שתף קטע נבחר

דניאל בן ה-5 מחפש בית: "תמיד שמח ומחייך"

לפני 5 שנים נולד דניאל כאוטיסט להורים חרדים שהזניחו אותו. לפני כחודשיים, הוצא דניאל מביתו בהוראת ביהמ"ש, וכעת הוא מחפש משפחה אומנת חמה. "לא ניתן להבחין שהוא חריג"

קשה להתעלם מיופיו המיוחד של דניאל בן החמש. כבר מהרגע הראשון אפשר להתאהב בילד הבלונדיני הזה, שלא מפסיק לרגע לחייך. דניאל, ילד בעל צרכים מיוחדים, חווה הזנחה במהלך חייו הקצרים ולפני חודשיים הוצא מביתו. כעת מחפש הילד בעל חיוך הזהב משפחה אומנת חמה ואוהבת.

 

דניאל נולד אוטיסט, והוריו החרדים לא הצליחו להתמודד עם ילד בעל צרכים מיוחדים. האב, שמנסה לפרנס את משפחתו, יוצא מוקדם בבוקר לעבודה ושב רק מאוחר בלילה, והאם לא הצליחה לשאת בנטל לבדה.


דניאל בן ה-5. "יש לו הרבה שמחת חיים" (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

כשהיה דניאל בן פחות משנתיים, שכנים של ההורים החלו להתלונן שהם מזניחים אותו. במשך הזמן, אותן תלונות גם הגיעו ממערכת החינוך. בעקבות זאת, ההורים אובחנו כ"חסרי מסוגלות הורית", שאין ביכולתם לגדל אותו. לפני כחודשיים, בצו בית המשפט, הוצא דניאל הקטן מהבית.

 

"הוא אומנם לא למד לדבר, אך הוא מבין הכול, הוא מחייך ומפגין חום, זה ילד שמאוד קשה שלא להתאהב בו, הוא ממש צמא לחום ואהבה", סיפרה בשיחה עם ynet המטפלת של דניאל במסגרת חרום של משרד הרווחה.

 

איילת כהן מעמותת "אור שלום" שמטפל באנשים בעלי מוגבלויות ומכירה את דניאל, הסבירה: "הוא פשוט גדל בסביבה שלא מספקת את הצרכים שלו ולא סייעה לממש את הפוטנציאל שלו. זה עשוי להשתנות במידה ויכנס לסביבה משפחתית ואוהבת".

 

"אי אפשר להבחין שמדובר בילד חריג"

את הצימאון של דניאל לחום ואהבה ניתן לראות מתגובותיו החמות לצוות המטפלות. הוא כל הזמן מנשק ומחבק את אנשי צוות, שמוקסמים ממנו. הוא מאוד עצמאי והצוות המטפל מתגאה בכך שהוא מסוגל להשתמש בשירותים ללא כל עזרה. המטפלות גם ציינו שדניאל מאוד יצירתי ושבמיוחד הוא אוהב לצייר ולהרכיב פאזלים.

 

בינתיים, בעמותת "אור שלום" מנסים למצוא לדניאל בית חם ואוהב, אך עד כה, ללא הצלחה. איילה כהן הסבירה שחשוב מאוד למצוא לדניאל משפחה חרדית או דתית, כדי שייכנס לאווירה מוכרת. "אנחנו משתדלים תמיד לשלב את הילדים במשפחות עם אורח חיים דומה כדי שיהיה לילד יותר מוכר וברור".

 

מלבד הקושי של מציאת משפחות עם אורח חיים דומה לזה שילד רגיל אליו, קיים קושי נוסף - הרבה משפחות נרתעות מלהכניס לביתן ילד עם צרכים מיוחדים. "יש קושי בלמצוא משפחות שמוכנות לגדל ילד מיוחד. אני רוצה לפנות להורים פוטנציאלים ולומר, שלגדל ילד עם צרכים מיוחדים ולראות אותו מתקדם ומשתלב בחברה נורמטיבית, יש בזה המון סיפוק וניתן ליהנות מזה".

 

בהקשר זה סיפרה אחת המטפלות ב"אור שלום" שמכירה את דניאל היטב, כי "מי שרואה אותו ברחוב לא יכול להבחין בכך שמדובר בילד חריג, יש לו הרבה שמחת חיים, מחייך הרבה ומאוד שמח, אוהב

שירים ולצפות בטלוויזיה".

 

מלבד דניאל, ישנם עוד 30 ילדים שזקוקים למשפחה אומנת. משרד הרווחה משקיע 65 מיליון שקל בשנה לסיוע ותמיכה במשפחות ובעמותות. משפחת אומנת בישראל מקבלת כ-2,200 שקל בחודש עבור הטיפול בילד וגם סל הוצאות מיוחדות ,שגובהו משתנה בהתאם לצרכי הילדים ולתכנית הטיפולית שנבנתה עבורם. סל ההוצאות המיוחדות כולל, בין היתר, שיעורי עזר, טיפולים רפואיים וטיפולי שיניים, הוצאות נסיעה ועוד. משרד הרווחה מתקצב את סל ההוצאות המיוחדות של שלושת העמותות העוסקות במשפחות אומנות בכ-17 שקל.

 

משפחות המעוניינות להיות משפחות אומנות לדניאל, יכולות להתקשר למספר הטלפון של "אור שלום": 02-9936925.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דניאל. "הסביבה לא מימשה את הפוטנציאל שלו"
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים