שתף קטע נבחר

האדמירל מאלן: "ויקיליקס אחראית לחיי אדם"

בראיון מקיף ל-CNN קרא ראש המטות המשולבים לאתר ההדלפות לעצור את פרסומם של מסמכים מסווגים. מחלקת המדינה ממשיכה להזהיר את בנות בריתה לקראת הפרסום. בעניין האיראני אמר מאלן: תומך במגעים, אך להיות מציאותיים

ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, האדמירל מייקל מאלן, הזהיר הלילה (שבת) כי אתר ההדלפות "ויקיליקס" מסכן את חייהם של חיילים אמריקנים ואת בנות בריתה של ארה"ב ברחבי העולם. דבריו של מאלן באים לקראת גל נוסף של פרסומי מסמכי מודיעין מסווגים באתר במהלך סוף השבוע. גל הפרסומים צפוי להיות גדול בהרבה (פי 7) משני הגלים הקודמים שהתרכזו בלחימה באפגניסטן ובעיראק.

 

"אני מקווה שאלה שאחראים לפרסומים הללו יחשבו על האחראיות שמוטלת עליהם לחייהם של אלה שעומדים מאחורי המסמכים ויעצרו את הדלפת המידע", אמר מאלן בראיון מקיף לתוכנית GPS של רשת CNN.

 

מוקדם יותר, גינתה מחלקת המדינה את כוונת ויקיליקס להדליף מסמכים נוספים וכינתה אותה "חוסר אחריות". דובר המחלקה, פיליפ קראולי, אמר כי דיפלומטים אמריקנים ממשיכים להזהיר מדינות ידידות לקראת פרסום המידע הרגיש. בין היתר הוזהרו ישראל, רוסיה, איטליה, גרמניה, נורבגיה, צרפת, בריטניה, אוסטרליה, קנדה, טורקיה ודנמרק. מזכירת המדינה קלינטון שוחחה גם עם דיפלומטים סעודים, סינים, אפגנים ובאיחוד האמירויות.

 

במהלך הראיון התייחס האדמירל מאלן גם לסוגיית הגרעין האיראני ואמר כי וושינגטון צריכה להיות "מציאותית" בכל הקשור למגעים עם טהרן, ורמז כי האחרונה משקרת לקהילה הבינלאומית ומקדמת תוכנית לבניית ראשי חץ גרעיניים. "אני עדיין חושב שצריך להתרכז בדיאלוג, אך יש לעשות זאת בצורה ריאליסטית שבודקת אם איראן אכן מתכוונת לומר את האמת, באמת מתכוונת לקיים מגעים ובאמת מתכוונת לעשות משהו. ארה"ב בוחנת אופציות צבאיות מול איראן זה תקופה, אך הדיאלוג נותר המפתח העיקרי", אמר.

 

בהתייחס למצב באפגניסטן אישר מאלן את דברי מפקד הכוחות האמריקניים באפגניסטן לשעבר, סטנלי מקריסטל, כי אדם שהתחזה למנהיג טליבאן קיים מגעים עם נשיא אפגניסטן, חמיד קראזי. ראש המטות המשולבים ציין כי החשדות "התעוררו בשלב מוקדם" וכי המגעים עם הארגון האיסלאמי הקיצוני מתנהל רק באמצעות מתווכים.

 לדבריו, טליבאן אינו סבור שהוא מפסיד במערכה והדגיש כי הסיכוי למהלכי פיוס נרחבים נותר "נמוך".

 

מאלן התייחס בראיון גם למתיחות הרבה בחצי האי הקוריאני ואמר כי מנהיג צפון-קוריאה "אינו אדם שארה"ב יכולה לסמוך עליו". הוא הדגיש את חשיבותה של סין בריסון המתיחות וקרא לה להפעיל את השפעתה על פיונגיאנג לקראת התמרונים שצפוי לקיים צבא ארה"ב עם צבא דרום-קוריאה בשבוע הבא. מאלן מתח ביקורת על סין ואמר כי לא ברור לו "מדוע בייג'ינג לא עשתה זאת עד עכשיו".

 

מוקדם יותר הודיע הפנטגון כי התמרונים המשותפים עם דרום-קוריאה אינם נוגעים לסין אלא לצפון-קוריאה. זאת, על-רקע הדאגה שביטאה סין מהתקרבותה של נושאת המטוסים "ג'ורג' וושינגטון" לאזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאלן. לעצור הדלפת המידע
צילום: AFP
מדינות מערביות הוזהרו. אסאנג'
צילום: רויטרס
איראן משקרת בנוגע לגרעין
צילום: AFP
מומלצים