שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חשש: גמלאות ביטוח לאומי יקטנו במאות שקלים
  לפי הצעה של האוצר, ההצמדה למדד של גמלאות הביטוח הלאומי תופחת ב-1.5%. המשמעות: הגמלה לזכאי יחיד תקטן ב-342 שקל בשנה; לזוג ב-336 שקל בשנה; ולזוג עם שני ילדים ב-516 שקל בשנה. ההפסד לגרוש עם שני ילדים או יותר יגיע ל-600 שקל בשנה. הדיון בהצעה יחל בכנסת בשבוע הבא

  הפסדים של מאות שקלים בשנה עלולים להיגרם בשנתיים הקרובות לזכאי גמלאות הביטוח הלאומי (למעט זיקנה ונכות), כמו גם לזכאי הבטחת הכנסה ונשים גרושות שנתמכות לפי חוק המזונות. זאת, אם תתקבל בכנסת הצעת האוצר בחוק ההסדרים לתקציב 2011-2012 להקטין את הצמדת הגמלאות למדד ב-1.5%.

   

  הקיצוץ מוצע כדי לצמצם את הוצאות המוסד לביטוח לאומי וכדי להקטין את השתתפות האוצר בהן מתקציב המדינה.

   

  זו הפעם השנייה בעשור האחרון שהאוצר מתנכל לגמלאות הביטוח הלאומי ומצמצם את הוצאותיו על גב הרובד החלש ביותר בחברה הישראלית. הפעם הראשונה היתה בחוק ההסדרים של תקציב 2006, שבו שינה האוצר את הצמדת הגמלאות. חוק הביטוח הלאומי תוקן אז כך שבמקום הצמדה לשכר הממוצע, יוצמדו הגמלאות למדד המחירים לצרכן.

   

  שינוי זה היה פתח לשחיקת מתמדת של ערך הגמלאות, בעקבות הפער שהולך וגדל בין עליית המדד לעלייה בשכר הממוצע ולרמת החיים במשק בכלל. המוסד לביטוח לאומי חשש מהסכנה הזאת והתריע עליה כשהחוק נידון בוועדת הכספים, אבל לחץ האוצר על הוועדה לאשר את ההצמדה הנחותה גבר על התנגדות המוסד.

   

  הפורום הציבורי למאבק בחוק ההסדרים חישב את סדר גודל הסכומים שיפסידו מקבלי הגמלאות דרך הפגיעה במקבלי הבטחת הכנסה. החישוב התבסס על תחזית הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפיה המדד של 2010 יעלה בכ-2.5%. לאחר לאחר ניכוי ההפחתה המוצעת של 1.5%, עדכון הגמלה ייעשה מדי חודש בשיעור של כ-0.9%.

   

  הגמלה לזכאי יחיד תעלה מ-1,276 שקל ל-1287.5 שקל לחודש במקום ל-1,308 שקל. ההפסד החודשי - 28.5 שקל או 342 שקל בשנה.

   

  הגמלה לזוג תעלה מ-1,754 שקל ל-1,770 שקל לחודש במקום ל-1,798 שקל. הפסד חודשי של 28 שקל או 336 שקל בשנה.

   

  הגמלה לזוג עם שני ילדים ויותר, או לרווק/ה, גרוש/ה ואלמן/ה עם ילד אחד, תעלה מ-2,672 שקל ל-2,696 שקל לחודש במקום 2,739 שקל. ההפסד החודשי במקרה זה יעמוד על 43 שקל, או 516 שקל בשנה.

   

  הגמלה לרווק/ה, גרוש/ה או אלמן/ה עם שני ילדים ויותר תעלה מ-3,110 שקל ל-3,138 שקל לחודש במקום 3,189 שקל – הפסד חודשי של 50 שקל או 600 שקל בשנה.

   

  הצעת האוצר תעבור לטיפול ועדת העבודה והרווחה, שיתחיל בשבוע הבא. יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד) דרש לטפל בכל התיקונים המוצעים בחוק הביטוח הלאומי, על פי סמכותו. אולם, בלחץ האוצר הוא נאלץ לוותר על חלקם (הנוגע לקצבאות הילדים) - והם עברו לטיפול ועדת הכספים. על פי התבטאויותיו של כץ לאחרונה, הצעת השחיקה הנוספת בגמלאות לא תאושר אצלו בקלות, אם בכלל.

   

  הפורום הציבורי למאבק בחוק ההסדרים מקווה שמאבקו יסייע להעביר את רוע הגזירה. גורם בפורום אמש היום כי "הסכומים בפועל שיפסידו זכאי הגמלאות אולי נראים זניחים על פניהם בעיני מקבלי ההחלטות באוצר, אבל לא כן ליחידים ומשפחות שהגמלאות הן כל הכנסתן, וסכומים אלה שווי ערך למספר ככרות לחם בחודש. תחשבו על זה ביום שבו מתפרסם דו"ח העוני".

  פורסם לראשונה 08/11/2010 20:08

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  המוסד לביטוח לאומי. רוצה לצמצם הוצאות
  צילום: שאול גולן
  מומלצים