שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופאים לזכויות אדם: להוציא יגאל עמיר מהבידוד

  תמיכה מכיוון לגמרי לא צפוי - רגע לפני הדיון בערעורו של יגאל עמיר על החלטת המדינה להשאירו בבידוד, מפרסם ארגון רופאים לזכויות אדם נייר עמדה, שהגיע לידי ynet, שקורא להוציאו מהבידוד בו הוא נתון 15 שנה: "ביהמ"ש גזר דינו של עמיר למאסר עולם, לא לדיכאון, חרדה או מחלה גופנית. אסירים משלמים מעבר למה שביהמ"ש קבע וזה לא חוקי"

  ארגון רופאים לזכויות אדם קורא להוציא את יגאל עמיר מהבידוד שבו הוא נתון, זאת לרגל דיון נוסף שצפוי השבוע בבית המשפט העליון בעתירתו של רוצח ראש הממשלה בבקשה להוציא אותו מהבידוד שבו הוא נתון, כבר 15 שנה.

   

  עמיר זוכה לחיזוק בלתי צפוי מצד ארגון רופאים לזכויות אדם: "גם אם מדובר ביגאל עמיר אין סיבה שהוא ייאבד את שפיותו בבידוד", אומרים בארגון, "אנחנו מוכנים לתת חוות דעת בעניין לבית המשפט ונשמח אם עורך הדין שלו יזמין אותנו לשתף פעולה". בארגון גם קוראים לגופים נוספים במערכת הבריאות, משרד הבריאות, ההסתדרות הרפואית ואיגוד הפסיכיאטרים, להתנגד לכליאה של אסירים בבידוד - הגורמת לנזק נפשי.

   

  "הבידוד אינו חוקי"

  בנייר עמדה, שהגיע לידי ynet, כותבים אני הארגון לקראת הדיון: "השפעות הבידוד הקשות לא תמיד ניכרות ולעתים אינן מופיעות כלל, אולם אין לדעת באיזה אופן ותוך כמה זמן יושפע האסיר המוחזק בבידוד. ישנם אסירים אשר עלולים להיפגע לאחר ימים בודדים בלבד, בעוד אחרים לא יראו סימני פגיעה גם אחרי שנים ארוכות. פגיעה נפשית בעקבות בידוד מתבטאת בדרכים שונות ובהן: הפרעות שינה, דיכאון וחרדה, בהפרעות פסיכוטיות, כגון הזיות ראייה ושמיעה, מצבים פרנואידים, חוסר התמצאות בזמן ובמרחב, מצבי בלבול חריפים והפרעות חשיבה".


  "צריך להוציא את יגאל עמיר מהבידוד, בלי קשר למה שעשה" (צילום: זום אאוט)

   

  בחוות דעת של הפסיכיאטר ד"ר זאב ויינר, שמוגשת מטעם הארגון נכתב כי, "כלואים הנתונים בבידוד סובלים מתחלואה נפשית כפליים מאלה שאינם נתונים בבידוד. יש לקבוע נהלים ברורים לבידוד כדי למזער נזקים נפשיים חמורים".

   

  בשיחה עם ynet אומר וינר: "להערכתי ועל סמך הסטטיסטיקות, אם יגאל עמיר ייבדק על ידי איש מקצוע, יש סיכוי סביר שיימצא סובל מתסמונת נפשית בספקטרום

  הדיכאוני. בשכיחות נמוכה יותר יש סיכוי שהוא סובל מהפרעות נפשיות שכרוחות בהזיות ודמיונות. בית המשפט גזר את דינו של עמיר למאסר עולם. דינו לא נגזר לדיכאון ולחרדה או למחלה גופנית. אסירים – ויגאל עמיר הוא דוגמה אחת - משלמים מעבר למה שבית המשפט קבע וזה לא חוקי".

   

  ענת ליטווין, מנהלת מחלקת כלואים ב"רופאים לזכויות אדם" אומרת: "אחרי 15 שנה בבידוד צריך להוציא את יגאל עמיר מהבידוד, בלי קשר למה שעשה; אותו ואת כל האסירים שכלואים בתנאים כאלו. זה נכון שהוא רוצח ראש הממשלה, אבל אנחנו עוסקים בתנאי הכליאה שלו ובנזק שהם גורמים לו. אנחנו מטפלים באסירים רבים ומסייעים להם גם בלי לדעת תמיד מה העבירה שעליה הם יושבים".

   

  "בידוד - פרקטיקה מזיקה"

  עוד אמרה כי "בידוד הוא לא צורת ענישה או טיפול. אנחנו בארגון סבורים שרופא שבודק אסיר בבידוד חייב לציין שזו פרקטיקה מזיקה ולהמליץ על הוצאת האסיר מבידוד".

   

  מנתונים שהעביר שירות בתי הסוהר לרופאים לזכויות אדם עולה כי ב-2006 היו 160 אסירים שהוחזקו בבידוד מתוך למעלה מ-20 אלף אסירים.

   

  השבוע, כאמור, יתקיים דיון בעליון בערעור של עמיר על החלטת בית המשפט המחוזי שלא לאפשר לו לצאת מתנאי הבידוד. הפרקליטות כבר הודיעה שתתנגד לאפשר לעמיר להתפלל ביחד עם אסירים אחרים בנימוק ש"עמיר מהווה מודל לחיקוי בקרב קהלים קיצוניים ופועל להפצת משנתו הקיצונית ברבים, שקיימת סכנה כי ישפיע על אחרים לביצוע מעשים דומים ומשום שלפי ההערכה קיימת סכנה לחייו, מצד אסירים אחרים, בשל העבירה שביצע".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  15 שנה בבידוד. יגאל עמיר
  צילום: זום אאוט הפקות
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים