שתף קטע נבחר

מכבים בעיקר מהאוויר: "יש עוד הרבה עבודה"

הכבאים שנאבקים בלהבות בכרמל מאז חמישי ממשיכים לפעול בשטח, אך כעת הדגש הוא על הכיבוי מהאוויר. הרמטכ"ל אשכנזי אמר כי המצב השתפר ביחס לאתמול, אך לא התחייב כמה זמן ייקח לכבות את האש: "יש לנו עוד הרבה עבודה". המוקדים: עוספיה, בית אורן, חי-בר, עין הוד, ניר עציון ומלון יערות הכרמל

כוחות הכיבוי הביעו אופטימיות זהירה, אבל בשטח - האש עדיין רחוקה מכיבוי: אחרי יומיים וחצי של מאבק באש המשתוללת בכרמל, מתרכזים בצהריים (שבת) המאמצים לכיבוי האש בעיקר בפעילות האווירית. במשימה זו מסייעים המטוסים הזרים, ובראשם "אליושין 76" הרוסי, מטוס הכיבוי הגדול בעולם. הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, אמר כי מהאוויר נראה המצב טוב יותר מאתמול, אך הדגיש: "יש לנו עוד הרבה עבודה".

 

צפו בשידור החי ממוקדי ההתרחשות: 

 

חרף דברי בכירים בכוחות הביטחון על דעיכה מסוימת של האש, היא מוסיפה לבעור בכמה מוקדים: ממערב לעוספיה, באזור בית אורן, החי-בר, עין הוד, ניר עציון ומלון "יערות הכרמל". צוותי כיבוי, בסיוע עשר כבאיות של קק"ל וכמאה יערנים, מטפלים כעת גם במוקד חדש בנחל שבין ניר עציון לדליית אל-כרמל. עיקר עבודתם של הכבאים על הקרקע היא למנוע מהאש להתפשט ליישובים ולכבישים. אחד הכבאים נפגע קל משאיפת עשן במהלך המאמצים לכיבוי השריפה בטירת כרמל, ופונה לרמב"ם במצב קל. לפניו נפגעו היום קל 7 בני אדם משאיפת עשן.

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 • הרוגי אסון הכרמל: השמות והסיפורים בעמוד מיוחד
 • זה מה שנשאר מעין הוד: תיעוד מצולם של ההרס 
 • הערכות: השריפה פרצה כתוצאה מרשלנות
 • מטוס הכיבוי הגדול בעולם: 42 אלף ליטר בשבע שניות

  רוצים לסייע למפונים? פתחנו פורום מיוחד

   

  לפי שעה פועלים בשמי הכרמל יותר מ-22 מטוסים ועוד ארבעה מסוקים. בניסיונות הכיבוי לוקחות חלק תשע מדינות, כשעד כה נחתו בארץ 18 מטוסים ומסוקים המשתתפים בפעילות. ביממה הקרובה צפויים להגיע עוד 18 כלי טיס זרים שיצטרפו לפעולות הכיבוי, ביניהם שני מטוסים מארצות הברית הנושאים קצף כיבוי מיוחד, ומטוסים משוויץ, צרפת וספרד. בין היתר, תספק רוסיה עוד שני מטוסי "אליושין 76" ענקיים, מטוס B200 ושני מסוקים לכיבוי אש.

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה גם לשכור את מטוס כיבוי השריפות "סופר טנקר" מדגם באוינג 747, המסוגל לשאת 80 אלף ליטר מים. המטוס, שיכול לפעול בחשכה, אמור להגיע מארה"ב לישראל כבר הלילה.

   

  הרמטכ"ל אשכנזי הביע בצהריים אופטימיות זהירה בנוגע לכיבוי השריפה, ואמר ל-ynet כי "המצב מהאוויר נראה טוב יותר היום". הוא סיפר כי כוחות החירום בוחנים דרכים להפעיל מטוסי כיבוי גם בלילה, בניגוד לימים הקודמים. "אנחנו נערכים גם ללילה, לראות איך נוכל גם בלילה בכל זאת לעשות מאמץ מול האש ולדכא אותה".

   

  אשכנזי אמר כי "בסך הכל, האופרציה הזאת עובדת בהחלט בסדר ובאופן יעיל, בתיאום כמובן עם משטרת ישראל ומערך הכבאות שנמצא איתנו גם בקרקע וגם באוויר". הרמטכ"ל סיפר כי טס מעל השטח וחזה במוקדים העיקריים: "אני מקווה שנמצה את היום ונצליח לדכא במרבית המקומות את האש. אני לא בטוח שנגמור את זה היום, אבל מרכזים את כל הכוח. יש מאמץ מאוד גדול גם להביא חומרים, ויש לנו עוד הרבה עבודה כדי לסיים את האירוע הזה".

   

  המשטרה: עסוקים יותר מדי בפינוי תושבים

  אחרי שהבוקר הגיעה האש עד 30 מטרים מבתי היישוב עוספיה, ורבים מתושביו יצאו להיאבק בלהבות בעצמם, קרא להם בצהריים ראש המועצה, וג'יה כיוף, להתפנות, כדי לאפשר למטוס הרוסי לסייע במאמצי הכיבוי. רבים מהם סירבו.

   

  בתדרוך שנערך לפני הצהריים בחפ"ק בחיפה אמר אלוף-משנה אנואר סאעד מפיקוד העורף כי "נכון לעכשיו, אנחנו מזהים שהפעילות האווירית קוצרת פירות, והאש דועכת, אם כי מוקדם מדי להגיד שאנחנו קרובים לכיבוי האש בשעות הקרובות". מפקד מרחב חוף במשטרה, תת-ניצב רוני עטיה, ניצל את התדרוך כדי להדגיש שאזרחים החוזרים ליישובים שמהם פונו ללא אישור המשטרה, מערימים קשיים על כוחות הביטחון, ש"עסוקים יותר מדי בפינויים".


 •  

  תנ"צ עטיה אישר בתדרוך כי הערכת המשטרה היא שהשריפה הגדולה פרצה שלשום כתוצאה מרשלנות, אחרי שמשפחה השאירה חומרים בוערים בשטח. ראש מועצת עוספיה כיוף סירב להתייחס לדברים: "יש חקירה בעניין, ואנחנו נחכה לתוצאות. היום בבוקר ביקשנו מאנשים שנמצאים בסכנה לעזוב את בתיהם, ובערב נתייעץ עם משרד החינוך אם לפתוח את בתי הספר מחר".

   

  גם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הגיע לאזור הכרמל, ובשעות הצהריים ביקר ביישובים ניר עציון ועין הוד, שנפגעו קשה הלילה בשריפה. הוא שוחח עם כבאים במקום, והודה להם על עבודת הקשה.

   

  בינתיים ממשיכה ישראל לגייס סיוע בינלאומי. ראש הממשלה נתניהו, פנה לנשיאת שוויץ, דוריס ליוטארד, וביקש ממנה שארצה תשלח גם היא מטוסי  כיבוי שיסייעו במאמצים להשתלט על השריפה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי עד כה ביקש נתניהו עזרה גם מרוסיה, גרמניה, טורקיה, בריטניה, נורבגיה, יוון, קפריסין, ספרד ובולגריה. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שלח מכתב לראש הממשלה נתניהו והודיע לו כי הורה להקצות את כל המשאבים הזמינים לסייע לצוותי הכיבוי להילחם בשריפה. "ברצוני לשלוח את תנחומיי ולהביע את כאבי, בשם אזרחי צרפת כולם", כתב סרקוזי.

   

  בינתיים מוסיף מצבה הרפואי של מפקדת משטרת חיפה, ניצב משנה אהובה תומר, להיות קריטי. מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים רמב"ם בחיפה, פרופסור יהודה אולמן, אמר ל-ynet: "אני לא שותף לאופטימיות, היא סובלת מכוויות בדרגה שלוש המכסות כמעט 90% משטח גופה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פעילויות כיבוי מהאוויר
  צילום: אריק ניסימוב, כבאות והצלה
  ועל הקרקע
  צילום: AP
  מטוס רוסי נוסף נחת בישראל
  צילום: דודו אזולאי
  מומלצים