שתף קטע נבחר

אשכנזי מגבה את הפצ"ר: "אין עודף משפטיזציה"

על-רקע ריסוס הכתובת "בוגד" על ביתו של אביחי מנדלבליט וההסתה נגדו על-רקע הרשעת שני לוחמים בפלילים במבצע "עופרת יצוקה", שיגר הרמטכ"ל איגרת למפקדי צה"ל. "הניצחון יושג רק אם נשמור על רוח צה"ל ועל מוסריות", כתב

מעניק גיבוי ללוחמים - וגם לפרקליט הצבאי הראשי. שעות אחרי ריסוס הכתובת "בוגד" על גדר ביתו של אלוף אביחי מנדלבליט, ניסה הערב (יום ד') הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, להרגיע את השטח. באיגרת מיוחדת ששיגר למפקדי הצבא בעקבות החרפת ההסתה נגד הפצ"ר - שבאה על-רקע הרשעתם בפלילים של שני לוחמי גבעתי ב"נוהל ילד" במבצע עופרת יצוקה.

 

  • לקריאת האיגרת המלאה ששיגר הרמטכ"ל - לחצו כאן

 

"מקרים בודדים אלו אינם מלמדים על היעדר גיבוי ללוחמים או על עודף 'משפטיזציה' בצבא", כתב הרמטכ"ל במכתבו. "ההיפך הוא הנכון. יש בהם כדי להעיד על חוסנו המוסרי של צה"ל". הכתובת שרוססה היום בפתח ביתו של מנדלבליט באה ימים ספורים בלבד אחרי שאלמונים תלו בשכונת מגוריו כרוזים נגדו, שם הוא הואשם כי "בגללו חיילים פוחדים להילחם".


הכתובת על בית הפצ"ר, הבוקר (צילום: עופר עמרם)

 

"לא הופתעתי לגלות כי רובן המוחלט של הטענות שנבדקו ונבחנו, הן בתחקירים והן על-ידי הפרקליטות הצבאית, נמצאו בלתי מבוססות", המשיך אשכנזי באיגרת, שבה גם ביקש להדגיש כי רק בשלוש פרשות הועמדו לוחמים לדין פלילי.

"הניצחון בלחימה יושג רק אם נשכיל לשמור על רוח צה"ל ועל המוסריות העומדת בבסיס פעולותינו, ועל כך בכוונתי לשמור מכל משמר".

 

על-רקע האיגרת שכתב הרמטכ"ל, ציינו בצה"ל כי בסך-הכל התקבלו כ-400 תלונות על עבירות פליליות, לכאורה, מצד חיילים ולוחמים במהלך המבצע בעזה בינואר 2009. לפי אותם נתונים, זומנו כ-600 מפקדים וחיילים להעיד בהליכי הבדיקה השונים שערכה מצ"ח, אך רק 20 מהם נחקרו באזהרה וכל היתר התבקשו לסייע לאתר גורמים ששמם נקשר כמעורבים באירועים שבגינם הוגשו התלונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל אשכנזי. מסר מרגיע לשטח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים