שתף קטע נבחר

אחות בי"ס לא בדקה תלמידים מהר - וננזפה

אחות בבית ספר, עובדת חברת נטלי שאחראית על ביצוע חיסונים ובדיקות ראייה בתלמידים, קיבלה מכתב נזיפה חריף על כי לא עמדה במכסה היומית שלה - 60 בדיקות ראייה לתלמיד ביום, ו-30 שניות לפתיחת תיק לתלמיד. ח"כ יחימוביץ': "מכתב מחריד". ח"כ אדטו: "לא מבינים בבריאות". ומשרד הבריאות? הוא דווקא מגבה את חברת נטלי, שטוענת: "היא עבדה בעצלתיים"

איך בודקים את קצב הגדילה והראייה של 60 תלמידים בפחות מארבע שעות? ממכתב שהגיע ל-ynet עולה כי זהו הסטנדרט בחברת נטלי, האחראית על ביצוע חיסונים ובדיקות ראייה וגדילה בתלמידי בתי הספר. עם זאת, אנשי מקצוע טוענים כי "לא ניתן לעשות בדיקה מקצועית בארבע דקות לתלמיד".  

 

"מדובר בניהול דיקטטורי"

במכתב הנזיפה לאחת האחיות האחראיות בנטלי, שהגיע כאמור לידי ynet, נכתב: "למרות שלפני שבוע הוצאו הנחיות מפורשות בכל הקשור להיקפי בדיקות הסינון השונות, שעל כל אחות לבצע (60 פעולות ביום) בחרת שלא לפעול באופן מלא... ובפועל רק חלק קטן מהאחות עומדות במטלות הנדרשות. ראוי לציין שיש מספר אחיות שאף מצליחות להגיע מעבר לכך". הכותב הוא ראובן דיכטר, מנהל חטיבת חינוך והדרכה בנטלי, והוא מוסיף: "אראה בך באופן אישי אחראית למצב בו האזור אשר תחת אחריותך לא יעמוד במכסות הנ"ל", ומציין כי היא האחות הנדונה גרמה ל"נזקים רבים וכבדים" לארגון כולו בכך שבדקה פחות תלמידים מהמכסה הנקובה.

 

  • למכתב המלא שקיבלה האחות ממנכ"ל החברה - לחצו כאן

 

אחות בכירה מתחום בריאות התלמיד שראתה את המכתב ציינה כי "מדובר בניהול דיקטטורי. אף אחד לא יכול לראות 60 תלמידים ביום ולעשות בדיקה מקצועית. בדיקת ראייה של ילד לוקחת שלוש-ארבע דקות, אבל לכך צריך להוסיף הסבר לילד על תוצאות הבדיקה, הרי לא מדובר פה בחפץ, ובסוף לתת מכתב הסבר להורים".

 

יחימוביץ': "מכתב מחריד"

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) שמקדמת הצעת חוק להחזרת שירותי בריאות תלמיד לידי משרד הבריאות, אמרה בתגובה כי "מדובר במכתב מחריד שממחיש עד כמה

שירות לציבור, שאמור להיות ממלכתי, סבלני וקשוב, הופך להיות מכונה משומנת שבה מכתיבים כמות בלתי סבירה של פעולות לביצוע והכל משיקוי רווח והפסד. ילדים הם לא מכונות ולעיתים כשאחות מבצעת פעולה הילד זקוק לעידוד, ליטוף או מילה טובה, לעתים הוא בוכה. הכתבה של סדר זמנים כזה משמעה טיפול לקוי בילדים. השירות חייב לחזור לידי משרד הבריאות ולא להיות בידי חברות פרטיות".

 

ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) ציינה שתפנה למשרד הבריאות בנושא: "היה ברור מראש שההפרטה שהיא למטרות רווח פוגעת באיכות הטיפול", אמרה חברת הכנסת, "המכתב מראה איך המערכת הזו עובדת. מי שחושב שאפשר לפתוח תיק רפואי ב-30 שניות לא מבין כלום בבריאות. חברת נטלי לא התמחתה מעולם בשירותי בריאות לתלמיד. אני דורשת ממשרד הבריאות שידאג למערך בקרה ואיכות קבועים".

  

דווקא חטיבת אחיות בריאות הציבור בהסתדרות האחיות, שבעבר יצאה למאבק בנושא החיסונים לתלמידים, בטענה שהפרטת השירות גורמת לאחיות לחסן את התלמידים כאילו היו "תרנגולות בלול", נמנעה מלהגיב הפעם

 

במשרד הבריאות מגבים את חברת נטלי וטוענים כי מדובר ב"הנחיה סבירה": "משרד הבריאות נמצא בקשר רציף ויום-יומי עם חברת נטלי ומגדיר דרישותיו בכל

התחומים. עם זאת, הנושא הספציפי נבדק מול חברת נטלי . מדובר בהנחיה סבירה, אם מדובר בפעולות כגון בדיקת ראיה או מעקב התפתחות ניתן לבצע 60 פעולות ביום עבודה.

 

משרד הבריאות אינו מתערב במדיניות ניהול העובדים של חברת נטלי אלא מקפיד על עבודה לפי סטנדרטיים מקצועיים שהוגדרו באופן מפורט". 

 

עוד עולה מהתגובה של משרד הבריאות כי חברת נטלי מתחילה לחסן תלמידים רק בימים אלו, חודשיים וחצי לאחר תחילת שנת הלימודים: "בהנחיית משרד הבריאות, נדחה מתן החיסונים עד לגמר התארגנות של חברת נטלי בכל התחומים האחרים. החיסונים צפויים להתחיל במהלך השבוע הקרוב. ממצאי הבקרה הראשוניים מצביעים על עבודה בהתאם לסטנדרטים של משרד הבריאות".

 

מחברת נטלי נמסר בתגובה: "חברת נטלי זכתה במכרז משרד הבריאות לביצוע רפואה מונעת לכ- 1.5 מיליון תלמידים. זאת לאחר שהספק הקודם, האגודה לבריאות הציבור, לא עמד באחוזי הביצוע והסטנדרטים שהציב משרד הבריאות וביעדים שהוגדרו לו.

 

מייד לאחר הזכייה החלה נטלי בבדיקת הסטנדרטים המקצועיים בהם ניתן לבצע את מכסת הבדיקות השגרתיות לתלמידי ישראל (מעקבי גדילה, בדיקות ראייה ושמיעה), וכן את החיסונים. לאחר בדיקה מדוקדקת, הציבה נטלי יעדים מקצועיים וניהוליים, אשר נמצאו סבירים ביותר וברי ביצוע, תוך התחשבות מלאה באחיות ובתלמידי בית ספר. המכתב המדובר יצא למנהלות האזוריות של נטלי עקב אי עמידה בסטנדרטים שהציבה חברת נטלי, פעילות שלטעמנו היתה בעצלתיים וללא כל סיבה מוצדקת.  

 

מתחילת השנה התבצעו מעל כ-300,000 בדיקות וכ-2,000 חיסונים בכל רחבי

הארץ. הסטנדרטים שהוצבו לאחר הבדיקה של חברת נטלי הינם כ-60 פעולות ביום לאחות בכל הנוגע לבדיקות שעשויות להימשך דקות בודדות כגון מדידת משקל, גובה וכו' ולעומת זאת הסטנדרט לביצוע חיסון הועמד על כ-30 חיסונים ליום לאחות. 

 

בכוונת נטלי להמשיך ולוודא עמידה מלאה בחובותינו מול משרד הבריאות וילדי ישראל, הן בצד הכמותי והן בצד האיכותי. וכנראה לשם כך עלינו לעמוד על המשמר מול כ-400 עובדים שעוסקים מידי יום בפעילות".


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
4 דקות לילד? לא אפשרי
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים