שתף קטע נבחר

מכתב פתוח לחבריי החילונים

"והנה מתכנסת לה השבוע שוב הוועדה למינוי דיינים. אתם מעורים מספיק לדעת שהמיעוט החרדי והלא ציוני הוא זה שיחלק את המשרות הנכספות - אבל איש לא פוצה פה". הרב פוירשטין מבקש מהציבור החילוני במדינת ישראל להתעורר

בסוף השבוע עתידה להתכנס שוב הוועדה למינוי דיינים. הוועדה הזו, תעצב אופן משמעותי מאד את מבנה בתי הדין בשלושים שנה הבאות.

 

המינויים ישפיעו על מעמדן של הנשים בתי הדין, הגרים, ופוטנציאלית על כל אחד מאיתנו. אבל לא פחות חשוב ואולי יותר, אופן ההתנהלות של בתי הדין ישפיע על זוהתה היהודית של מדינת ישראל. משום שאם פני בתי הדין יהיו מנוכרים להוויה הישראלית, אם הם ינהגו כמנהג בית-שמאי במקום שיש לנהוג מנהג בית הלל, הרי שבצדק יבואו ילדיכם ויאמרו, האם אלה הם פניה של מסורת ישראל? האם זאת הרגישות המפורסמת של נביאי ישראל לצדק, אותה רגישות עליה למדנו בבתי הספר שלנו? 

 

אני יודע עד כמה שאלת 'הזהות היהודית', לא קיום המצוות, אבל תחושת השייכות לעם היהודי ומורשתו חשובה לכם. במאות שיחות שקיימתי עם אנשי הרוח, הממשל והתקשורת הבכירים במדינת ישראל, שמעתי שוב ושוב את אותה נוסחא: "אינני דתי, אינני שומר מצוות, אבל היהדות חשובה לי, וחשוב לי שילדי יחושו שייכים למסורת שלהם". ואז מגיע מיד המשפט הבא: " מדוע הממסד הדתי נראה כפי שהוא נראה? מדוע בתי הדין נראים כפי שהם נראים? מדוע הם משניאים על ילדינו את מורשתם? מדוע אתם , רבני צהר, אינכם עושים דבר"?

 

והנה מודח לו, בלי שום סיבה משמעותית, מנהל בתי הדין שניסה והצליח להתחיל מהלך של שינוי, ואתם דוממים. המשחק הפוליטי הצר עם המפלגות החרדיות, לא ממש מעניין אתכם. ההקפאה חשובה יותר, הכלכלה כמובן, החרמת אריאל אף היא תופסת כותרות, אך זה לכאורה לא קשור אליכם. אתם שבאמת יכולים להשפיע על הפוליטיקאים, נשארים רדומים.

 

והנה מתכנסת לה השבוע שוב הוועדה למינוי דיינים, ושוב כמה צפוי אתכם זה ממש לא מעניין. אתם הרי מעורים מספיק לדעת שהמיעוט החרדי והלא ציוני הוא זה שיחלק את המשרות הנכספות. ואתם יודעים שהם לא ממש מכירים אתכם, ולא מכירים בכם כישות שמחייבת התייחסות.

 

הם הרי לא רואים את התמונה הרחבה של היהדות בתוך הסיפור הישראלי הרחב. מחלקי המשרות לא ממש מתעניינים בילדים שלכם ובמה הם חושבים על הסבא שכנראה היה רב. אבל הם הרי לא נפגשים עם הילדים שלכם בתוך הטנק, או בסיור על גבול הצפון. באקדמיה או בכלכלה. והם לא מבינים שהדיינים אותם עליהם לבחור, לא מספיק שיהיו תלמידי חכמים גדולים, הם צריכים להיות גם ישראלים המעורים היטב בהוויית הארץ הזאת.

 

דיינים ששואלים את עצמם למשל, איך הם

(והם ממש לא האחראים הבלעדיים וגם לא המרכזיים) מונעים את האלימות המשתוללת בתוך המשפחה, אלימות שהפכה למגפה מאיימת. דיינים שמבינים את נפשו של הזוג הבא להתגרש, ושתפיסת המשפחה שלו (מה לעשות) אל מול הצורך במימוש עצמי, שונה משלהם ואולי אפילו הפוכה. דיינים שמבינים את האופן שבו הישראלי רוצה ומצפה לקבל שירות, כאזרח ומשלם מיסים בארץ הזאת.

 

אנא חבריי, התעוררו. שימו על סדר יומכם גם את השאלות האלה. כתבו, השפיעו, לחצו, אתם הרי יודעים איך לעשות את זה. אתם יודעים שחבריכם הפוליטיקאים החילונים עוסקים בשאלת הרות גורל כמו הישרדותה של הממשלה, הזכירו להם שאתכם מעניינת הישרדותה של הזהות היהודית, בקרב הדור הצעיר החילוני הגדל כאן, וההולך ומתרחק מכל מה שהיה פעם מקור לגאווה שלכם ושל הוריכם.

 

הרב רפי פוירשטין הוא חבר הנהלת רבני צהר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב בן דהן עוזב. מישהו מחה?
צילום: דודי ועקנין
הרב רפי פוירשטין
מומלצים