שתף קטע נבחר

הממשלה תקים עוד ועדה: לשיקום נזקי השריפה

בישיבה מיוחדת בטירל כרמל, דחו שרי הממשלה את הקריאות לחקור כעת את הכשלים שהובילו לתוצאות הקשות של שריפת הענק - ובחרו בפתרון הקבוע. משרד האוצר יקצה 60 מיליון שקל לשיקום הנזק, והשר אהרונוביץ' הכריז כי "אנחנו לקראת הסוף"

כשמסביב ממשיכים הכבאים במאמצים להשתלט על מוקדי השריפה האחרונים בכרמל, התכנסה הבוקר (יום א') הממשלה לישיבתה השבועית - הפעם לא בירושלים, אלא בטירת כרמל. עם זאת, הפתרונות שלה למחדלים השונים לא השתנו - הקמת ועדה נוספת, לשיקום נזקי השריפה. משרד האוצר יקצה 60 מיליון שקל לשיקום מידי של התשתיות והרשויות שנפגעו בדליקת הענק.

 

אסון הכרמל: דיווחים 24 שעות ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

במהלך הדיון, הביע השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', אופטימיות באשר למועד כיבוי השריפה ואמר כי "אנחנו לקראת הסוף". שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, הודיע כי משרדו ירכז את מאמצי השיקום החברתי. "הממשלה תטיל על שר האוצר לסיים תוך 21 יום תוכנית בכל הקשור לשיקום", הוסיף.  

 

בשעות הקרובות, צפויים השרים לאשר את הקמתה של ועדת היגוי בין-משרדית מיוחדת, שתופקד על גיבוש תוכנית לשיקום נזקי השריפה בכרמל. בראשות הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד ראש-הממשלה, אייל גבאי, וישתתפו בה מנכ"לי משרדי האוצר, ביטחון הפנים, הרווחה, הגנת הסביבה והחקלאות. לצדם, ימונו לצוות גם נציגים מרשות החירום הלאומית במשרד הביטחון.

 

ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, פתח את דבריו בתנחומים לקרובי 41 ההרוגים באסון. "לבנו עם המשפחות שמביאות את יקירהן לקבורה. העם כולו מזדהה עם כאבכן ועם גבורת הנספים. הממשלה התכנסה היום בטירת כרמל כדי לדון במתן סיוע מהיר לאזרחים שפונו מבתיהם בדליקת הענק".

 

נתניהו התייחס גם לקשיים בהשתלטות על האש ובצורך החיוני בסיוע מבחוץ. "אנחנו עדיין בעיצומה של השריפה. הכבאים עושים עבודת קודש תוך חירוף נפשם, אבל צריך להבין ששריפה כזאת רק מטוסים יכולים להכריע".

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

על התנהלות מבצע הכיבוי אמר ראש-הממשלה: "גייסנו יותר מ-30 כלי טיס ממדינות העולם, ובצהריים אמור להיכנס לפעולה גם מטוס ענק - ה'סופרטאנקר' ששכרנו. אני מאמין שבאמצעים הללו ניתן יהיה גם לתחום את האש וגם להביא לכיבויה. צריך להבין שדליקות יער ענקיות שונות לחלוטין משריפות שגרתיות. הדרך היחידה להתמודד עמן היא באמצעות שילוב של כוח אווירי לאומי ובינלאומי".

 

שר הפנים, אלי ישי, אמר לפני שנכנס לדיון ובעקבות חצי הביקורת שהופנו לעברו בימים האחרונים כי "ועדת חקירה תבדוק את האירועים ותמצא את האשמים האמיתיים". עם זאת, כשנשאל האם האם כוחות הכיבוי של ישראל ערוכים לתפקד כראוי במצב של מלחמה, השיב בשלילה.

 

לעומתו, אמר שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב: "אני לא מתכוון לצאת עכשיו בהאשמות ומתנגד להקמת ועדת חקירה, כי היא בודקת בדיעבד. צריך להקים ועדת בדיקה כדי לבחון את כל הכשלים, ואני בטוח שיש עוד כאלה שצריך לבדוק".

 

מיסז'ניקוב קרא "להכריז, בעקבות השריפה, על הכרמל כאזור אסון - כדי לשלם בדחיפות פיצויים למי שנפגע וגם כדי לאמוד את הנזק ההיקפי שנגרם לצימרים במושבים ולחקלאות. הציבור צריך לדעת שהוא לא לבד, ובמשרד האוצר צריכים להקצות תקציבים".

 

עמיתו למפלגה, השר עוזי לנדאו, התייצב לימינו. "צריך לבדוק ולבחון את הדברים. כנראה שגם ימצאו אשמים. אבל למרות זאת, אני נגד הגל הזה, שקורא להקים ועדת חקירה".

 

שרת התרבות, לימור לבנת, אמרה גם היא כי  "הקריאות וההאשמות מוקדמות מדי. התרחש כאן אסון טבע בקנה מידה בלתי רגיל, וכעת צריך לבדוק ולחשוב. אין ספק שהיה כאן מחדל, אך אי אפשר להאשים את הממשלה שממלאת את התפקיד שלה רק שנה וחצי. כדאי להמתין ולא למהר להטיח האשמות באדם כזה או אחר".

 

ליברמן מרוצה: "במשרד החוץ עובדים באופן יוצא מן הכלל"

שר החוץ, אביגדור ליברמן, בחר להרעיף שבחים - על עצמו ועל אנשיו. "צריך כעת לעשות חושבים. במשרד החוץ עובדים בצורה יוצאת מן הכלל ואנחנו עומדים בקשר עם כולם. חוץ מהשרים שמדברים, עבודת המשרד לגמרי סיזיפית".

 

כשנשאל האם הסיוע ששלחה טורקיה לכיבוי השריפה יביא להתחממות היחסים עמה, יומיים לאחר שראש הממשלה טאיפ ארדואן הבהיר נחרצות כי הדבר אינו מהווה עדות לכך, השיב ליברמן ברוח דומה.

 

"לא צריך לערבב בין הדברים", אמר שר החוץ. "יחסים פוליטיים זה יחסים פוליטיים, וסיוע במצבים כאלה הוא עניין טבעי. גם ישראל סייעה לטורקיה בעת משבר".

 

זמן קצר לפני הישיבה, סייר בבית אורן שר הביטחון, אהוד ברק. הוא נפגש עם תושבים והבטיח להם כי המדינה תכסה את עלות שיקום היישוב שלא תשולם על-ידי הביטוח. כשסייר בקיבוץ שנפגע קשות בשריפה, והתקשה ברק לשמור על קור רוח לנוכח מראות ההרס שזרעה האש. "זה אסון גדול", אמר לתושבים שהצטרפו אליו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הרווחה הרצוג. התוכנית תגובש תוך שבוע
צילום: גיל יוחנן
אלי ישי. דוחה את הביקורת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים