שתף קטע נבחר

נתניהו: לא בושה לקבל עזרה מהעולם

ראש הממשלה דיבר במסיבת עיתונאים בחפ"ק בחיפה, וסיפר שאחרי ששמע על מטוס הכיבוי האמריקני הענק "בתוך שעה נחתם חוזה. הוא יכול לטוס גם בלילה". הוא גם הבטיח לרכוש צי מטוסי כיבוי ולשקם את כל מי שניזוק "בלי סחבת"

בצאת השבת ערך ראש הממשלה תדרוך נוסף בחפ"ק באוניברסיטת חיפה. הוא אמר כי מדובר ב"אירוע יחודי". "יש לו אמנם הקבלות בעולם, בשריפות הענק ברוסיה, בארה"ב, ביוון, בכמה מדינות אחרות. אלו שריפות שאינן קשורות להצתות. בשריפות ענק יש צורך בהפעלת כוחות משולבים. הדבר הזה מחייב פעולה אווירית - כוחות הקרקע אינם מסוגלים לעצור את ההתחלה". הוא פירט את בקשות העזרה מהעולם וציין: "זו לא בושה, אנחנו חיים בכפר גלובלי, אנחנו נותנים עזרה ומקבלים עזרה". 

 

נתניהו אמר כי המטוס "סופר טאנקר" יובא הלילה - סמוך ל-1:00 בלילה - מארצות-הברית לישראל. ראש הממשלה סיפר כי שמע "שיש מטוס כזה" ובתוך שעה נחתם חוזה עם החברה להבאתו לארץ. "אנחנו מביאים מטוס אחר, מטוס בואינג סופרטנקר, המטוס הגדול מסוגו בעולם, ונאמר לנו שהוא גם יכול לטוס בטיסות לילה - דבר שאין כמותו בעולם". הוא אמר כי למטוס יש קיבולת של 80 אלף ליטר. אבל זה לא המטוס היחיד שיגיע. לדבריו, יגיעו גם מטוסים משוויץ, קרואטיה, איטליה ומדינות נוספות בעולם כמו נורבגיה.

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 • הרוגי אסון הכרמל: השמות והסיפורים בעמוד מיוחד  
 • כמה מוקדים "חמים", חשש גדול מהרוח
 • אמם של החשודים מעוספיה: "הם היו בבית ספר"
 • סיכום השבת: אש ללא הפסקה, בתים נשרפו
 • רוצים לסייע למפונים? פתחנו פורום מיוחד   

   

  ראש הממשלה אמר גם כי בכוונתו לרכוש צי של מטוסי כיבוי."דבר כזה אנחנו צריכים בעידן התחממוּת כדור הארץ ועידן השריפות... יש לשנות את היכולת שלנו להתמודד עם שריפות בהיקף ענק". נתניהו הזכיר שמחר תתקיים ישיבת הממשלה בטירת-כרמל ובה ידונו השרים כיצד לשקם את היער והבתים שניזוקו בשריפת הענק.

   

  עוד הבטיח נתניהו שראש הממשלה שתתכנס מחר בטירת כרמל תהיה "לא רק כהזדהות אלא גם להבהיר שאנחנו נשקם את האנשים שניזוקו. לחתוך את הבירוקרטיה - לדאוג לכך שכל הסחבת העגומה שאנחנו מכירים אותה תקוצר כדי שאנשים יוכלו לחזור לחיים במהירות האפשרית, ולכן ביקשתי להכין תוכנית".

   

  נתניהו הביע אופטימיות, שהכבאים ישתלטו על האש בקרוב. "אני מאמין שאנחנו כבר בדרך להשתלט על האש, אבל אני לא רוצה לפתוח פה לשטן".

   

  "נשדרג את מערך הכבאות"

  בתגובה לשאלות העיתונאים, אמר נתניהו כי יש זמן להסיק את המסקנות ולהפיק את הלקחים לאחר שהאש תכובה. "יש להסיק את המסקנות, אבל המסקנה החשובה ביותר שאני יכול להגיד לכם היא שהמגה-שריפה דורשות טיפול אחר לגמרי. יש צורך לעשות שדרוג במערך הכבאות בישראל... אנחנו נדאג לעשות זאת, גם להפיק את הלקחים, אבל קודם כל בואו ננצח בקרב".

   

  על הפעולות שיתבצעו בעתיד הקרוב, הוא אמר: "אנחנו כבר קיימנו כמה דיונים בעניין הזה... לרבות תוספת של 100 מיליון שקל, ועוד היד נטויה... נטפל בתקצוב ובשינוי המבני. אבל כאמוּר, צריך להבין שבשריפות כאלו, עם כל ההערכה לפעולה של הכבאים, אין אפשרות לכבות מגה-שריפה, אפילו בתחילתה". נתניהו גם הפגין ידע בכיבוי שריפות: "כשזה מגיע לצמרות העצים זה עולם פיזי אחר... כמו לשנות אש, כמו שרואים בסרטים - וגרוע ממה שקורה בסרטים כי זו המציאות... כוח ההכרעה הוא כוח הכרעה אווירי".

   

  ראש הממשלה אמר כי העובדה שישראל נמצאת ליד ים - מסייעת למטוסים להביא מים ביתר קלות לאזור הכיבוי. הוא גם הביא דוגמה ליעילות של מטוסי הכיבוי: "לקח אותי ידידי ראש ממשלת יוון לאכול ארוחת צהריים, עוד אנחנו יושבים במסעדה מוּלנו מעבר למפרץ ראינו שריפה, הקוטר שלה היה כמה מאות מטרים, ותוך 30-40 דקות - לא יותר - השריפה

   היתה מתפשטת להיקף של יערות הכרמל. שאלתי אותו אתם שולחים כבאים? הוא אמר אין כבאות קרקעית, יש כבאות אווירית. תוך 35 דקות נכנסו מטוסים לים וכיבו את השריפה הזו".

   

  בתדרוך אמר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, כי במהלך השריפה פונו מבתיהם 15 אלף בני-אדם. "הערבות ההדדית התגלתה גם כאן, מעטים מאוד הגיעו למרכזי הפינוי שהיו ערוכים לכך, המרכזים הציבוריים כמעט ריקים ובהדרגה אנשים יחלו לשוב הביתה".

   

  Read this article in English


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו בחפ"ק
  צילום: שי וקנין
  מטוס הכיבוי הרוסי
  צילום: AP
  גם מטוסים קטנים משתתפים בפעולות הכיבוי
  צילום: דרור עינב
  מומלצים