שתף קטע נבחר

ישי מציע: הבטחת הכנסה לסטודנטים עם ילד אחד

פשרה הוגנת או ספין? שר הפנים נפגש עם נציגי התאחדות הסטודנטים, הנאבקים נגד חוק האברכים. הוא הציע להם שהמדינה תעניק הבטחת הכנסה לכל סטודנט המגדל ילד אחד או יותר. ישי ל-ynet: "הם לא מתחתנים מוקדם ולא מביאים ילדים שנה אחרי שנה". הסטודנטים הבטיחו לבחון את ההצעה

שר הפנים ביוזמה חדשה - שאולי תכניס עוד כמה סטודנטים לרשימת הזכאים ליהנות מ"חוק האברכים ": יו"ר ש"ס, אלי ישי, מציע שהמדינה תעניק לכל סטודנט המגדל ילד אחד או יותר הבטחת הכנסה - הדומה לזו של אברכי הכולל החרדים שלהם שלושה ילדים. בהתאחדות הסטודנטים הבטיחו לבחון את ההצעה.

 

לדברי השר ישי, הוא אמר את הדברים לנציגי התאחדות הסטודנטים שעמם נפגש אתמול (ה'), בתקווה כי יפסיקו את מאבקם נגד חוק

האברכים. במקביל, נפגשו השר ישי וח"כ משה גפני מיהדות התורה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כדי לדון בפיתרון המשבר סביב החוק.

 

ישי אמר ל-ynet בצאתו מן הפגישה כי כי אינו יודע מה תהיה עמדת משרד האוצר לגבי הצעתו לזכות בהבטחת הכנסה סטודנטים שלהם ילד אחד או יותר. עם זאת, הדגיש כי הוא משוכנע שמדובר במהלך נכון הנותן מענה הכרחי לשתי אוכלוסיות המתקשות לגדל את ילדיהן בכבוד.

 

הוא טען כי אין מדובר בקצבה הרגילה של הביטוח הלאומי אלא בסכום בסיסי וקטן בהרבה, אשר אברכים וסטודנטים בעלי משפחות נזקקים להם בשנות הלימודים.

 

עוד לפני הפגישה השר ישי אמר ל-ynet: "הניסיון של הרבה פוליטיקאים וארגונים נוספים להרבות אש ולהגדיל את הקרע בעם לא תועיל לסטודנטים. היתה ועדה ממלכתית שדנה בהם ולא ראיתי שיצאו משם תוצאות. אז המלחמה בחרדים תעזור? אנחנו מבינים שמדובר במגזר אחר, שבו לא מתחתנים מוקדם ולא מביאים ילדים שנה אחרי שנה, ולכן הצעתי לשנות את הקריטריונים כך שיעזרו גם להם. ש"ס תמיד הייתה בעד הסטודטים. אגב, אני בעד שוויון בתחומים נוספים בין סטודנטים לאברכים, כי בחלק מהם דווקא החרדים הם המקופחים".

 

גורמים בש"ס אמרו כי הם מבינים שהשוואת הקריטריונים של הסטודנטים לאלה של האברכים, אינם עושים את החוק לשוויוני ולכן "צריך להתאים אותו לאופי שלהם". הם מקווים כי כעת שני המגזרים יהיו מרוצים ולא יילחמו זה בזה על תמיכת הממשלה.

 

עוד ציינו הגורמים, כי הפגישה בין השר ישי לסטודנטים היתה ברוח טובה, והאחרונים הבהירו בה כי הם אינם נלחמים בדת, בציבור הדתי, בתורה או בלומדיה אלא רק מבקשים שיוויון בחוק.

 

הסטודנטים בוחנים, בקדימה תוקפים

הסטודנטים אמרו שיבחנו את הצעתו של ישי. בהתאחדות הסטודנטים אמרו: "אנו מברכים על כך שהשר ישי הצהיר שהחוק אינו שיוויוני ורואה את הצורך להביא הצעה טובה יותר, שתשמור על שוויון ותעודד את התעסוקה במגזר החרדי. אנו נבחן את ההצעה של שר הפנים, כמו גם את ההצעות האחרות שיגיעו בהמשך".

 

ח"כ יוחנן פלסנר, מ"מ יו"ר סיעת קדימה, אמר בתגובה: "ההצעה לא פותרת את בעיית חוסר השוויון היסודי בין הסטודנטים ואברכי הכוללים. ממשלה המעוניינת לקדם את השוויון תממש את הבטחתה להחלת שנת לימודים אקדמית ראשונה חינם לכל החיילים המשוחררים, ותבטל באופן מוחלט את המיסוי על מלגות לסטודנטים ולחוקרים. נראה שההצעה הנוכחית היא גימיק, שנועד להלבין ולהכשיר את העברת 'חוק האברכים' ולא פתרון שמטרתו להביא לשוויון אמיתי".

 

שלשום נפגש הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, עם נציגי הסטודנטים ואמר כי יש להפוך את חוק האברכים לשוויוני, כך שיתמוך כלכלית באופן

דומה בסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה. עם זאת, הרב לא דן באופן יישום השוויון, ובשאלה האם מתן קצבה לסטודנטים עם שלושה ילדים, כמו זו שזכאים לה האברכים, תיחשב מבחינתו כהפיכת החוק לשוויוני.

 

ברבנות הראשית אמרו כי הפגישה התקיימה באווירה טובה משני הצדדים, שהרבו לדבר על אהבת ישראל וכבוד התורה. גם בהתאחדות הסטודנטים ציינו בסיפוק רב את הפגישה החמימה, והעידו שבמהלכה הסכים הרב עם דרישתם לשוויון ולשילוב החרדים בשוק העבודה.


פורסם לראשונה 04/11/2010 22:59

 

בהכנת הידיעה השתתפו תומר ולמר ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. הצעה או ספין?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים