שתף קטע נבחר

כרוזים ליד בית הפצ"ר: "בגללו פוחדים להילחם"

כחודש לאחר הרשעת לוחמי גבעתי ב"נוהל ילד" במבצע ברצועה, הפיצו אלמונים מודעות נגד אביחי מנדלבליט בשכונת מגוריו: "לדעתו, מי שאמיץ - צריך לשבת מאחורי סורג ובריח"

הביקורת הרבה סביב ההחלטה להרשיע בפלילים את שני לוחמי גבעתי בגין שימוש ב"נוהל ילד" במבצע "עופרת יצוקה" עלתה אתמול (יום ד') מדרגה, וכוונה ישירות לעבר הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט. בסביבת מגוריו תלו אלמונים כרוזים שבהם נכתב: "בשכונתנו מתגורר הפרקליט הצבאי הראשי... אולם, בשונה משאר החיילים שמוסרים נפשם למעננו - אביחי רק מפריע".

 

שני הלוחמים הורשעו כי ביקשו במהלך המבצע ברצועת עזה מילד בן תשע לפתוח תיקים שחשדו כי הם ממולכדים. כעת הם ממתינים לגזר דינם, שצפוי להיקבע בתחילת דצמבר. בכרוזים שהופצו, הכוללים גם את ציור פניו של מנדלבליט, התייחסו המחברים גם לחקירת מצ"ח נגד אלוף-משנה אילן מלכא, מפקד החטיבה דאז, בגין האישור שנתן להפציץ בית שבו נהרגו 21 בני משפחה.


חבריהם של הלוחמים. גינו בתוקף את הפצת הכרוזים (צילום: אליעד לוי)

 

"אלה לא המקרים היחידים שבהם הפקיר אביחי את חיי חיילנו", האשימו יוזמי המחאה. "במקרים רבים נוספים, חיילים שמסרו נפשם מצאו עצמם מועמדים לדין על-ידי אביחי. כולנו רוצים שחיילינו ילחמו בעוז באויבנו ושחיילינו יישארו בחיים, אך נראה שאביחי חושב אחרת. לדעתו, מי שאמיץ ומעז להגן על חייו שלו או של חבריו, צריך לשבת מאחורי סורג ובריח. בגלל אביחי, רבים מחיילי צה"ל פוחדים להילחם כמו שצריך מחשש שיועמדו לדין".

 

חבריהם של שני הלוחמים שהורשעו בפרשה הביעו סלידה מהמעשה וגינו אותו בתוקף. גם סנגורם, עו"ד אילן כץ, אמר כי "אין זו הדרך להביע דעה נגד הפצ"ר, ואסור לפעול בדרך זו".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "אנו רואים בחומרה רבה את הפצת הכרוזים נגד הפרקליט הצבאי הראשי. צה"ל הוא צבא ערכי ומוסרי הפועל על-פי פקודות, נורמות וערכים, כאשר חובתו של הפצ"ר - יחד עם מפקדי צה"ל - היא לבדוק, לחקור ולטפל בכל חריגה מהנורמות והערכים המחייבים את הצבא. קיים הבדל בין מתן גיבוי לחיילים לבין חיפוי עליהם, ואנו דוחים בתוקף ובשאת נפש את ההכפשות ומקווים שאלו ייפסקו לאלתר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אביחי מנדלבליט. סביבה עוינת
צילום: דובר צה"ל
מומלצים