שתף קטע נבחר

הנאשם בהריגה בעזה: "המפקדים שינו גרסאות"

סנגוריו של סמל-ראשון ס', הנאשם בהריגת פלסטיני במהלך מבצע עופרת יצוקה, רמזו כי מפקדיו ניסו להפיל עליו את התיק: "בתחקיר המבצעי נקבע שהחייל פעל לפי ההוראות, אך בחקירת מצ"ח הוא הוצג כתפוח רקוב"

האם יושעו ההליכים המשפטיים בתיק החמור ביותר במבצע עופרת יצוקה ? בדיון מקדמי בעניינו של חייל צה"ל המואשם בהריגה של אלמוני במהלך המבצע טענו הבוקר (יום ה') סנגוריו כי ישנן סתירות מהותיות בין עדויותיהם של המפקדים בתחקיר המבצעי לבין מה שמסרו אותם מפקדים בחקירת מצ"ח.

 

"הזדעזענו לגלות כי בתחקיר המבצעי התקבלה טענת החייל כי פעל לפי ההוראות, ואילו בחקירה הוצג החייל כתפוח רקוב", אמרו עורכי הדין עודד סבוראי ומאיר קלינגר, שרמזו בכך על ניסיון לכאורה של המפקדים להפיל את התיק על החייל. הם הפתיעו עם טענות מקדמיות כבדות משקל שעשויות להשפיע על ההליך המשפטי.

 

הם ציינו כי לאור העובדה שעדיין מתקיימת חקירת מצ"ח על הטיפול הלקוי של המפקדים בתיק, לא היה נכון להגיש כתב אישום נגד החייל סמל ראשון ס' . לטענתם, הפרקליטות הצבאית הייתה צריכה להמתין עם ההחלטה לפחות עד אשר תסתיים חקירת מפקדיו, לרבות מפקד גדוד רותם של חטיבת גבעתי דאז.

 

במהלך הדיון, שהתקיים בבית הדין הצבאי ביפו, סיפרו הסנגורים כי התחקיר המבצעי לא הועבר לפרקליטות על פי הפקודות ורק בחודש דצמבר 2009, כמעט שנה לאחר האירוע, התקבל אצל הפרקליט הצבאי הראשי מכתב של קצין מילואים שנתקל באקראי בפרטי הפרשה וביקש לבחון אותה.


סמל-ראשון ס' עם אביו בבית הדין הצבאי (צילום: ירון ברנר)

 

לאחר החקירה שנפתחה בינואר 2010 ובמקביל לפתיחתה, החליט הפצ"ר לפתוח את החקירה הנוספת נגד המפקדים על הטיפול הפיקודי באירוע. כלומר, לבחון מדוע לא העבירו את התחקיר, כפי שמתחייב מהפקודות וכן לבחון האם פעלו נכון בכל הקשור בפן הפיקודי של האירוע.

 

"כל תקלות המפקדים נעלמו" 

הסנגורים ציינו כי מהתחקיר המבצעי, אותו לא ניתן היה לצטט במהלך דיון ההוכחות, עולים דברים שיש

בהם כדי לזכות את מרשם. לטענתם, העובדה שאותם מפקדים שהעידו דברים שונים במצ"ח על האירוע נחקרים כעת על אופי הטיפול בתיק, מעלה סימני שאלה כבדים. "גרסת הנאשם אחידה גם בתחקיר וגם במצ"ח, אבל כאשר אותם מפקדים התייצבו בפני החוקרים נעלמו כל התקלות שלהם ורק ס' נותר אשם באירוע".

 

נציג הפרקליטות הצבאית בדיון טען כי הפער בין תחקיר מבצעי לחקירת מצ"ח אינו משמעותי ולכן בשלב זה לא הוחלט להשהות את הדיון. עם זאת, הוא לא פסל את האפשרות שיהיה צורך לעשות זאת בעתיד. החייל עצמו, סמל ראשון ס', ישב בדיון יחד עם אביו שליווה אותו, אך לא נדרש להתייחס לסוגיה. ניכר היה על פניו כי הוא מבין היטב את חומרת העבירה בה הוא מואשם.

 

השופטים, בראשות נשיאת בית הדין אלוף משנה רחל טבת-ויזל, החליטו כי בתוך שבוע מהיום, יציגו נציגי הפרקליטות הצבאית את תגובתם לטענות הסנגורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמל-ראשון ס'. הוצג כתפוח רקוב
צילום: ירון ברנר
סבוראי וקלינגר. טענות מקדמיות
צילום: ירון ברנר
מומלצים