שתף קטע נבחר

חולדאי התקפל: אין אוטובוסים בליל שבת בת"א

העירייה התכוונה להפעיל את קווי הלילה של התחבורה הציבורית גם בימי שישי בערב, אבל הסיעות החרדיות הטילו וטו. בחולון זה דווקא עובד לא רע: "האוטובוס הזה עשוי להציל חיים"

למרות שבליל שבת נפגעים לא מעט צעירים בתאונות דרכים, בדרך חזרה מבילוי, ראש העיר תל-אביב רון חולדאי ללא ממהר להפעיל את קווי הלילה של התחבורה הציבורית גם בימי שישי בערב. הסיבה: הסיעות החרדיות במועצת העיר הטילו וטו.

 

מזה כשנה שבעירייה מוקפאת היוזמה להפעיל קו אוטובוס עירוני, שיסיע צעירים ובליינים למוקדי הבילוי בעיר ובחזרה, בלילה שבין שישי לשבת. התוכנית הגיעה אפילו לרמה של בדיקת היתכנות אצל חברות תחבורה פרטיות להפעלת הקו, אך נתקלה

 בהתנגדות דווקא מצד ראש העיר - שחתם על הסכמים קואליציוניים עם הסיעות החרדיות, לפיהם לא יחול שינוי בסטטוס-קוו בעיר.

 

את היוזמה להפעלת אוטובוסים בלילות שבת בתל-אביב מוביל סגן ראש העיר מסיעת הצעירים, עו"ד אסף זמיר, שאמר ל-ynet כי הוא "עדיין מקווה שהיא תצא אל הפועל, ונראה את הקו הזה פועל בלילות שישי".

 

חבר מועצת העיר תל-אביב, הרב נפתלי לוברט מסיעת בג"ד, הסביר ל-ynet מדוע הסיעות החרדיות מתנגדות להפעלת התחבורה הציבורית בשבת. "פיקוח הנפש הוא לא על האוטובוס, אלא על החינוך שחשיבות חיי אדם. לדעת איך לנסוע ולא לשתות, שם צריך להשקיע הרבה שעות ולא אוטובוסים. זה כמו שהקיר רטוב בבית ואתה הולך ושם טיח פעם בשבועיים, למרות שבתוך הקיר יש צינור רקוב. הבעיה היא שנהגים צעירים שמים פס על החוק ונוהגים ושותים. יש הבדל בין בילוי לבין התפרקות צלם אנוש".

 

בתל-אביב פועלות בלילות שבת מוניות שירות, אך הן נוסעות על צירים ראשיים בלבד ולא מגיעות למרבית השכונות. מדו"ח של עיריית תל-אביב לשנת 2009 עלה כי בימי שישי ושבת אירעו יותר תאונות בהן היו מעורבים צעירים בני 17 עד 24, מאשר בימים האחרים בשבוע. 31 תאונות כאלו התרחשו בימי שישי, 41 בשבת - לעומת 9 בימי חמישי ו-13 בימי ראשון.


האוטובוס לא יגיע בשבת (צילום ארכיון: אורן אגמון)

 

"כמובן שקיים קשר ישיר לאופי הפעילות ובעיקר הבילוי של הנהגים הצעירים", הוסבר בדו"ח. "בדיקת הקשר בין ימים לשעות בשנת 2009 מצביעה על מספר תאונות גבוה בימים שישי ושבת בין השעות 0:00 בלילה ל-6:00 בבוקר. במהלך העשור האחרון כ-40% מתאונות עם מעורבות של צעירים אירעו בשעת החשיכה". נתון מדאיג נוסף מלמד כי כל נהג חמישי שהיה מעורב בתאונה בעשור האחרון בתאונה בתל-אביב היה נהג צעיר עד גיל 24.

 

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה: "ראש העיר התבטא לא פעם ולא פעמיים על כך שהוא תומך בתחבורה ציבורית בשבת, אולם משרד התחבורה אינו מאפשר לקיים את קווי הלילה במהלך השבת. עם זאת, אנו בוחנים הצעות שונות ומנסים להגיע להסכמות על מנת לקיים מערך הסעות מקביל למשרד התחבורה, שישרת את המבלים בסופי השבוע".

 

בחולון נוסעים בשבת

קווי הלילה של משרד התחבורה, המופעלים בגוש דן על-ידי חברות אגד ודן, פועלים רק בלילות חמישי ומוצאי שבת, בדיוק בשל אותה סיבה - הסירוב העיקש והמסורתי של החרדים להפעיל את קווי הלילה בליל הבילויים המרכזי של השבוע,

 

בשל הכניעה של משרד התחבורה, יש רשויות המקומיות שהחליטו להפעיל אוטובוסים בלילות שבת. בעיריית חולון, למשל, הסיעות

 החרדיות בעירייה - הכוללות את סגן הראש עיר חיים זברלו מש"ס - הבינו, כי אכן מדובר בפיקוח נפש ואיפשרו להפעיל אוטובוסים בחודשים יולי ואוגוסט. "זה קו שמאוד הצליח וביקשתי אפילו שהוא יתוגבר", אמר ל-ynet ראש העיר חולון מוטי ששון. "ההסעה חינם, להבדיל מאגד ודן".

 

ששון הסביר כי חולון היא עיר חילונית, והתושבים החרדים בה הבינו את הצורך בתחבורה בשבת. לדבריו, הקו בחולון פועל מחודש יולי בלילות שבת משעה 23:00 בלילה. אוטובוס יוצא פעם בחצי שעה, עד שעות הבוקר. האוטובוסים גם מחזירים את הצעירים לעיר ממקומות הבילוי המרכזיים בתל אביב. "בקיץ הבא גם נרחיב אותו לאזורים אחרים בעיר. הקו הזה עשוי להציל חיים, כי הסיסמה 'אם שותים לא נוהגים' חייבת להיות מתורגמת למעשים כאלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולדאי. "בגלל משרד התחבורה"
צילום: עופר עמרם
זמיר. "מקווה שהתוכנית תתבצע"
צילום: מיכאל שטינדל
מומלצים