שתף קטע נבחר

סטודנטים קטעו את נאום שטייניץ: "אתם ביריונים"

סטודנטים ממכללת ספיר שיבשו את דבריו של שר האוצר בכנס שדרות לחברה, במחאה על "חוק האברכים". הוא לא נשאר חייב, הטיח בהם האשמות מעל דוכן הנואמים - וטען: "החוק מסייע לעניים ביותר בחברה הישראלית"

עימות מילולי התפתח הבוקר (יום ג') בין שר האוצר, יובל שטייניץ, לבין קבוצת סטודנטים ממכללת ספיר שקטעו את נאומו בכנס שדרות לחברה במחאה על "חוק האברכים".

 

הסטודנטים נשאו שלטים שעליהם כתבו: "אנחנו דורשים שוויון, למה אתה מתעלם מאתנו?", "זו לא בדיחה - אנו רוצים תשובות ולא אפליה" ו-"אתה מפחד מחרדים - ואנו רוצים שוויון". בתגובה לקריאות הביניים, השיב להם שטייניץ מעל דוכן הנואמים: "מה שאתם עושים זו לא בדיחה, אלא בריונות".

 

באותו הנושא, אמר שטייניץ דברים ברוח דומה לאלו שנשא בכנסת ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, והוסיף: "החוק במתכונתו הנוכחית קיים ב-30 השנים האחרונות ומסייע לעניים ביותר בחברה הישראלית". הוא ציין כי "אנו מקיימים דיאלוג עם השותפים החרדים כדי שהתשלום לא יעודד תמריץ שלילי, אלא יעודד את היציאה לעבודה. זה לא פשוט, אבל אני מאמין שבסוף נמצא את הנוסחה לכך".

 

בהמשך לסערה שעוררה הפרשה, הגישו אתמול נציגי ארגוני הסטודנטים לחברי הכנסת הצעת חוק חלופית שבמרכזה דרישה לעודד היציאה לעבודה כתנאי לקבלת התגמול שמבטיחה הצעת החוק לחרדים.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק, נכתב כי זו מעגנת את זכותם של הסטודנטים והאברכים לקבל מלגת קיום תפיסה שלפיה הזכאות לקבל את קצבאות הקיום חייבת להיקבע באופן שוויוני, תוך התחשבות במאפיינים היחודיים של כל הציבורים וצרכיהם.

 

כל אותן התפתחויות באו יומיים אחרי הפרסום על כך ששר הפנים, אלי ישי, חשף לפני קהל חרדי מצומצם כי נושא הקצבה הוסדר בינו לבין אנשי משרד האוצר, עוד לפני הדיון בתקציב המדינה.

 

תיעוד דבריו של ישי פורסם באתר החרדי "חדרי חרדים". "ההתחייבות שלנו להבטחת הכנסה, זה הסכם קואליציוני... הסכם על תקציב. לא הסכם קואליציוני בכניסה לממשלה, אלא הסכם בין ש"ס לבין משרד האוצר. הכנסנו שם סעיף על תקציב הבטחת הכנסה, וזה נכנס".

 

אם גרסתו נכונה, נראה כי המהלך שנרקם בינו לבין שר האוצר מהווה עבירה על חוק יסוד: הממשלה, הקובע במפורש כי על כל הסכם שנערך בממשלה לפני ההצבעה על התקציב חייבים הצדדים לדווח למזכיר הממשלה ולכנסת - מה שלא נעשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. השיב לסטודנטים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים