שתף קטע נבחר

תומס פרידמן תוקף: נתניהו נופל וחושב שהוא עף

במאמר תחת הכותרת "אני מאמין שאני יכול לעוף", טען הפובליציסט הבכיר מה"ניו יורק טיימס" כי נתניהו "משחק עם אובמה" ומתנהג כאילו הוא יכול לעוף - למרות שלמעשה הוא בעיצומה של נפילה מבניין, שסופה בין היתר באובדן הרוב היהודי

העיתונאי האמריקני הבכיר תומס פרידמן ממשיך במתקפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומחריף את הטון. במאמר דעה שפורסם אמש (שבת) ב"ניו יורק טיימס" תחת הכותרת "אני מאמין שאני יכול לעוף", טוען פרידמן כי ארה"ב מנסה "לשחד" את ישראל כדי שתחדש את הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון, בעוד שנתניהו "משחק" עם אובמה.

 

"כשאני קורא את כותרות העיתונים בימים אלו, איני לא יכול שלא לחזור על האמת המוסכמת: אם אתה קופץ מהגג של בניין בן 80 קומות, במשך 79 קומות אתה חושב שאתה עף", כתב פרידמן, "זו העצירה הפתאומית לבסוף שאומרת לך שאתה לא. מדהים אותי כמה מנהיגים ומדינות מתנהגים היום כאילו הם חושבים שהם יכולים לעוף - ומתעלמים מהעצירה הפתאומית שתבוא לבסוף".

 

"איפה להתחיל?", שואל פרידמן, "ובכן, קודם כל יש את ראש הממשלה הישראלי, ביבי נתניהו, שאומר לכולם כמה הוא מחוייב לשלום עם הפלסטינים, בזמן שהוא מסרב להפסיק את הבנייה בהתנחלויות כדרישה מקדימה למשא ומתן".


אובמה "משחד", נתניהו "משחק", פרידמן לא שותק (צילום: AP)

 

פרידמן, שטען בחודש שעבר שישראל "מתנהגת כמו ילד מפונק", ממשיך בטון ציני. "בזמן שלישראל יש כבר 300 אלף מתנחלים בגדה המערבית, ביבי אומר שהוא לא יכול לעצור פעם נוספת את הבנייה על מנת לבדוק אם הממשלה של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס - אדם שהישראלים אומרים שהוא השותף הביטחוני הפלסטיני הטוב ביותר שלישראל היה אי פעם - יכולה להגיע להסכם בטוח של שתי מדינות עם ישראל".

 

לדברי פרידמן, "ארצות הברית מנסה כרגע בעיקרון לשחד את ביבי כדי לשנות את עמדתו. אולי הוא יעשה זאת, אבל זה לא נעים לראות ולא מבשר טובות".

 

לדבריו, במקום לתת הזדמנות למשא ומתן, "נתניהו משחק עם אובמה, גורם לישראל להיראות

כאילו היא רוצה שטחים יותר משלום, ומסתכן באפשרות שלעולם לא יושג הסכם שלום בגדה המערבית, ובכך מספח לתמיד 2.5 מיליון פלסטינים, מה שיוביל לאובדן הרוב היהודי. זו העצירה הפתאומית לבסוף", חוזר פרידמן למשל שאיתו פתח את הטור, "אלא אם כן המלחמה הבאה תגיע קודם. אבל, בינתיים, נראה שביבי חושב שהוא יכול לעוף".

 

בינתיים, נראה שהנסיונות של וושינגטון לשכנע את ראש הממשלה לחדש את הקפאת הבנייה הצליחו. בישיבת הממשלה הבוקר, הודיע נתניהו כי יביא לאישור הקבינט המדיני-ביטחוני הצעה להקפיא את הבנייה לשלושה חודשים נוספים. בתמורה, הממשל האמריקני יטיל וטו על נסיונות לכפות הסדר על ישראל במועצת הביטחון ובפורומים אחרים, יבקש מהקונגרס לספק לישראל עוד 20 מטוסי קרב מתקדמים, ויספק ערבויות ביטחוניות רחבות בעת חתימת ההסדר עם הפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומס פרידמן. "ביבי חושב שהוא יכול לעוף"
מומלצים