שתף קטע נבחר

"דן" מבטלת קווים שנסעו לפני צאת השבת

בחברת התחבורה הציבורית המובילה בגוש דן החליטו להפסיק את הנסיעות לפני צאת השבת, לטענתם מסיבה כלכלית. דובר דן: "אנחנו מתנהלים על בסיס עסקי טהור". ח"כ רן כהן פנה לשר התחבורה: "ההחלטה המחטפית מעלה ניחוח של כפיה דתית"

חברת האוטובוסים "דן" החליטה השבוע לחדול מנסיעות לפני צאת השבת - כך הודיע בצהריים (יום ד') דובר החברה, איתן פיקסמן. אוטובוסים ב-9 קווים (מתוך כ-130) נסעו אחר הצהריים ברחבי גוש דן, כשעה לפני צאת השבת, אך כעת העניין יבוטל. ב"דן" טוענים כי ההחלטה התקבלה על בסיס כלכלי טהור.   

 

הדובר אמר ל-ynet: "אגף התנועה בדן מבצע סקרים על-ידי מחלקת סוקרים בכל קווי דן. אנו נדרשים על-ידי הממשלה להתנהל על בסיס עסקי וכלכלי. המשמעות היא שהיכן שאין נוסעים וניתן לחסוך בהוצאות - חוסכים בהוצאות. אנחנו מתנהלים על בסיס עסקי וכלכלי טהור. לא נוסעים איפה שאין נוסעים. בזמנו הייתה בקשה שהקווים ייצאו בשעה מוקדמת יותר, אך כעת - מכיוון שאין די נוסעים - החלטנו לבטל את הנסיעות. זה פשוט שיקול כלכלי".

 

הקווים שבהם יבוטלו הנסיעות בשבת נחשבים לקווים מרכזיים ומרובי נוסעים, שמשרתים אזורים שלמים במרכז, ומובילים בין היתר לבתי החולים איכילוב בתל-אביב ושיבא בתל השומר: קו 1 בחולון והקווים הבאים: 9 בתל-אביב 18 בבת-ים ותל-אביב, 24 מרמת השרון לתל-אביב, 35 לבית החולים שיבא בתל השומר, קו 64 ברמת-גן, 83א' מאלפי מנשה לרעננה 161 מאריאל למפגש הבקעה ו-247 מכפר סבא לתל-אביב. באתר החברה טרם עודכנו זמני הנסיעה בשבת.

 

ח"כ רן כהן (מרצ) פנה לשר התחבורה, שאול מופז, בענייו הפסקת תנועת האוטובוסים בשבת. במכתבו, טען ח"כ כהן כי מדובר בהפרה של הסטטוס קוו בין דתיים לחילונים, ובפגיעה חברתית וסביבתית. "ההחלטה החשאית והמחטפית מעלה ניחוח של כפיה דתית. אסור שכניעה למפלגות הדתיות מסיבות קואליציוניות תרמוס את זכויות הציבור החילוני, תבוא על חשבון הציבור החלש שאינו יכול להרשות לעצמו מכונית פרטית או מונית, ותשים ללעג ולקלס את השאיפה הירוקה לעידוד תחבורה ציבורית".

 

חברת מפלגתו, ח"כ זהבה גלאון, הוסיפה: "אני מקווה מאוד שלא מדובר בכניעה ובתכתיב של גורמים דתיים וחרדים שכופים על ציבור שזקוק לתחבורה ציבורית את אמונותיהם. הציבור שנזקק לתחבורה ציבורית הוא מעמד הביניים, כי מי שיש לו כלי רכב ממילא ייסע בשבת".

 

יושב ראש מפלגת הירוקים וסגן ראש עיריית תל-אביב, פאר ויסנר, אמר: "ההחלטה של חברת דן היא החלטה חצופה ומרושעת . הגיע הזמן שהחברה אשר פוגעת בסביבה יום יום עם צי האוטובוסים שלה, תפסיק לחשוב רק על היבטים כלכליים ותתחיל לחשוב על החברה בישראל, על נוסעיה ועל הסביבה".

 

מנגד, חברי הכנסת הדתיים בירכו על ההחלטה. יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יעקב מרגי, אמר: "אני מחזק את חברת 'דן' על המהלך. צר לי על אותם אנטי יהודים שגם ש'דן' אומרים שמדובר בסיבה כלכלית, עדיין שנאת השבת מעבירה אותם על דעתם".

 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר: "על פי הסטטוס קוו, אסור היה לחברת דן לנסוע בשבת. עד כה, אוטובוסים של דן שנסעו בשבת נהגו בניגוד לחוק. לכן אני שמח על ההחלטה של החברה שהחליטה לחזור לעצמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוטובוס של דן
צילום: אורן אגמון
רן כהן פנה לשר התחבורה
צילום: חיים צח
ההודעה באתר 'דן'
מומלצים