שתף קטע נבחר

אל תוך הלילה: הכבאים בשטח מול הלהבות

כוחות הכיבוי נלחמים בכמה חזיתות בלהבות המשתוללות זה היום השלישי בהר הכרמל. בין המוקדים: החי-בר, דליית אל-כרמל ועוספיה - שם נקראו התושבים להסתגר בבתים. תושבים בניר עציון עורכים סיורים בחושך מחשש לביזה

כבר 60 שעות מנסים הכבאים להשתלט על שריפת הענק בהר הכרמל. לכבאים סייעו במהלך היום מטוסי כיבוי, שהגיעו ממדינות רבות בעולם, אך בערב הזירה כולה של כוחות הקרקע העייפים. לצוותי הכיבוי שפועלים הערב (שבת) באזור החי בר שבכרמל, אזלו המים - והם נאלצו לסגת לאחור לפני שזכו לתגבור. "האש בגובה של כ-15-20 מטר - קיר של להבות", אמר המפקד בשטח בשידור החי שהועבר ב-ynet, ממש מול הלהבות.

  

בערב ובלילה היו מספר מוקדים לדליקה, שכבר כילתה 50 אלף דונם של חורש. פעולות הכיבוי נמשכות באזור החי-בר, ומערבית לאוניברסיטת חיפה. בעוספיה מרוכזת האש סמוך למזבלה, והתושבים נקראו להסתגר בבתים. בדליית אל-כרמל המוקד הוא ברכס הר שוקף, בחלקו המערבי של היישוב.

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

"אנחנו נלחמים באש בשלושה כיוונים, נעים בתנועת מלקחיים", אמר המפקד בשטח בחי בר, לשם הגיעו הלהבות כבר אתמול - ונעצרו לפני שפגעו ביונקים הנדירים. מזל"ט של חיל האוויר מדווח על התקדמוּת הלהבות לקצין צה"ל שנמצא עם הכבאים, שממשיכים לבקש עוד ועוד מים.

 

"בנקודה הזו אנחנו במצב הטוב ביותר מאז שהתחיילה השריפה", אמר מוקדם יותר בחפ"ק בחיפה נציב כבאות ראשי, רב-טפסר שמעון רומח. "אנחנו עדיין לא מדברים על שליטה, זה ייקח לנו עוד יום-יומיים בטח ואחר-כך עוד את הכיבוי הסופי, ככה שהרבה עבודה לפנינו".

 

בועז רקיע משירותי הכיבוי, אמר מוקדם יותר שיש כמה "מוקדים חמים של השריפה", בהם פועלים כוחות.

 "עדיין מתלקחות מדי פעם שריפות. כך באזור עין הוד וניר עציון, האש שם אמנם דעכה בשעות היום, אך עדיין יש מקומות שבהם היא לא כבתה לגמרי. משב רוח פתאומי עלול להצית שוב אש. אנשינו נמצאים במקום ונותנים מענה במקרים כאלה".

 

בזמן שכבאים מתיזים מים למקומות מועדים על מנת למנוע התלקחות בתוך היישובים, אזרחים רבים מציעים להם כיבוד ושתייה. תושבים אחרים של עין הוד וניר עציון, שנשארו במקום למרות הוראות השוטרים, עורכים סיורים בין הבתים על מנת למנוע ביזה. זרם החשמל עדיין מנותק, והיישוב כולו בעלטה.

 

אהרונוביץ': לא אופטימי

דובר שירותי הכיבוי בחיפה, רשף חזי לוי, הביע הערב אופטימיות זהירה ואמר: "מחר תיפתח שוב המערכה בכוחות מחודשים, כ-400 כבאים צפויים להגיע מבתיהם רעננים, גם הפעילות האווירית תחודש".

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

לעומתו, השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אמר בתדרוך בחפ"ק בחיפה שהוא "ממשיך להיות לא אופטימי גם בערב זה. הערכת העבודה שלי היא שיהיו עוד מספר ימים. צי המטוסים שיצטרף מחר בבוקר ייתן באמת סיוע רציני. יש לזכור שאנחנו כמעט לא מבצעים כיבוי בלילה".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, דיבר בתדריך על הפעלת למעלה מ-25 כלי טיס מסוגים שונים ממדינות שונות. "תחזית מזג האוויר להלילה היא קצת יותר טובה.

 הפעולה המאסיבית של מאות טונות של מים שנזרקות בכל שעה ועוד עשרות טונות של חומר מביאים בסך הכל לתוצאה הרצויה. ננצח את השריפה הזו, ייקח עוד יום יומיים ונפיק אחרי זה את הלקחים".

 

בינתיים, עצרה המשטרה שני אחים מעוספיה, בני 14 ו-16, החשודים כי התרשלו וגרמו לדליקת הענק. אמם של שני החשודים טענה מנגד, כי הם היו בבית הספר בזמן שהאש פרצה. היא הביע תקווה שהשניים ישוחררו בקרוב. "מדובר בשלב זה ברשלנות, לא מעבר לזה", אמר מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן. "היו כמה הצתות במרחב הצפוני וגם פה הקמנו צוות חקירה מיוחד בפיקודו של מרחב גליל וגם פה יש התפתחויות נוספות".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 04/12/2010 19:32

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, עדי סרדס ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה בחי-בר, הערב
צילום: עידו בקר
כבר 55 שעות, ועדיין אין שליטה
צילום: אגף המבצעים של משטרת ישראל
נתניהו. שוב בכרמל
צילום: שי וקנין
מומלצים