שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

"ישראל ניסתה לתאם את 'עופרת יצוקה' עם פתח"

אחד המסמכים, שפורסם באתר "ויקיליקס", מתייחס לפגישה שערך שר הביטחון עם אנשי קונגרס אמריקנים. הוא סיפר להם כי ערב המבצע בדצמבר 2008 ישראל התייעצה עם מצרים והרשות ושאלה אותם האם הן יכולות לקחת את השליטה על הרצועה לאחר שחמאס יובס. התשובה היתה שלילית

האם בקהיר וברמאללה ידעו על מבצע "עופרת יצוקה" לפני שהחל: מסמכי ויקיליקס, שהתפרסמו הערב (יום א') חשפו גם כי שר הביטחון אהוד ברק ניסה לתאם את המבצע, שהחל בדצמבר 2008, עם הרשות הפלסטינית ומצרים. כך נכתב במסמך של שגרירות ארצות-הברית בתל-אביב, המתייחס לפגישה שערך ברק עם חברי קונגרס אמריקנים.

 

סודות מאמריקה - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

במסמך, שנכתב בתחילת חודש יוני 2009, נכתב כי ברק אמר בפגישה שהרשות הפלסטינית חלשה ושאין לה כל ביטחון עצמי. הוא הוסיף כי המתאם הביטחוני של ארה"ב ברשות הפלסטינית דאז, הגנרל קית' דייטון מנסה לשפר את הביטחון העצמי.

 

שר הביטחון הוסיף, כך על-פי המסמך שהודלף, כי ישראל התייעצה עם מצרים והפתח, עוד לפני שהמצע התחיל. הוא שאל האם הפתח או מצרים מוכנות לקחת את השליטה על רצועת עזה, לאחר שישראל תנצח את חמאס. על-פי המסמך האמריקני, ברק קיבל תשובה שלילית מהרשות ומקהיר.

 

הוא הדגיש את חשיבות המשך ההתייעצות הן עם מצרים והן עם הפתח ביחס

 לשיקום רצועת עזה. וכן הוא ביקש להימנע מפרסומים המקשרים כל הסכם בעזה לשחרור החייל החטוף, גלעד שליט.

 

מהמסמכים עולה גם החרדה של ישראל למונופול האזורי שיש לה בתחום הגרעין, נכונותה לתקוף לבד את איראן - וכן ניסיונותיה הבלתי נלאים להשפיע על המדיניות האמריקנית. לפי המסמכים שפרסם העיתון הבריטי "גרדיאן", שר הביטחון העריך ביוני 2009 שיש חלון הזדמנויות של "בין שישה ל-18 חודשים מעכשיו" שבו ניתן עדיין למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אחר כך, העריך ברק לפי המסמכים, "כל פיתרון צבאי יגרום נזק היקפי בלתי מתקבל על הדעת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. שיחות עם קהיר ורמאללה
צילום: ירון ברנר
מומלצים