שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

ויקיליקס חשף: נתניהו "לכלך" על רה"מ אולמרט

בעת שכיהן כראש האופוזיציה מתח נתניהו ביקורת קשה על ממשלת אולמרט לאחר מלחמת לבנון השנייה. הוא אמר לשגריר ארה"ב כי ישראל "טפטפה כוחות לכוונות" של חיזבאללה. הוא גם כינה את קדימה "מפלגה מזויפת" ואמר ששמעון פרס הודה בפניו שתהליך אוסלו היה מבוסס על הנחה מוטעית

האמריקנים שלחו נציגים לישראל להזהיר את ירושלים ממבוכה לקראת פרסום מסמכי ויקיליקס, והיתה להם סיבה טובה. במסמך שנשלח מהשגרירות בתל-אביב מתוארת פגישה של השגריר האמריקני לשעבר, ריצ'רד ג'ונס, וחבר קונגרס אמריקני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.  הפגישה נערכה באפריל 2007.

 

בפגישה תקף נתניהו, אז ראש האופוזיציה, במלים קשות את ראש הממשלה אהוד אולמרט ואת אופן ניהול מלחמת לבנון השנייה. ניהול המלחמה היה "מטופש", אומר נתניהו לאמריקנים, ישראל "טפטפה כוחות לכוונות" של חיזבאללה.

  

סודות מאמריקה - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

נתניהו מתח ביקורת על ממשלת אולמרט שהיתה "חסרת יכולת תמרון צבאית". לדבריו, "במקום לספוג אבידות בצבא, הם ספגו אבידות רבות בקרב האוכלוסייה האזרחית. אם אולמרט היה מניע את כוחות המילואים תוך עשרה ימים, משמיד את חיזבאללה בדרום לבנון ואז נסוג, הוא היה גיבור היום". במלחמה נהרגו 121 חיילים ו-44 אזרחים.

 

קדימה "מפלגה מזויפת"

זו לא היתה ההתבטאות היחידה של נתניהו על ראש הממשלה דאז אולמרט. על פי המסמך, נתניהו סבור כי הלחץ על אולמרט הולך וגובר כתוצאה מחקירות פרשיות השחיתות בהן הוא חשוד, וייתכן שאף יודח מקדימה בעקבות מרד פנימי.

 

חברי קדימה, אליבא דה נתניהו, מבינים שלא יוכלו להרשות לאולמרט להישאר בתפקידו, אבל קדימה עצמה עלולה להתמוטט שכן היא "מפלגה מזויפת". הוא תיאר את התרחישים השונים לבחירות, אך הדגיש בפני האמריקנים כי הוא לא ממהר כל עוד הוא משקם את הליכוד "ונהנה מהזמן עם משפחתו".

 

נתניהו אמר בפגישה כי שמעון פרס הודה בפניו שתהליך אוסלו היה מבוסס על הנחה כלכלית מוטעית, וכתוצאה מכך הסיוע האמריקני והאירופי לפלסטינים הועבר ליצירת בירוקרטיה מנופחת ברשות הפלסטינית.

 

לחץ כלכלי יפיל את אחמדינג'אד

בפגישה, שבה נכח גם נציג הקונגרס האמריקני, גארי אקרמן, יו"ר ועדת המשנה למזרח התיכון ודרום אסיה, נדון גם הנושא האיראני וכיצד יש לפעול כדי להפיל את משטר האייתוללות.

 

חבר הקונגרס אקרמן אמר לנתניהו שבפגישה שלו עם מובארק יום קודם לכן הוא שאל אותו מי צריך לתקוף את איראן, אם פעולה כזאת תהיה הכרחית למנוע מאיראן נשק גרעיני?

מובארק השיב כי אם המצב יגיע לידי תקיפה צבאית, על ישראל להישאר מחוץ לעניין ולתת לארה"ב לעשות את העבודה.

 

נתניהו אמר כי הוא מבין את מובארק, אך העיר שאפשר להפיל את המשטר האיראני, או לפחות את הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, באמצעות לחץ כלכלי. המטרה, לדבריו, צריכה להיות לעודד את יריביו של אחמדינג'אד להפיל אותו מהשלטון. לאחר מכן, אם הלחץ יימשך זה יכול להביא לאפשרות שהמשטר האיראני כולו יקרוס. הרעיון הוא ליצור בקרב הציבור האיראני תחושה שהמשטר הוא כישלון. נתניהו אמר שהתייעץ עם המזרחן הנודע ברנרד לואיס, שמאמין שאיראן תהיה פחות מסוכנת אם אחמדינג'אד יופל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהנה מהזמן עם משפחתו. נתניהו
צילום: AP
יכול היה להיות גיבור. אולמרט
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים