שתף קטע נבחר

הערכה: שליש מנשאי ה-HIV החדשים - הומואים

הוועד למלחמה באיידס: נבלמה מגמת העלייה במספר נשאי ה-HIV החדשים בישראל ב-2010 - ומספרם יהיה זהה לאשתקד. ההערכה: מספר הנשאים החדשים יעמוד על כ-411 איש השנה, כ-140 מהם - הומואים. ב-1 בדצמבר יצויין יום האיידס הבינלאומי

לאחר שנים של עלייה בהדבקה, מגיפת האיידס מתחילה להתייצב: מהערכה של הוועד למלחמה באיידס, עולה כי ב-2010 נתוני ההדבקה יהיו זהים לאלה של 2009, ויעמדו על כ-411 נשאים חדשים. זאת, לאחר שבמשך מספר שנים עישור ההדבקה נמצא בעלייה מתמדת. מהנתונים, המתפרסמים לרגל יום האיידס הבינלאומי לאיידס שיצויין ב-1 בדצמבר, עולה כי מעל שליש (כ-34%, לפי ההערכה) של הנדבקים הם הומואים.

 

בשנת 2006 התגלו 336 נשאי HIV, בשנת 2007 התגלו 360, בשנת 2008 נדבקו 390 אנשים נוספים באיידס ובשנת 2009 - 411 נשאים חדשים. מנתונים שאסף הוועד למלחמה באיידס, ההערכה היא שמספר נשאי ה-HIV החדשים בשנת 2010 יהיה זהה, כאמור, למספרם ב-2009. הקבוצה שנפגעה בצורה המשמעותית ביותר הייתה ונותרה גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים. בשנת 2009 מעל 140 נשאים חדשים השתייכו לקבוצה זאת, ונתונים דומים מתקבלים גם משנת 2010.

 

"הנתונים בארץ ובעולם מצביעים אמנם על בלימת העלייה", יונתן קרני, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, "אך חשוב לזכור שמגמה זאת עלולה להתהפך בכל רגע נתון. חשוב לזכור שעדיין מדובר במספר הגבוה ביותר של מתגלים חדשים לשנה מאז החל איסוף הנתונים האפידמיולוגים בישראל. אסור להפוך את האופטימיות לשאננות. עכשיו, יותר מאי פעם, משרד הבריאות חייב להתעשת ולהפנות משאבים לנושא".

 

בתוך כך, הסקר השנתי שעורך הוועד למלחמה באיידס לבדיקת רמת המודעות למחלה והימנעות ממנה, מגלה כי הישראלים לא משנים הרגלים: גם ב-2010, דיווחו 70% כי מעולם לא ביצעו בדיקת נשאות, 93% לא קיבלו המלצה מרופא המשפחה לעבור בדיקה - ורבע מהצעירים אינם משתמשים בקונדום.


מתגלים חדשים בשנה, מ-2006. התייצבות

 

ובעולם: אופטימיות זהירה

ומה קורה בעולם? על פי דו"ח סוכנות האיידס של האו"ם - UNAIDS, נרשמת התייצבות בעולם בשיעור ההדבקות החדשות בנגיף ה-HIV. המידע נאסף מ-182

מדינות שונות ובהן ישראל. בין השנים 2001 עד 2009, שיעור ההדבקות החדשות ב-HIV התייצב או ירד ב-56 מדינות ברחבי העולם. 34 מהמדינות נמצאות באזור הסב-סהרה באפריקה, שם שיעור חולי האיידס ונשאי הנגיף הוא הגבוה בעולם.

 

ארבע מתוך חמש המדינות שנחשבות לנפגעות העיקריות של המגיפה באזור אפריקה רשמו ירידה של למעלה מ-25% בשיעור ההדבקות החדשות. המדינות הן אתיופיה, דרום אפריקה, זמביה וזימבבואה. ניגריה, המדינה החמישית ברשימת המובילות בשיעורי ההדבקה, לא הצליחה להשיג אמנם להשיג ירידה כמו שכנותיה, אך רשמה התייצבות במספרים.

 

מנגד, במזרח אירופה ובמרכז אסיה, מספר האנשים שחיים עם HIV שילש את עצמו בעשור האחרון ועומד כיום על 1.4 מיליון בני אדם. רוסיה ואוקראינה מהוות את מוקד המגמה מאחר ושתיהן בלבד אחראיות על 90% מסך ההדבקות החדשות באזור זה. 

 

מסקר שערך הוועד למלחמה באידס עולה כי 70% מהישראלים מעולם לא ביצעו בדיקת נשאות, 93% לא קיבלו המלצה מרופא המשפחה לעבור בדיקה - ורבע מהצעירים אינם משתמשים בקונדום.

 

יום האיידס העולמי, המצוין ברחבי העולם מאז שנת 1988, חל ב-1 בדצמבר ומסמל את המאבק העולמי במגיפה. במסגרת יום האיידס ייערך ב-30 בנובמבר

מופע Rock4Life בחסות הוועד למלחמה באיידס, במהלכו תימצא ניידת בדיקות אנונימיות שתאפשר לכל באי המופע להיבדק ללא תשלום. ב-1 לדצמבר יקיים הוועד בדיקות אנונימיות לגילוי HIV בדיזינגוף סנטר בתל אביב בתשלום סמלי של 50 שקלים לבדיקה. כל הסכום ישמש כתרומה להמשך פעילות הוועד למלחמה באיידס. הוועד יקיים בדיקות אנונימיות גם באוניברסיטת בן גוריון בנגב, בטכניון בחיפה, במכללת שנקר ברמת גן, ובמרכז הבדיקות של הוועד בתל אביב. פרטים על הבדיקות ניתן למצוא באתר הוועד.


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדיקות חינם לכל דורש
צילום: Getty mages imagebank
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים