שתף קטע נבחר

ועדת ביקורת המדינה בכרמל: "חקירה - צו השעה"

לקראת ההצבעה על הקמת ועדת חקירה לאסון בכרמל, מסיירים חברי הוועדה ביישובים שנפגעו מהאש או פונו. "רה"מ צריך להתעלות מעל צרכיו הפוליטיים", אמר ח"כ חסון. מנגד אמר ח"כ אקוניס: "מה שדרוש כעת הוא יישום דו"ח המבקר"

בצל ההצבעה המתוכננת ביום שלישי על הקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האסון בכרמל, התכנסה הבוקר (א') הוועדה לביקורת המדינה לדיון מיוחד בטירת הכרמל. בהמשך היום צפויים חברי הוועדה לבקר ביישובים שנפגעו מהשריפות או פונו. יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון (קדימה) קרא לראש הממשלה נתניהו להכריז בעצמו על הקמת ועדת חקירה עד יום שלישי - ורק אז יוסר הנושא מסדר יומה של הכנסת. "זהו צורך לאומי וצו השעה", אמר ח"כ חסון.

 

בישיבה בטירת כרמל שמעו חברי הוועדה לביקורת המדינה מראש העירייה, אריה טל, על הקשיים שבהם נתקלה הרשות המקומית בטיפול ובפינוי בערב הראשון של השריפה. במהלך הישיבה, הסביר ח"כ חסון את הצורך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את המחדלים שהתרחשו בכלל באסון בכרמל. "החלטה כזו היא החלטה שמטרתה הצלת חיים. ראש הממשלה צריך להתעלות מעל צרכיו הפוליטיים לטובת הצלת חיים".


השריפה בטירת הכרמל. האש נבלמה על קו הבתים (צילום: אביהו שפירא)

 

לדבריו, הוא מצפה מנתניהו שיכריז על הקמת ועדה ממלכתית עד ליום שלישי, ואם יעשה זאת, יוריד את ההצעה מסדר היום. "אם לא ייעשה כן, תאלץ הכנסת לקבל את ההחלטה על הקמת ועדה שכזו".

 

מנגד, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), קרא ליו"ר הוועדה חסון שלא להציב לראש הממשלה אולטימטום. "מה שנדרש כעת זה לא עוד ועדות חקירה ובדיקה. מה שדרוש לכל הנפגעים הוא ביצוע של דוח מבקר המדינה ויישומו", אמר ח"כ אקוניס, "אנחנו צריכים לפקח שכל ההחלטות שקיבלה ממשלת ישראל בשבוע שעבר, יבוצעו בשבועות ובחודשים הקרובים. אין עכשיו זמן לוויכוחים, אלא לביצוע".

 

גם ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס) הביע התנגדות להקמת ועדת החקירה הממלכתית. הוא הסביר, שהכנסת צריכה להיות יותר נשכנית. "אני חושש מאוד שנגלה גם באסון הבא כמה אנחנו לא מוכנים", הוא אמר.

 

במהלך הדיונים בטירת כרמל על ההתנהלות בזמן השריפה, ציינו הכבאים כי מדובר היה בפינוי מוצלח, של כ-11 אלף תושבים. אולם לדבריהם, רק בזכות אלתור של גיוס כבאים מכל רחבי הארץ שסייעו בפינוי ובמאמצי הכיבוי, נבלמה האש על קו הבתים.

 

לאחר הישיבה בטירת כרמל, הגיעו חברי הוועדה לישיבה בעיריית חיפה. ראש העיר, יונה יהב, אמר: "לאור האסון המחריד, הפעם

 יש תחושה שרוצים לזוז. צריך לחוקק חוק להקמת רשות כיבוי עוד השבוע. צריך קודם לירות את החץ ואחר כך לסמן את המטרה. קודם כל לקבוע את העובדות בשטח"

 

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), התייחס בישיבה בחיפה להקמת ועדת חקירה. " אם לא יהיה גוף שיישב על הממשלה וילחץ עליה, נמצא את עצמנו באותו מצב בעוד שנה ושנתיים. הוועדה גם תיזום פתרונות וגם תהווה איום, כדי שלא יהיה מצב כמו שאמר המבקר, 'הכלבים נובחים והשיירה עוברת'".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ חסון. "המטרה - להציל חיים"
צילום: דודי ועקנין
ח"כ אקוניס. "אין זמן לוויכוחים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים