שתף קטע נבחר

נתניהו מפרגן לישי: התקציב לכבאות - בזכותך

אחרי שגורמים בש"ס אמרו כי השר ויתר על ועדת חקירה, נתניהו אמר בממשלה כי 100 מיליון שקלים כבר אושרו לשיפור מערך הכבאות, "לאחר פעילותו הנמרצת של שר הפנים". ראש הממשלה הבהיר כי תוכנית ברק לא מייצגת את הממשלה

האם זו הדרך של ראש הממשלה למנוע הקמת ועדה חקירה ממשלתית? בנימין נתניהו שיבח הבוקר (יום א'), בפתח ישיבת הממשלה את שר הפנים, אלי ישי, "שכיכב" יחד איתו בדו"ח מבקר המדינה על שירותי הכבאות.

 

נתניהו אמר לשרים: "בישיבת הממשלה הבאה או זו שלאחריה, נביא לממשלה הצעת החלטה להקמת רשות כיבוי לאומית, זאת

 לאחר ש-100 מיליון שקלים כבר אושרו לשיפור מערך הכיבוי, לאחר פעילותו הנמרצת של שר הפנים ישי".

 

על השריפה בכרמל, שגבתה את חייהם של 43 בני-אדם וכילתה כ-50 אלף דונם של יער, הוא אמר: "בשבוע האחרון פעלה הממשלה באופן אינטנסיבי על מנת לשקם יישובים בכרמל ולסייע לנפגעי השריפה. הנחתי את משרדי הממשלה כולם לפעול לאיחוד כוחות באופן פרטני מהיר וממוקד, במטרה להשיב את החיים בכרמל לסדרם. צוות מנכ"לים כבר סייר בשטח ודיבר עם התושבים".

 

ראש הממשלה דיבר גם על כספים, שהועברו או יועברו ליישובים שנפגעו מהאש. "הקצנו כסיוע ראשוני 4.5 מיליון שקלים למועצה האזורית חוף הכרמל, 3 מיליון שקלים לעוספיה והיום נאשר גם מיליון שקלים לשיקום דליית אל-כרמל ושני מיליון שקלים לטירת כרמל". הוא הוסיף בנושא זה: "כדי לזרז את הטיפול בנפגעי השריפה הורתי לצמצם את הביורוקרטיה ואני מביא היום הצעה לבטל את הצורך במכרזים לפעולות מיוחדות של הממשלה בשביל לזרז תהליכים". הוא אמר כי כעת הדברים הבוערים מבחינת הממשלה הם: "הקמת מערך כבאות לאומי ומערך כיבוי מוטס".

 

השר יוסי פלד קרא לנתניהו להקים מערך כיבוי ארצי תוך שלושה חודשים. "אין לנו זמן ואנו לא יודעים מתי מצב החירום הבא יקרה. יש להיערך בדחיפות להגנת העורף, צה"ל לא יוכל בעתות חירום להתמודד עם נושאים אלו", הוא אמר.

 

בפתח הישיבה נמנע ראש הממשלה מלהתייחס לעניינים מדיניים בוערים, כמו הנאום של מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון. אך מאוחר יותר הוא התייחס לתוכנית שהציג שר הביטחון אהוד ברק. "השר ברק הציג את התוכנית כיו"ר העבודה וזה לא משקף את עמדת הממשלה".

 

ליברמן לא מוותר

הממשלה צפויה לדון היום גם בחוק של ישראל ביתנו שמרתיח את ש"ס, להכרה בגיורים הצבאיים. שר החוץ, אביגדור ליברמן, הבהיר בפתח ישיבת הממשלה, כי "אין הבנות שקטות עם ש"ס בנושא הגיור הצבאי". הוא הוסיף: "לדרישת ש"ס אין קשר לדת או הלכה, אלא רצון לשלוט גם בתוך הצבא. אני לא מבין, הרב הראשי הצבאי כופר? הוא לא מבין הלכה? הוא לא חותם על תעודות גיור לחיילי צה"ל? דרישת ש"ס שהרב עמאר יחתום גם הוא, זה רק ניסיון שלהם לשלוט".

 

השר ליברמן אמר כי ישראל ביתנו לא תקבל את הדרישות של ש"ס: "אנחנו לא נהיה שם. לא תהיה שום פשרה, דחייה או דיל בהגשת החוק. אולי הם יגיעו לפשרה עם ראש הממשלה, אך זה עניין שלהם. מבחינתנו לא תהיה הסכמה ונעביר את החוק בקריאה ראשונה, שנייה ושלישית בהקדם האפשרי". בהתייחסו להתפתחויות המדיניות ולנאום מזכירת המדינה האמריקנית, אמר ליברמן: "בלי פיתרון לסוגיות הביטחון, ישראל לא תתקדם לשום מקום".

 

בנושא זה הוא הוסיף: "אנחנו קוראים למשא ומתן ישיר, בדיוק כפי שעמדתנו הייתה מלכתחילה בלי תנאים מוקדמים, וכשהפלסטינים יהיו מוכנים לשבת נוכל להתקדם". ליברמן התייחס לעיקרי המשא ומתן, ואמר: "מי שחושב שבנושא הגבולות יש אפשרות לפתור את הבעיה - הוא טועה. גם בלבנון ובעזה ראינו יותר טרור וקיצוניות. חזרה לקווי 67' תעביר את הסכסוך לתוך ישראל וכל אחד שמדבר על קווי 67', שיסתכל מה קרה בעזה ובלבנון". הוא אמר כי המטרה כעת היא לגבש עמדה ישראלית ברורה והגיונית. לדבריו, הקהילה הבינלאומית תקבל כל עמדה שכזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. מפרגן לישי
צילום: יותם פרום
ישי. יתקפל?
צילום: מורן מעיין
מומלצים