שתף קטע נבחר

בזכות הרב בן דהן

מנכ"ל בתי הדין הרבניים היה מטרה לביקורת קשה במדור זה, אבל זה לא אומר שלא מגיעות לו גם מילים טובות: על מאור פניו, על עידוד כניסת טוענות רבניות לבתי הדין ועל קידומה של המערכת. ועכשיו כדאי למנות אשה

לפני כשבוע יצאה הודעה מטעם הוועדה לבחירת דיינים על כך שהרב אלי בן דהן יסיים את תפקידו כמנכ"ל בתי הדין הרבניים בקרוב. אמנם במדור זה הוא "חטף אש" מפעם לפעם, אך בהחלט יש גם מקום לומר כמה מילים טובות (בתקווה שזה לא יישמע כמו הספד).

 

אין ספק במסירותו של הרב בן דהן. במשך שנים רבות פעל לקידומה של מערכת בתי הדין הרבניים בישראל

ולהבאתה למקום מודרני יותר, יעיל יותר, "נקי" יותר וידידותי יותר לבאים בשעריו. זאת אני אומרת, הגם שהיו לי ויכוחים קשים ומרים איתו.

 

בנוסף, הרב בן דהן מאיר פנים לכל אדם, משיב לכל פונה באופן ענייני, ואין איש, פשוט ככל שיהיה, שלא יכול להגיע אליו ישירות ולדבר איתו. וזה לא מובן מאליו. גם המזכירות בלשכתו אדיבות מעל ומעבר לנורמה ולמצופה במדינת ישראל. הרב בן דהן, חשוב לזכור, אף היה מן המעודדים את כניסתן של נשים כטוענות רבניות לבתי הדין הרבניים וראה בכך ברכה מן ההתחלה (הגם שאיני בטוחה שהוא עדיין מחזיק בדעה זו). אין ספק שהמנכ"ל שימונה, ייכנס לנעליים מאוד גדולות.

 

זמן נשי

דווקא משום כך אני מצטרפת לקריאתן של נשות "קולך" לשר המשפטים יעקב נאמן, למנות אישה לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים. יש להניח שמינויה של אישה מוכשרת ומתאימה יביא לשינוי מרענן בבתי הדין הרבניים. שהרי עם כל השבחים שאמרתי על הרב בן דהן, ומבלי לגרוע מהם, לא באתי לטעון לרגע שהמצב בבתי הדין הוא טוב, או מתקרב לכך.

 

יש להניח כי מינויה של אישה כמנכ"לית תביא לרגישות שלא הייתה עד היום למצב הקשה שבו נתונות נשים המתדיינות בבתי הדין. כמו כן, מנכ"לית תוכל לסלול את הדרך למינוין של נשים לתפקידים חשובים אחרים בבית הדין הרבני, כמו יועצות ועוזרות משפטיות, ואולי אפילו בהמשך - לדיינות.

 

אין כל מניעה הלכתית למינויה של אישה לתפקיד המנכ"ל, ואני מניחה שגם אם יהיה קצת קשה לדיינים בתחילה לקבל את הרעיון

של אישה בתפקיד סמכותי כל כך, הם יקבלו את הדבר תוך זמן קצר, כפי שמקבלים כיום את בטבעיות את עבודתן של טוענות רבניות בבתי הדין בכל הארץ.

 

ולרב בן דהן אני פונה בקריאה נרגשת: עכשיו, משאינך מייצג את בתי הדין הרבניים, ואינך חייב להגן המערכת הזאת - בוא והצטרף אלינו למאבק הצודק שלנו למען קידום מעמדן של נשים במעמד האישי ובבתי הדין הרבניים. בוא לשבת עמנו מאחורי המחיצה ולהרגיש איך זה להיות נוכחות-נפקדות. בוא לשבת עמנו ולעמול על פתרונות יצירתיים שיצילו את בנות ישראל מן האסון של עגינות ומן החרפה של סרבנות גט מכוערת.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלי בן דהן
צילום: חיים צח
מומלצים