שתף קטע נבחר

איך איבדנו את היהדות

ההתנתקות החילונית מהמקורות איפשרה לחרדים לעצב זהות יהודית מעוותת ומסולפת, במסווה של יהדות אותנטית. אם מדינת ישראל רוצה להישאר מודרנית ולהשקיע בעתידה הערכי - את קצבאות הלימוד היא צריכה להסיט אל היהדות המתחדשת

הסטודנטים, נישאים על דעת הקהל הציבורית, יצאו להפגין נגד הכוונה להקצות מיליוני שקלים כהשלמת הכנסה עבור אברכים (וסטודנטים שאינם עובדים) מצד שני, התייצבו חברי הכנסת החרדים, ובראשם משה גפני, והתגאו בהצעת החוק. הם אף הבהירו כי זהו נושא שעליו הם יפילו את הממשלה. אפשר לראות זאת כחוצפה וסחטנות, אולם זוהי נקודת מבט שטחית החוטאת לאמת ומסירה את האחריות מעלינו.

 

דרישתם של החרדים מעוגנת בעולם של ערכים ואידיאולוגיה שאין לנו את הכלים להתמודד עמם. במשך עשרות שנים הזנחנו את עולם הטקסטים היהודי והפקרנו אותו לטובת הציבור החרדי. להזנחת התנ"ך, המשנה, המדרשים, התלמודים והספרות הענפה הממשיכה עד היום יש מחיר כבד. ניסינו לעצב זהות יהודית אחרת, זהות חדשה, תוך התעלמות ומחיקת העבר, ואל הוואקום הזה נכנסו החרדים ועיצבו זהות יהודית חדשה, מעוותת ומסולפת, במסווה של יהדות אותנטית.

 

אבל מעבר לכך, המחיר האמיתי שאותו אנחנו משלמים הוא מחיר הערכים. התנתקנו מעולם הערכים היהודי העשיר, החברתי והתרבותי, וגם כאן החרדים נכנסו אל הוואקום וניכסו אותו לעצמם, ובדרכם. הערך של לימוד התורה הפך לערך עליון, וכל ערך אחר הפך לשולי. הם מתעלמים מערכי היהדות המעודדים עבודה ויצרנות כמו "יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך" או "אהב את המלאכה ושנא את הרבנות", ועוד דומים להם השזורים לכל אורך הדורות.

 

אין לזלזל בבלעדיות של החרדים על הטקסטים הללו. מהמקורות היהודיים הם שואבים עוצמות וכוחות המאפשרים להם חיים בתנאי עוני קשים, חיים נטולי השכלה ועבודה, חיים שאחוז העוזבים אותם הוא שולי.

 

התקציבים לאן?

בשערי ארגוני ההתחדשות היהודית הפועלים בכל רחבי הארץ אנו מוצאים מדי יום יהודים וישראלים המבקשים לצקת ערכים יהודיים למעשיהם, לאהבותיהם ולמלאכתם.

בתי מדרש אקולוגיים פועלים לצד בתי מדרש למספרי סיפורים. הספקטרום הרחב של הנושאים הנלמדים - החל מזכויות אדם, דרך יחסי הורים-ילדים, מעגל השנה ועד ללימוד תורה מאהבת הדעת - מבטא חיבור יהודי עמוק ואמיתי לאינסוף נושאים שרלוונטיים למאה ה-21.

 

אלא שארגוני ההתחדשות היהודית נאבקים על הישרדותם הכלכלית ומסתמכים על תרומותיהם של פילנטרופים מעבר לים או על שכר הלימוד של תלמידיהם. אם המדינה רוצה להשקיע בעתידה הערכי, עליה להפנות את מיליוני השקלים שאמורים להגיע לאברכים לארגונים אלו. המדינה ומוסדותיה הם אלו שצריכים לתחזק, לשמר ולפתח את ההתחדשות היהודית. רק תמיכה ממשלתית קבועה ומסודרת, המעוגנת בתקציב המדינה, תצמיח כאן דור חדש של לומדים המביאים מתוך הלימוד מענה לכלל החברה בישראל. 

 

  • הכותבת היא מנכ"לית בית המדרש אלול

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עילי קמחי
לומדים יהדות ליברלית
צילום: עילי קמחי
מומלצים