שתף קטע נבחר

אופטימיות זהירה: הסיוע האווירי עוזר, האש דועכת

בפיקוד העורף אמרו כי פעילות המטוסים הזרים, שזכו הבוקר לתגבור מרוסיה בדמות מטוס הכיבוי הגדול בעולם, מתחילה לקצור פירות. עם זאת, הבהירו כי האש לא תכובה בשעות הקרובות. מסקנות ראשוניות מהחקירה: רשלנות גרמה לשריפה. מאז הבוקר פונו 7 נפגעים משאיפת עשן. צפו בשידור החי

הסיוע המוגבר מחו"ל הגיע, וסוף סוף יש קצת אור בקצה המנהרה: פיקוד העורף הודיע לפני הצהריים (שבת) כי פעילותם של כוחות הכיבוי האוויריים בכרמל מביאה להצלחות משמעותיות ראשונות, והאש דועכת. "אנחנו מזהים שהפעילות האווירית קוצרת פירות, והאש דועכת, אם כי מוקדם מדי להגיד שאנחנו קרובים לכיבוי האש בשעות הקרובות", אמר אלוף משנה אנואר סאעד. צפו בשידור החי מעין הוד:

 

צילום: עוז מרון ועידו בקר

 

אלוף משנה סאעד אמר כי "המאמץ המרכזי כרגע הוא כיבוי דרך האוויר. כוחות אוויר רבים משתתפים במאמץ הכיבוי, לא מעט מטוסים עוסקים בכיבוי לצד כוחות כיבוי אש ארצי, ומאמץ זה יימשך שעות רבות". עם זאת סיפר: "נכון לעכשיו, אנחנו מזהים שהפעילות האווירית קוצרת פירות, והאש דועכת, אם כי מוקדם מדי להגיד שאנחנו קרובים לכיבוי האש בשעות הקרובות".

 

 

גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי הביע היום אופטימיות זהירה ואמר ל-ynet: "המצב מהאוויר נראה טוב יותר היום". "אני לא בטוח שנגמור את זה היום", הוסיף, "אבל אנו מרכזים את כל הכוח, מאמץ מאוד גדול ויש לנו עוד הרבה עבודה".

 

לדבריו, כוחות החירום המתפעלים את האירוע בוחנים כעת דרכים להפעיל מטוסי כיבוי גם בלילה. הרמטכ"ל אמר את הדברים לאחר ישיבה בחדר הפיקוד בחיפה בה נקבע כי הבעיה העיקרית בכיבוי השריפה היא שלא ניתן לעצור בלילה את התלקחויות האש בשל חסרון הסיוע האווירי. אשכנזי אמר כי הנושא נבחן על ידי חיל האוויר ושירותי הכבאות.

 

עד כה כילתה השריפה כ-40 אלף דונם. בינתיים התקרבה האש בצורה מסוכנת ליישוב עוספיה, שם פרצה לראשונה שלשום, ותושבים הצטרפו לכבאים במאמציהם לכבות את הדליקה. ממסקנות ראשונות שגיבש צוות החקירה של המשטרה ומכבי האש עולה, כי האש שלשום פרצה כתוצאה מרשלנות, ולא מהצתה, כשמשפחה הותירה אשפה בוערת.

 

ארבעה מוקדים, שבעה נפגעים משאיפת עשן

נכון לשעות הבוקר יש ארבעה מוקדי שריפה מרכזיים, כשהעיקריים ביניהם הם אזור עין הוד, ניר עציון ומלון "יערות הכרמל". הלילה הגיעה האש ליישובים עין הוד, ניר עציון וימין אורד, וגרמה בשלושתם נזק כבד לרכוש. השריפה התפשטה גם לחי-בר, אך אזור בעלי החיים כמעט לא נפגע. במקביל יש חשד כי נמשכות ההצתות, אחרי שהבוקר פרצה שריפה בכמה מוקדים סמוך ליישוב הבדואי בסמת טבעון.

 

בין האתרים שנפגעו קשות בשריפה גם כפר הנוער ימין-אורד, הממוקם צפונית-מזרחית לעין הוד. הכפר פונה מתלמידים כבר שלשום, אך צוות מצומצם נותר בו הלילה. מנהל הכפר, ד"ר בני פישר, סיפר ל-ynet כי האש חדרה לכפר סמוך ל-02:00 בלילה: "רוב מבני הכפר ניזוקו, אבל למרבה המזל אין נפגעים בנפש". בימין אורד לומדים כ-500 תלמידים, שחלקם עלו לארץ ללא הוריהם. הם מתגוררים במקום כל ימות השנה.

 

מאז הבוקר פינו צוותי מד"א מאזור השריפה שבעה נפגעים, שכולם סבלו משאיפת עשן. עם הנפגעים, שפונו לבתי החולים רמב"ם וכרמל, נמנים ארבעה אנשי מג"ב, שני כבאים ושוטר. צוותי מד"א כרמל המתוגברים מאז תחילת האירועים בצוותים ממרכז הארץ ומתחנות שכנות בצפון, טיפלו מאז יום חמישי ב-26 בני אדם שנפגעו משאיפת עשן. שלושה מהם באורח קשה, שניים בינוני ו-21 קל.

 

ynet

 

בינתיים העלתה חקירת המשטרה ומכבי האש את ההערכה הראשונית כי רשלנות היא שגרמה לשריפה הגדולה שפרצה שלשום באזור עוספיה, ולא הצתה מכוונת. עם זאת, לא נשללת האפשרות שבשאר המוקדים היו הצתות. מפקד מרחב חוף במשטרה, תנ"צ רוני עטיה, חזר בתדרוך בחפ"ק בחיפה על ההערכות הללו.

 

תנ"צ עטיה ביקש להדגיש כי אזרחים ששבים ליישובים שמהם פונו ללא אישור המשטרה, מערימים קשיים על השוטרים ש"עסוקים יותר מדי בפינויים". "צוות כיבוי אש שעסקה בשריפה באזור עין-הוד, יחד עם צוות מג"ב, נקלע לאזור שהאש הייתה בו קשה מאוד, ולקח לנו מעל לשלוש שעות לחלץ את השוטרים והכבאים, שהיו שם כדי לטפל באזרחים שחזרו ללא אישור", סיפר תנ"צ עטיה. הוא הדגיש כי "בשלב זה אנו שוללים מכל וכל התארגנות פח"ע באזור חיפה".

 

הענק הרוסי הגיע לעזור בכיבוי

הבוקר הצטרף למאמצי הכיבוי האוויריים גם מטוס כיבוי רוסי הנחשב למטוס הכיבוי הגדול בעולם, והתקווה היא כי הוא יסייע להשיג סוף סוף פריצת דרך משמעותית במאמצים לכיבוי האש. כעשרה מטוסים לוקחים חלק בניסיונות הכיבוי. במשטרה הביעו אמש תקווה "לתת מכה" לאש היום, בדרך לכיבויה סוף-סוף.

 

בשעות הבוקר נמסר כי זוהו גופות שלושה נספים נוספים באסון. בין השאר זוהתה גופתו של ראש משרד התנועה במשטרת חיפה, רב-פקד יצחק מלינה, בן 46, שנספה בשריפה סמוך לאוטובוס שב"ס. מהמשטרה נמסר כי מפכ"ל המשטרה החליט להעלות אותו לדרגת סגן-ניצב.

 

במהלך הלילה זוהתה גופתו של הרוג נוסף שנלכד בלהבות שלשום - אלעד ריבן, בן 16 מחיפה. הוא התנדב ככבאי, ומאז נחשב נעדר. כן זוהתו גופתו של אורי סמנדייב, בן 27 ממגדל העמק. בצהריים פורסמו שמותיהם של שני הרוגים נוספים, שניהם תושבי באר-שבע: דמיטרי קוזלוב, בן 45, ו-ודיסלאב רחמימוב, בן 30.

 

חמישה פצועים עדיין מאושפזים, בהם מפקדת משטרת חיפה, ניצב-משנה אהובה תומר, שמצבה מוסיף להיות קשה, חרף שיפור קל במצבה. במקביל, החליטו השר לביטחון הפנים ומפכ"ל המשטרה לעלות לדרגת תת-ניצב את קצין אג"ם במחוז צפון במשטרה, ליאור בוקר, שנספה באסון.

 

בינתיים מקווים הכבאים שלפחות מזג האוויר יהיה לצדם. חזאי חברת "מטאו-טק", צחי וקסמן, מסר כי היום לא צפוי שינוי במזג האוויר, שימשיך להיות חם ויבש, אולם שינוי יגיע מחר בצהריים, עם כניסתה של חזית קרה. הטמפרטורות יירדו משמעותית - ל-22 מעלות בתל-אביב ו-16 בהרים, והרוחות המזרחיות ייחלשו במהלך היום. בצהריים הן ייפסקו לגמרי, ויפנו מקומן לרוחות מערביות מהים שיילכו ויתחזקו. מחר צפויים מעט ממטרים בצפון הארץ ומרכזה, אך לא גשמים כבדים.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, רוני סופר, בועז פיילר ויאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפעילות המוגברת באוויר עוזרת. השריפה היום
צילום: בן קלמר
כבאי באזור הכרמל
צילום: AFP
המטוס הרוסי עוזר לכיבוי
צילום: דודו אזולאי
מומלצים