שתף קטע נבחר

ברק בבית אורן: המדינה תכסה מה שהביטוח לא

לפני ישיבת הממשלה בטירת כרמל, סייר שר הביטחון ברחבי קיבוץ בית אורן והתקשה לשמור על קור רוח לנוכח מראות ההרס שזרעה האש. "זה אסון גדול", אמר לתושבים שהצטרפו אליו

שר הביטחון, אהוד ברק, סייר הבוקר (יום א') בקיבוץ בית אורן כשהוא מלווה בכמה מהתושבים. בסוף השבוע האחרון נפגע היישוב קשות מהאש שהשתוללה בו, ושר הביטחון התקשה לשמור על קור רוח כשחזה במו עיניו בנזק הכבד שנגרם לבית העלמין המקומי - שנשרף כליל.

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

"נגרם פה נזק כבד. זה אסון גדול", אמר ברק. "בשיחה שערכתי עם כמה חברים, שאותם אני מכיר עוד מלפני 50 שנה, מתקופת הצנחנים, הבנתי כי שהשריפה הפילה בתים רבים עד שצוותי הכיבוי הגיעו".

 

גם הבוקר היתמר עשן מכמה מוקדים בשטח הקיבוץ, ולמרגלותיו צרמו לעין אלפי עצים חרוכים שקרסו - שאך לפני ימים ספורים עטפו את היישוב בירוק עז. שר הביטחון התייחס לסוגיית שיקום הנזקים ומימון הפעולות, והבטיח כי "כל מה שהביטוח לא יכסה בשל ייחודיות האסון, המדינה תיכנס לנעליו ותעשה את מה שנדרש כדי לסייע".

 

אחד מחברי הקיבוץ שהתלוו לברק בסיורו הוא זאב שבתאי, מכר ותיק של שר הביטחון. "ערכתי לו סיור פה כדי שיראה את מה שהתרחש. אני והבן שלי, יחד עם כ-10 חברים, היינו היחידים שמנעו בגופנו מהשריפה להגיע לבתים נוספים".

 

כמו שכניו, מתח שבתאי ביקורת על פעולת כוחות הביטחון באזור בימים האחרונים. "אם היינו מקשיבים לכוחות ההצלה, שביקשו שנתפנה עוד לפני שהם הגיעו לשטח, כל הקיבוץ היה נשרף כליל. רק אנחנו יודעים איפה נמצאים בלוני הגז.אנחנו מכירים היטב כל שביל, ויודעים איך ניתן לאפשר לכוחות לפעול באופן הטוב ביותר בשטח הקיבוץ".

 

שבתאי סיפר גם כי בזכות היוזמה שלו ושל חבריו, "הצלחתי להגיע לבית של הבן ולשני בתים נוספים ושלפתי משם את אלבומי התמונות. אפשר לראות בעיניים שמהבית לא נותר דבר. רק פיח וחפצים שרופים".

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

מבית אורן, ימשיך השר ברק לסייר במוקדים נוספים בכרמל שנפגעו מלהט האש. אחר כך הוא יגיע לטירת כרמל, שם תיערך ישיבת הממשלה השבועית. במהלך היום צפויים להגיע לבית אורן שרים נוספים שיתרשמו גם הם מהמהלומה שספג הקיבוץ הקטן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק (ארכיון)
צילום: דודו אזולאי
מומלצים