שתף קטע נבחר

אולמרט נגד נתניהו וברק: "לא אומרים אמת"

ראש הממשלה ושר הביטחון גלגלו בוועדת טירקל את האחריות לעבר צה"ל כשאמרו שלא דנו בפרטי הפעולה נגד המשט. ראש הממשלה לשעבר יצא במתקפה יוצאת דופן: שר ביטחון לא מאשר פעולה לפני שכל הפרטים בידיו, מי שאומר אחרת - לא אומר אמת

ראש הממשלה לשעבר יורה לכל הכיוונים. אהוד אולמרט תקף הערב (יום ג') את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואת שר הביטחון, אהוד ברק, על פעולותיהם במהלך עצירת המשט לעזה והעדויות שלהם לפני ועדת טירקל. בוועדה שחוקרת את אירועי המשט גילגלו השניים אחריות לעבר צה"ל.

 

  • לקריאת פרוטוקול עדותו של נתניהו בוועדת טירקל - לחצו כאן

 

"שמעתי לאחרונה שהדרג המדיני אחראי רק לאשר פעולה, ולא אחראי לפרטים הטכניים שלה. אני אומר לכם: מעולם לא היה שר ביטחון שלא ידע את כל הפרטים הטכניים של פעולה לפני שאישר אותה. מי שאומר אחרת, לא אומר אמת, אם לומר זאת בעדינות".

 

נתניהו אמר בוועדת טירקל, כי "לא נכנסנו לדיון בפרטי הפעולה, זולת ההשלכות של הדבר הזה על האפקט התקשורתי". ברק המשיך באותו קו ואמר, כי "הדרג המדיני הגדיר את ה'מה', וצה"ל גיבש את ה'איך' - וביצע".


אולמרט, הערב. האשמות קשות כלפי הדרג המדיני (צילום: הדר כהן)

 

בכנס ביטחון המולדת שארגן מכון הייצוא התייחס אולמרט לתפקידה של הממשלה במלחמה בטרור ואמר, כי "אחת הבעיות במלחמה בטרור זה לא הידע והטכנולוגיה, אלא המודעות והמוכנות של ממשלות להשקיע במלחמה בטרור בגלל סיבות פוליטיות. שמעתי את דבריו של ראש השב"כ על שימוש הטרור בטכנולוגיה. הטכנולוגיה הזו מאפשרת גם לנלחמים בטרור להילחם, וזה מדרבן אותנו לפתח כלים חדשים".

 

לדבריו, בתור ראש ממשלה היה עליו "להיאבק לעתים באלה שאינם רואים לטווח הארוך ולא מבינים את המשמעות האסטרטגית". הוא הפנה אצבע מאשימה למדינות ערב ואמר כי "המקור של הטרור באיסלאם. כדי להילחם בטרור, אנו זקוקים למערך משפטי שיאפשר מאבק בטרור. אך מה קורה? מי שנלחם בטרור לא יכול לנסוע למקום שהוא מטרה של טרוריסטים, מחשש שייעצר. זה לא הגיוני".

 

ראש הממשלה לשעבר הוסיף, כי "על הממשלות להתגבר על הנוחות הפוליטית ולהתאים עצמן למציאות. אפשר היה אולי למנוע את הפיגוע בתאומים, אם היו מסתכלים למקומות שלא היה נוח פוליטית להסתכל. המפגעים התחנכו באמריקה. עלינו להחליט מה אנו רוצים".

 

בהמשך, הטיל אולמרט במרומז את האחריות למצבה המדיני של ישראל על נתניהו. "דו"ח גולדסטון פורסם שנה אחריי. אם הייתה מדיניות שלום בישראל, לא היו בעיות כמו שאירעו עם גולדסטון. היה לי סיכום עם האו"ם, שאם תהיה חקירה - היא לא תפורסם לפני שישראל תקרא אותו. מה קרה אחריי - אני לא יודע, כי לא הייתי ראש הממשלה.

 

בהתייחסו למצב בישראל, אמר: "כדאי שיהיה דיאלוג טוב יותר עם הפלסטינים, וכך נוכל לשלוט טוב יותר בטרור. הסיבה שאין לנו כמעט טרור בגדה המערבית, בהשוואה לעזה, שם מתחמשים - זה כי אנו שם, אך גם כי יש שם מנהיגות פוליטית המחויבת לדיאלוג ולמלחמה בטרור, ולא מאפשרת טרור. מה שקורה ביהודה ושומרון זה הוכחה שהפלסטינים בונים תשתית רצינית ולוקחים אחריות. זה סימן טוב לעתיד פוליטי טוב יותר.

 

"יש לשמור על קשרים הדוקים עם מדינות, שגם אם חולקות עלינו, רוצות להלחם בטרור. לעתים מדינות שלא תאמינו בקשר איתנו. לעתים פאסיבית ולעתים בניגוד לפוליטיקה, הם בקשר איתנו ועם שירותי הביטחון. הסיבה לטרור זה פנטזיות ושנאה. אני מאמין שאיכות חיים משפיעה על הטרור. כשהייתי אחראי פעלנו לשנות את המציאות בגדה, וגם לזכות בלגיטימציה כשנלחמנו בטרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. יורה לכל הכיוונים
צילום: הדר כהן
מומלצים