שתף קטע נבחר

בכיר בש"ס: נתניהו הבטיח שחוק הגיור ייקבר

במקביל למאבק על ועדת חקירה ממלכתית לאסון הכרמל, צפוי לזכות הבוקר לאישור מחודש בממשלה החוק של ישראל ביתנו שמרתיח את ש"ס, להכרה בגיורים הצבאיים. ראש הממשלה מנע משבר אחד, אבל מה יהיה בהמשך?

ההצבעה הקריטית על תקציב המדינה מתקרבת, ובמקביל גובר המתח בקואליציה בין ש"ס לישראל ביתנו סביב חוקים הנוגעים לנושאי דת ומדינה. הבוקר (יום א') מגיעה להכרעה בממשלה הצעת החוק שמעניקה תוקף לכל גיורי צה"ל, וש"ס מתנגדת לה. נראה שהערר שהגישה על התמיכה בחוק לא יתקבל - אולם בעקבות עסקה הנרקמת עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החוק "ייקבר" ותושג שליטה על השריפה הנוכחית.

 

לפי המגעים האחרונים בין מזכיר הממשלה צבי האוזר ליו"ר ש"ס אלי ישי, ייתכן שש"ס תמנע או אף תצביע בעד חוק הגיור הצבאי של ח"כ דוד רותם, בתנאי שזה יעבור רק בהצבעה טרומית בכנסת - וחשוב מזה, לראייתם, שהחוק יהיה חלק מחוק הגיור הכללי בחסותו והנחייתו של הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר. בכיר בש"ס אמר אמש ל-ynet כי "אנשי נתניהו הציעו לנו לא לעשות עניין, והבטיחו שאחרי שהחוק יעבור בקריאה טרומית - הם לא יקדמו אותו, ובעצם הוא ייקבר".

 

בכיר אחר במפלגה טען שש"ס תתנגד, אולם גם הוא הבהיר שלא יוכרז משבר קואליציוני. לדבריו, ראש הממשלה הבטיח כי החוק יובא לקריאה טרומית אך לא יקודם מעבר לכך ללא הסכמת ש"ס והרב עמאר - וכך הותנה גם בהחלטת ועדת השרים לחקיקה שאישרה אותו, והבטיחה למעשה שיצלח את ראשית הליכי החקיקה בכנסת.


ישי וליברמן. עימות מתקרב (צילום: AP)

 

"אנחנו כמובן נתנגד לכך שיגיע אפילו לטרומית, כי אי אפשר להיות בטוחים שהממשלה לא תמשיך לקדם את זה בעתיד, אם יהיה איזה משבר בקואליציה", הסביר הגורם, "זו הצעה שבעצם מבטלת את הסמכות של הרבנות הראשית בכל הקשור לגיורים בצבא".

 עם זאת הוסיף כי מפלגתו נושאת ונותנת עם ראש הממשלה נתניהו בנושא זה כדי לגבש נוסחה המקובלת על שני הצדדים, והא מאמין כי עד להצבעה במליאה ביום רביעי יימצא הפיתרון.

 

למרות אפשרות הפשרה, בש"ס היו מי שטענו בסוף השבוע שהעמדה הקשוחה של נתניהו וישראל ביתנו בנושא, עלולה לפגוע בו בנקודה רגישה הרבה יותר - בדיון על הקמת ועדת חקירה ממלכתית למחדל הכיבוי. אחד מקולות המאזניים בהצבעה הצפויה בסוגיה זאת בוועדה לביקורת המדינה מחרתיים, הוא ח"כ אמנון כהן מש"ס, שלמרות התנגדותו האישית עשוי "להיות משוכנע" וליישר קו על פי העמדה הפומבית של ישי, בעד חקירה ממלכתית. מנגד, לא ברורה מידת האפקטיביות של הלחץ הזה, שהרי ישי עצמו צפוי לרדת מהעץ באמצעות כהן.

 

נתניהו בין הטיפות, והגשם מתחזק

אז משבר מיידי לא יהיה, אבל לא רק חוק הגיור הצה"לי על הפרק. חוקים נוספים שהוסכמו בהסכמים הקואליציוניים עם ישראל ביתנו, בהם חוק הגיור הכללי וחוק ברית הזוגיות אמורים גם הם להגיע לדיון. "נתניהו יתמוך באישור הגיורים בצה"ל, אולם בנושאים האחרים, שהם רגישים יותר ויש להם גם השלכות על העולם היהודי, הוא יהיה קרוב יותר לעמדות של החרדים", אמר שר בכיר בליכוד המקורב לראש הממשלה. "הנושאים האלה נגררים כבר הרבה זמן, ולכן צפויה להתפתח מתיחות בין ישראל ביתנו ובין החרדים, וזה יוביל לבעיות בקואליציה".

 

בקואליציה ציינו כי "ההערכה היא שהחוקים האלה לא יגררו תגובה מיידית,

 אבל צריך לזכור גם את חוק התקציב שמתקרב, וגם את האווירה הלא טובה בקואליציה. נתניהו יצטרך לנווט בצורה חכמה בין המכשולים האלה, על מנת להרגיע את הרוחות".

 

ח"כ רותם מישראל ביתנו טוען ששרי ש"ס "מנסים לעוות את המציאות וטוענים כי הצעת החוק היא פגיעה בסטטוס קוו, אך ברור לכל כי הפגיעה האמיתית בסטטוס קוו נעשתה, כאשר הרב עמאר לא הביע עמדה נחרצת בעד כשרות הגיורים, ולא יצא נגד אלה אשר הטילו בו ספק. זאת לאחר שבעבר, ויותר מפעם אחת, היה זה עמאר שהילל ושיבח את הליך גיור זה".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הבטחות
צילום: גיל יוחנן
צילום: סבסטיאן שיינר
משולם נהרי, ש"ס. ערער
צילום: סבסטיאן שיינר
דוד רותם, ישראל ביתנו. "מעוותים מציאות"
צילום: נועם מושקוביץ
הרב הראשי שלמה עמאר. נגד הכרה גורפת בגיורי צה"ל
צילום: ירון ברנר
מומלצים