שתף קטע נבחר

צהר: אל תהפכו את המתגיירים ליהודים סוג ב'

בתגובה לעתירה שהוגשה לבג"ץ, הציעה הפרקליטות למנות רבנים שישמשו כרשמי נישואין עבור בני זוג שאחד מהם עבר הליך גיור ממלכתי - בצבא או באזרחות. ארגונים העוסקים בגיור מתרעמים: "הפניית גרים למסלול מיוחד היא הטבעת אות קין"

הפרקליטות הציעה בצהריים (יום ב') למנות ארבעה רבנים שירשמו לנישואים בני זוג שאחד מהם, או שניהם, עברו גיור במסגרות הממלכתיות, ושרבני ערים מסרבים להכיר ביהדותם. הצעת הפרקליטות ניתנה בדיון בעתירה שהגיש מכון "עתים" בבקשה לחייב את רבני הערים להכיר בגיורי המדינה בצה"ל ובאזרחות.

 

בדברי ההסבר לעמדתה טענה הפרקליטות כי מדובר בפתרון הולם וראוי, שכן "מחד גיסא הוא מאפשר לבני זוג להירשם לנישואים ללא קשר למקום מגוריהם, ומאידך גיסא, אינו כופה על רבנים מקומיים לנהוג בניגוד לעמדתם ההלכתית ולצו מצפונם". אלא שבארגונים העוסקים בגיור לא היו מרוצים מהצעת הביניים.

 

 

ארגון רבני "צהר" קרא לרבנות הראשית ולפרקליטות שלא להנציח את מעמדם הנחוּת של הגרים, ולהשלים עם מציאות שבה על אף שהם גוירו כדת וכדין, הגרים יעברו ל'דרגה ב'', כהגדרתם. "על הרבנות הראשית לראות חובה דתית ומוסרית עליונה לעשות הכול כדי שהגר יהיה כאחד האדם, ולחייב כל רב שמקבל את משכורתו ממדינת ישראל להכיר בגיורים אלו, הנעשים באחריותה של הרבנות הראשית לישראל. רב המכהן מטעם הרבנות הראשית ואינו מוכן להכיר בגיוריה, יתכבד וילך לביתו". 

 

גם בא כוח העותרים, עו"ד ד"ר אביעד הכהן, התאכזב מההצעה: "מצער לחשוב שהפתרון היחיד שנמצא למצב בלתי נסבל זה הוא הפניית גרי הצדק למסלול 'מיוחד', שיטביע עליהם - בניגוד לערכי היהדות ועקרונות הצדק והשוויון - אות קין של מי שיהדותם, כביכול, איננה שלמה". 

 

"המתגיירים - חלק בלתי נפרד מהעם"

מייסד מכון "עתים", הרב ד"ר שאול פרבר, בירך את דברי הפרקליטות על כך שהמדינה מכירה באופן מלא בגיור הצה"לי ואמר כי יש באמירה זו בכדי להרגיע את אלו שעברו הליך גיור, ולעודד את אלו המעוניינים לעבור את התהליך.

 

"עם זאת", הוסיף, "הכרה זו איננה מיושמת בפועל מפני שהיא אינה מחייבת את רשמי הנישואין להכיר בגיורים אלו. מדובר בתופעה מדאיגה אשר הולכת ומתרחבת מעבר לארבע הערים שהוזכרו בעתירה. אין כל סיבה לחייב את המתגיירים לעזוב את עיר מגוריהם ולהיטלטל ברחבי המדינה על מנת לפתוח תיק נישואים במקום אחר, בשונה משאר תושבי ישראל. המסורת היהודית מחייבת אותנו לקבל את המתגיירים כחלק בלתי נפרד מהעם היהודי ולא להזכיר להם שוב ושוב את עברם, ועל המדינה לנהוג בהתאם לכך".

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, גלעד קריב, טען כי "ממשלת ישראל מפקירה פעם נוספת את ציבור המתגיירים בישראל, וממשיכה במתן חסות להתנהלותה השערורייתית של הרבנות הראשית. במקום לנקוט צעדים משמעתיים חריפים נגד רבני הערים המסרבים לרשום לנישואין את המתגיירים בצה"ל, מעניקה פרקליטות המדינה

תעודת הכשר ליצירת מסלול מיוחד למתגיירים, בניגוד גמור לרוחה של מסורת ישראל, האוסרת על כל הבחנה בין גר ליהודי מלידה.

 

"התנהלות מוזרה ותמוהה זו של הפרקליטות רק מחזקת את הקביעה כי כל עוד בוחרת ממשלת ישראל בשיתוף פעולה עם הממסד הרבני הנוכחי בתחום הגיור, לא יימצא כל פתרון אמיתי למשבר הגיור".

 

תגובת התנועה המסורתית: "ביד אחת מדינת ישראל מגיירת וביד השנייה מחלקת את העם לשניים - סוג א' וסוג ב'. בעוד מי שנולד כיהודי יוכל לבחור היכן להירשם לנישואין, יאלצו גרים לכתת רגליהם לרשמים מסוימים כדי להתחתן. זוהי לא דת משה וישראל- זו הונאת הגר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים