שתף קטע נבחר

ליברמן נגד הרבנות: "מספיק עם התרגילים"

אחרי ששר החוץ זעם על נתניהו שלא העלה את חוק הגיור הצבאי להצבעה, תוקפים בסביבתו את החלטת רה"מ להמתין להכרעת הרב הראשי עמאר: "לא נסכים לתרגיל שבמסגרתו הגיורים הצבאיים יוכפפו לרבנות הראשית בדלת האחורית"

הסערה סביב חוק הגיורים הצה"ליים נמשכת: שר החוץ, אביגדור ליברמן, מסרב להסתפק בחתימה של הרב הראשי שלמה עמאר על הגיורים הצבאיים, וידרוש לקיים ביום רביעי במליאת הכנסת הצבעה על הצעת החוק של חבר הכנסת דוד רותם, שמבקשת לקבוע כי כל הגיורים שנעשו בצבא חוקיים - ואיש לא יכול לבטלם.

 

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בסוף החודש שעבר את הצעת החוק, אך בש"ס הגישו ערר. ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום שלא להעלות להצבעה בממשלה את הצעת החוק - ככל הנראה במסגרת "דיל" עם ש"ס. הוא הסביר כי את "הבעיה הטכנית" בגיורים הצבאיים ניתן לפתור בעזרת הרב הראשי, וקבע כי הממשלה תתמוך בהצעת החוק אם עמאר לא יטפל בסוגייה עד יום רביעי.

 

בסביבתו של ליברמן אמרו אתמול (יום א') כי "המערכת הצבאית צריכה להישאר עצמאית ונפרדת מן הרבנות הראשית. אין לנו שום כוונה להסכים לאישורים של הרב עמאר, ולתרגיל שבמסגרתו הגיורים הצבאיים יוכפפו גם הם לרבנות הראשית בדלת האחורית".  

 

"על שתי המערכות להישאר נפרדות"

בישראל ביתנו הוסיפו כי "במשך שנים לאף אחד לא היתה שום בעיה עם הגיורים, ולא היה ויכוח לגבי כשרותם. גם עכשיו אין בעיה עם הנושא הזה, לכן, לא מובן מדוע צריכים את החתימה של הרב עמאר על גיורים, ומדוע צריך לתת לרבנות הראשית סמכות על הנושא הזה. שתי המערכות צריכות להישאר נפרדות, והחיילים שמשרתים בצה"ל צריכים לקבל את האישור בדיוק כמו שקיבלו קודם. לא נוותר על הדרישה שלנו לעגן את זה בחוק, גם אם הרב עמאר יחתום, וגם אם הקואליציה תצביע נגד".

 

בסביבתו של ליברמן דוחים את הטענות לפיהם הוא מנסה לגרום למשבר פוליטי סביב הנושא. "אין

לזה שום קשר", אמרו מקורבים לשר החוץ, "זה נושא נקודתי שהוא חשוב ועקרוני, אבל אין שום ניסיון לייצר משבר פוליטי. אלה קשקושים ודברים לא נכונים".

 

בתוך כך, בכירים בש"ס העריכו כי בשל שהותו של הרב עמאר בחו"ל, "הוא יתקשה לסיים את הטיפול בסוגייה הטכנית עד יום רביעי".

 

עם זאת, לאישור החוק בהצבעה טרומית אין משמעויות רבות, וכפי שפורסם ב-ynet, אנשיו של נתניהו הציעו לאנשי ש"ס להסיר את הערר, בתמורה ל"קבירת" החוק בכנסת לאחר הקריאה הטרומית. גם היום ניסה נתניהו לשכנע את השרים אלי ישי ואריאל אטיאס להסיר את הערר, אולם בש"ס סירבו.


פורסם לראשונה 12/12/2010 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"נושא חשוב ועקרוני". ליברמן
צילום: נועם מושקוביץ
הרב עמאר. שוהה בחו"ל
צילום: ירון ברנר
ראש הממשלה נתניהו
צילום: יותם פרום
מומלצים