כבר בראשיתה, בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וכעת ממתינים חבריה לקבל תשובה סופית בנושא.

 

השופט בדימוס לינדנשטראוס פירט בשבוע שעבר במכתב ששלח לשר הביטחון, אהוד ברק,

את הנושאים שייבדקו על-ידו - "מכלול פעילויותיו ועיסוקיו של סא"ל (מיל') הרפז במערכת הביטחון בתחומים השונים כגון: סחר ורכש, קשרי גומלין עם גורמים שונים במערכת הביטחון ומשמעויותיהם וכל נושא אחר בהקשר זה".

 

כמו כן הוא יבדוק את "מכלול הפעולות במערכת הביטחון הקשורות לעיסוק ב'מסמך', לרבות תהליכי בחירת הרמטכ"ל בהקשר זה, למעט הנושאים שהיו או הינם בחקירה פלילית או בתהליכים משפטיים".

 

לינדנשטראוס, אליו צפוי להגיע גם השר ברק, אמר בשבוע שעבר, כי "חיוני שלמבקר המדינה תהיה בלעדיות בתחומי הבדיקה שלו כדי שהבדיקה לא תופרע על-ידי בדיקות אחרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. מגיע למבקר
צילום: גיל יוחנן
בועז הרפז. הסברים על ההיכרות
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים