שתף קטע נבחר

תושב עין הוד: "אני פה עד הסוף עם החיות"

סרחיו סירב להתפנות בגלל הכלבים שלו ונשאר איתם בכפר האמנים, מלני נמלטה מהלהבות במכוניתה עם בנה וארבע חיות המחמד שלה, ואילו עידית נאלצה להותיר 50 חתולים מאחור. בעמותות נרתמו לסייע ומפעילים צוותים לחילוץ בעלי החיים

השריפה הקשה שמתחוללת באזור הכרמל ושהביאה לפינויים של אלפי תושבים, מסכנת גם את חיות המחמד שעשויות להשאר מאחור. אמנם עושה רושם שמרבית האנשים לוקחים את חיות המחמד איתם, בשונה מנטישת החיות ההמונית שנרשמה במלחמת לבנון השנייה, אבל לא תמיד יש אפשרות לעשות זאת. ויש גם מי שמסרב להתפנות בגללן.
 
 
כך למשל סרחיו צ'רניאק, צייר ארגנטינאי המתגורר בעין הוד מזה כ-23 שנה, שסירב לעזוב את הסטודיו וביתו בכפר האמנים בגלל בעלי החיים שלו. "אני פה עד הסוף עם החיות", הוא אומר ל-ynet. לצ'רניאק שלושה כלבים והוא מגדל בנוסף 12 חתולים יחד עם שכנתו, מלני. כשהגיעה האש לעין הוד, הוא נמלט יחד עם הכלבים לאמפיתיאטרון ושם בילה את הלילה. היום הוא חזר שוב לביתו כדי לוודא שהחתולים שלו שרדו.
 
"ניצוצות האש והעשן לא הותירו לנו הרבה ברירה, אבל לא רציתי לעזוב את המקום, אז ישנתי באמפיתיאטרון עם שמיכה כשהכלבים איתי", הוא מספר. "החתולים נשארו מאחור. הם חכמים ויודעים איך להסתדר לבד והם בסדר גמור".
 
מלני איזנוסר-זנקור, שמנהלת בית קפה בעין-הוד, נמלטה במכוניתה מהלהבות עם בנה וחיות המחמד שלה, שלוש חתולות וכלבה. "בשריפה הקודמת הכנסתי את כולם לאוטו וברחנו. הפעם זה היה יותר מסוכן ומסובך", היא אומרת.
 
ביתה של מלני כמעט נפגע מהאש, אך כוחות הכיבוי הצליחו לכבות את הלהבות מספר מטרים מדירתה. "חלק מהחיות לא אוהבות אחת את השניה ולא רגילות להיות ביחד כל כך הרבה זמן ובצפיפות. העומסים בכבישים גרמו לנו לבלות ברכב יותר משלוש שעות והחיות היו בהיסטריה, אבל שרדו את המסע בשלום. לא חשבתי אפילו לרגע להשאיר את החיות מאחור".

 

עידית, תושבת עין הוד מזה כ-36 שנה, מציינת כי זו לא השריפה הראשונה שפוקדת את המקום, אך זו הפעם הראשונה שיש לה כמות כה גדולה של בעלי חיים, דבר שהיקשה עליה את העזיבה של המקום נוכח הלהבות. "אני עזבתי ביום חמישי והיה קשה להשאיר חלק מהחיות מאחור. לא היתה לי אפשרות לפנות כל כך הרבה חיות לכלובים ולנייד אותם למכלאות. לשמחתי, דווח לי שכל 50 החתולים שלי בסדר גמור, למרות העשן הכבד".
 
לדבריה, רוב התושבים שמגדלים מספר מועט של חיות מחמד, לקחו אותן עימן, ומגדלי חתולי הרחוב דאגו להשאיר להם מים ומזון בכמויות גדולות. "למרבה המזל, היו אנשים טובים שהתאפשר להם להיכנס לתוך הכפר ופיזרו מזון לחיות במקומות שצריך". החשש הגדול הוא דווקא במבנים שנשרפו ובהם ידוע לפעילים על ריכוזים גדולים של חתולים, שרק לאחרונה הושקעו משאבים רבים כדי לסרסם ולעקרם.
 

היקף נטישת החיות קטן מבעבר

"רוב האנשים לקחו את חיות המחמד איתם ולהבדיל ממלחמת לבנון השנייה, שם היתה עזיבה של עשרות אלפי תושבים, הפעם מדובר בהיקף נטישת חיות קטן יותר", אומר שאול לפיד מאגודת צער בעלי חיים בחיפה. לפיד מוסיף כי עד כה הם קיבלו פניות בודדות לסיוע לחיות בכל האזור.
 
"טיפלנו במגדים במספר כלבים שנותרו קשורים בחצרות. בימים הקרובים אני סבור שיתחילו להגיע לעמותות דיווחים על כלבים וחתולים שאבדו או נפצעו", הוא מציין ומבהיר כי במקרה חירום, הם ערוכים לקלוט את החתולים מבית המחסה של "חובבי החתולים בישראל בחיפה" בבת-גלים.
 
לדברי ד"ר שרגנהיים מיכאל, וטרינר מועצת חוף הכרמל, התקיימו סיורים ביישובים שנפגעו בשריפה ושכוחות הכיבוי אפשרו להכנס אליהם, אך לא נמצאו חיות הזקוקות לפינוי או טיפול רפואי.
 
"הפעם רוב האנשים לקחו איתם את חיות המחמד ואין מצוקה כרגע, אבל יתכן שיש חתולי רחוב שנפצעו ועדיין לא נמצאו. לא קיבלנו פניות לבקשות לעזרה לפינוי חיות, אבל אנחנו מוצפים בבקשות של כלביות שמוכנות לקלוט חיות". במקרי חירום ניתן לפנות למוקד המועצה: 109 ו/או 04-8136500.

 

ממשרד החקלאות נמסר כי השריפה לא סיכנה עד כה חיות משק, אך הם ערוכים לפנות לולים ורפתות, בסיוע מועצת החלב ומועצת הלול. המשרד פתח מרכז לאנשים שנאלצו להתפנות ושמחפשים פתרון זמני לחיות המחמד או סיוע בפינוי בעלי החיים. ניתן ליצור קשר עם מוקד המשרד בטלפון 057-2223706.

 

דרושות: משפחות אומנה לחיות

גם בארגונים למען בעלי חיים הרימו את הכפפה ולמרות אמצעים מוגבלים, הם מנסים לסייע בחילוץ כלבים וחתולים, אך גם בפינויים של חיות משק, כדוגמת כבשים, עיזים, סוסים ופרות. בארגונים מעריכים כי עם ההתקדמות בכיבוי השריפות, ניתן יהיה להיכנס לאזורים רבים שנפגעו ולהעניק סיוע רפואי לחיות. 

 

בעמותת SOS חיות מציינים, שצוות המחלצים של העמותה הגיע לבית אורן כדי לאתר חיות מחמד פצועות או נטושות. "נמצאו שני חתולים והם הושבו לבעליהם. כמו כן, תרמנו מזון לבעלי חיים שהיה חסר במקום", אומר דובר העמותה, תום רותם, ומציין כי בכוונת פעילי העמותה להמשיך לאתר בעלי חיים נוספים גם בימים הקרובים.
 
"אנו קוראים לכל תושבי בית-אורן והאזור, לפנות אלינו, אם בעלי החיות זקוקות לסיוע בחילוץ, טיפול או מציאת חיות אבודות". ניתן ליצור קשר עם מוקד הסיוע של SOS חיות בטלפון: 052-4750000. בעמותה מזמינים אנשים שיכולים לשמש משפחות אומנה או לסייע בהסעות החיות ובתרומות של מזון וכלובי נשיאה. 
 
בעמותת "תנו לחיות לחיות" מפעילים ביממה האחרונה אמבולנס וצוות חילוץ מיוחד, השוהה באזור ונמצאים בכוננות לפינוי החיות.

 

 

"מגיעות אלינו מאות פניות מכל רחבי הארץ מאנשים שרק רוצים לעזור בחילוץ החיות, אבל כל עוד כיבוי האש והמשטרה לא מאפשרים להיכנס לאזורים הבוערים, אנחנו רק יכולים לאסוף דיווחים ולהמתין להיכנס לשטח", אומרת אתי אלטמן, דוברת העמותה וקוראת לכל מי שהותיר חיות בבית או שזקוק לסיוע לחילוץ החיות, מוזמן ליצור קשר בטל: בטלפונים: 050-4350390 ו-054-3378185 או בדוא"ל yael@percol.co.il.
 
  • חילצתם חיה מאזור הכרמל הבוער? עזבתם את הבית עם הכלב? מעניקים מקלט זמני לחתול, כלב או סוס? יש לכם מילה טובה על אנשים שנרתמו למען החיות? כתבו לנו yarok@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חתולה בשריפה בעין הוד
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים