שתף קטע נבחר

קלינטון תהתה: "האם נשיאת ארגנטינה שפויה?"

במסמך שהודלף, נחשף כי מזכירת המדינה העריכה שקירשנר סובלת ממתח וחרדות. קלינטון שאלה האם היא נוטלת תרופות ותהתה כיצד הדבר משפיע על מקבלי ההחלטות. נשיא ונצואלה צ'אבס קרא לקלינטון להתפטר: "לבדוק אם היא מאוזנת בעצמה"

חשיפת ויקיליקס מביאה את הדיפלומטיה אל הפסיכיאטריה. מזכירת המדינה של ארה"ב הילרי קלינטון, ביקשה מהשגרירות האמריקנית לבדוק אם נשיאת ארגנטינה שפויה, ואם היא נוטלת כדורי הרגעה. מתכתובת פנימית שחשף "ויקיליקס", עולה כי קלינטון רואה בכריסטינה קירשנר "אשה בלתי-יציבה ורגשנית, הסובלת מחרדות ומעצבים רופפים".  

 

בתגובה דרש נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, כי קלינטון תתפטר לאלתר ואמר "מישהו צריך לבדוק אם קלינטון עצמה מאוזנת נפשית".

 

סודות מאמריקה - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

מזכירת המדינה האמריקנית פנתה לדיפלומטים אמריקנים בשגרירות בואנוס איירס, בבקשה שיבדקו את מצבה הנפשי של הנשיאה קירשנר. מזכר ששלחה אל השגרירות בחודש דצמבר אשתקד הכיל שורה של שאלות ברוח זו, ובהן "כיצד מתמודדת הנשיאה קירשנר עם עצביה וחרדותיה?".


קירשנר. נוטלת תרופות? (צילום: AP)

  

במזכר של קלינטון, תוהה עוד מזכירת המדינה "יש לבדוק כיצד מצבה הנפשי של קירשנר בא לידי ביטוי, כיצד היא מתייחסת ליועצים המקיפים אותה וכיצד מקבלי ההחלטות בארגנטינה מתייחסים אליה. האם הם מסייעים לה לטפל בחרדות ובלחץ שבהם היא שרויה? האם היא נוטלת תרופות?".

 

בהמשך שואלת קלינטון את הדיפלומטים האמריקנים: "באילו תנאים קירשנר מגיבה באופן הטוב ביותר במצבי לחץ ומתח? האם מצבה משפיע על מקבלי ההחלטות וכיצד היא מרגיעה את עצמה כאשר היא במתח וחרדות?".

 

במברק אחר ששלחה השגרירות האמריקנית לוושינגטון, נקבע כי "השלטון בארגנטינה פגיע מאוד ומקבל ביקורת בחוסר סובלנות".  המסמכים נחשפים בעת בה שוררת מתיחות בין ארגנטינה ובין ארה"ב, ובדיוק חודש לאחר מותו מדום לב של נסטור קירשנר, נשיא ארגנטינה לשעבר ובעלה של הנשיאה הנוכחית.

 

קירשנר הבעל היה דמות חשובה בפוליטיקה בבואנוס איירס ורבים האמינו שבכוונתו לשוב להתמודד לתפקיד לאחר שאשתו תפנה את כס השלטון. בשנת 2007 הוא פינה את מקומו לאשתו, שהתמודדה מטעם מפלגתו לתפקיד הנשיאה. עם זאת, הוא המשיך לעמוד בראש המפלגה הפרוניסטית בקונגרס.

 

קירשנר אמנם טרם הגיבה לפרסום, אך צ'אבס היה מהיר ממנה וקרא לקלינטון להתפטר לאלתר. "האימפריה האמריקנית עומדת במערומיה. אינני אומר שעל הנשיא אובמה להתפטר, אך על שרת החוץ שלו קלינטון ועל כל יתר העובדים הפושעים במשרדה, להגיש את התפטרותם לאלתר בעקבות הגילויים. מישהו גם צריך לבדוק גם את בריאותה הנפשית של קלינטון", אמר צ'אבס, בנאום ששידרה הטלויזיה הממלכתית.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. נשיא ונצואלה: עליה להתפטר לאלתר
צילום: AFP
קירשנר. "אשה בלתי יציבה בעלת עצבים רופפים"
צילום: איי אף פי
מומלצים