שתף קטע נבחר

נתניהו: ההצעה להקפאה לא סופית, הקבינט יחליט

ראש הממשלה אמר כי ההצעה להקפיא את הבנייה לתקופה נוספת "עוברת תהליך גיבוש" וכשזו תושלם היא תובא לקבינט המדיני-ביטחוני. ארבעה שרים בליכוד מתנגדים, אבל אלי ישי מסכים להימנע "אם יובטח חידוש הבנייה במודיעין עילית ואריאל"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המנסה לשכנע את השרים לתמוך בהקפאה בנייה נוספת למשך 90 ימים בהתנחלויות - התייחס הבוקר (יום א') לראשונה לעסקת החבילה המתגבשת עם ארצות הברית. "ההצעה עוברת תהליך גיבוש בין הצוותים הישראלים והאמריקנים. אם וכאשר התהליך יושלם, הוא יובא לאישור הפורום הממשלתי המתאים - הקבינט המדיני ביטחוני", הוא אמר, אחרי שההקפאה הראשונה הוגדרה על ידו "חד פעמית". 

 

בפתח ישיבת הממשלה השבועית, ואחרי דיון סוער בעניין בישיבת שרי הליכוד, נתניהו ציין כי יעמוד על כך שבכל הצעה שתתקבל יישמר ביטחונה של ישראל. ראש הממשלה סיפר על פגישותיו עם בכירים אמריקנים בארבארה"ב בשבוע שעבר: "נפגשתי עם סגן הנשיא ג'ו ביידן ומזכירת המדינה הילרי קלינטון. שוחחתי ונפגשתי גם עם חלק מראשי הקונגרס, ראשי הסנאט וגם בכירים מאוד בכלכלה

 ובתקשורת האמריקנית. בכל הפגישות העליתי כי בראש ובראשונה יש צורך לעצור את תוכנית הגרעין האיראני. מדובר באיום הגדול לשלום העולם, כמובן גם לישראל".

 

בישיבת הליכוד, שקדמה לישיבת הממשלה, אמרו ארבעה שרים - סילבן שלום, משה יעלון, גלעד ארדן ויולי אדלשטיין - כי הם מתנגדים להקפאה שנייה. הם טענו שהמהלך אינו צעד נכון מבחינת ישראל. שלום אמר כי "לא מדובר רק בשלושה חודשים, אלא במהלך שיביא בסופו של דבר לקביעת גבולות הקבע", וטען כי "ההתחייבות האמריקנית לווטו מוגבל לשנה זו טעות אסטרטגית חמורה. זמן זה מוקצב להסכם קבע ואם חלילה וחס לא נעמוד בתנאים, הווטו שהיה בעבר ברור מאליו הפך כעת ללא מובן". השר אדלשטיין הוסיף: "ההקפאה היתה טעות. חייבים להתנגד להמשכה. צריך לדרוש משא-ומתן ללא תנאים".

 

מתנגדים, לא פורשים

בכניסה לישיבת הממשלה, התבטאו שרים בעד ונגד ההצעה. יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, אמר כי הוא יסכים להימנע בהצבעה בממשלה על חידוש ההקפאה, בתנאי שהבנייה בכל חלקי ירושלים תחודש באופן מיידי. השר ישי הדגיש כי ש"ס תדרוש שבתום תקופת ההקפאה "יישלח מכתב מנשיא ארצות הברית המבטיח שתהיה בנייה במעלה אדומים, בביתר עילית, באריאל ובקריית ספר".

 

מנגד, השר אבישי ברוורמן מהעבודה אמש שצריך לקבל מיד את ההצעה האמריקנית. "אני הייתי מקפיא את הבנייה לא לשלושה, אלא לשישה חודשים. הדבר הגרוע ביותר בשעה זו יהיה לדחות את המו"מ בגלל הקפאות שוליות. מדובר פה בעתיד מדינת ישראל. ראש הממשלה נמצא כעת בנעליו של דוד בן גוריון והוא צריך להראות מנהיגות אמיתית".

 

הוא רמז על פרישה אפשרית מהקואליציה, אם ההקפאה הנוספת לא תאושר. "אני קורא לראש הממשלה ללכת ולדון בשני הנושאים המרכזיים. מפלגת העבודה לא תוכל להיות בממשלה אם הנושא הזה לא יאושר".

 

בבית היהודי, המתנגדים להמשך ההקפאה, הודיעו כי לא יפרשו מהקואליציה אם שוב תוקפא הבנייה בהתנחלויות. שר המדע, דניאל הרשקוביץ, אמר: "עקרונית, אנחנו מתנגדים לכל הקפאה. מדובר בשאלה מוסרית ולא פוליטית. מדובר במשפחות, באנשים, שהשקיעו המון כספים. כל רעיון ההקפאה לא היה מכשול אף פעם, גם לא עכשיו. צריך להוריד את זה משולחן המחירים והתגמולים. מפלגתי עושה את כל המאמצים להילחם על ארץ ישראל ולשמר את הרוב בממשלה נגד ההקפאה. בשלב זה, לא נראה כי הגיע הזמן להרים ידיים. אנחנו מקוים להשפיע באופן משמעותי על ההחלטה".

 

גם בישראל ביתנו אמרו כי הם מתנגדים להקפאה שנייה. שרת הקליטה, סופה לנדבר, אמרה: "אם מקבלים החלטה לסיים את ההקפאה אחרי 10 חודשים אז צריך לעמוד מאחוריה".

 

ההקפאה השנייה 

מה כוללת החבילה האמריקנית, בתמורה ל"הקפאה אחרונה ודי"?

  • הטלת וטו במועצת הביטחון והתנגדות באו"ם ובפורומים בינלאומיים אחרים לניסיון לכפות הסדר מדיני על ישראל, וכן הגברת המאבק בנסיונות הדה-לגיטימציה לישראל.

  • בקשה מהקונגרס לאשר אספקת 20 מטוסי קרב מתקדמים נוספים לישראל, בשווי כשלושה מיליארד דולר.
  • ערבויות ביטחוניות רחבות הרבה יותר, בעת חתימת הסדר עם הפלסטינים.

 

עם זאת, ההסכמות עם האמריקנים עדיין לא נכתבו - ובינתיים הן בעל פה בלבד. ייתכן שהמצב שממנו הביעו בירושלים שביעות רצון, לגבי מחויבות לדון בגבולות הקבע, ישתנה בשיחות שמנוהלות על-ידי נציגו של נתניהו,

 עו"ד יצחק מולכו. עדיין לא ברורה גם סוגיית הדרישה הישראלית לנוכחות צבאית בבקעת הירדן.

 

בינתיים, הפלסטינים אמרו כי הם מסתייגים מההצעה - מפני שהיא לא כוללת הקפאת בנייה במזרח ירושלים. ראש צוות המשא-ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר כי הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן יתייעץ בנושא עם בכירים ברשות הפלסטינית ובכוונתו לדרוש את כינוס הליגה הערבית.

 

גם המתנחלים לא קיבלו בעין יפה את ההצעה. ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר: "ראש הממשלה הוא נמר בטלוויזיה וחתול מבוהל בשטח. הוא רוצה להיות שרון, נקיא אותו מהמחנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. התייחסות ראשונה להקפאה השנייה
צילום: גיל יוחנן
ישי. מכתב מאובמה
צילום: גיל יוחנן
ברוורמן. העבודה תפרוש?
צילום: דנה קופל
לנדבר. מתנגדים להקפאה
צילום: מתי אלמליח
מומלצים