שתף קטע נבחר

לא להפסיד השכונות למחזירים בתשובה

אסור לחילונים, לדתיים-הלאומיים ולמסורתיים להפסיד בקרב מול המחזירים בתשובה הפנאטיים. זו העת להשקיע בגופים המעודדים שינוי חברתי בשכונות ולחזק את החינוך

מדינת ישראל מתרשלת בעצירת ההידרדרות החברתית והכלכלית בשכונות, בעיירות ובערים מוחלשות במרכז ובפריפריה, ואינה עושה את הנדרש להצלת בני-הנוער מבלהות הסמים ועולם הפשע. כל חלל מוזנח סופו להתמלא: קבוצות של מחזירים בתשובה פושטים יום-יום על מוקדי הסבל והמצוקה החברתית בישראל וממהרים לנעוץ שיניהם בבשרו הרוחני של אותו נוער מוחלש. בני-נוער מנותקים ומופקרים לנפשם, המסתובבים בחוסר-מעש בשכונות העוני ומחפשים משמעות לחייהם, חווים רעב גופני ורוחני יומיומי, ניכור, שעמום, הזנחה, בטלה וזלזול, והם הדגים הקלים ביותר להילכד ברשתם.

 

מחזירים בתשובה מקצועיים מטיפים לבני-הנוער שחילוניותם ראויה לגנאי ויהדותם זקוקה לשיפור דחוף, תוך תיאור שקרי של היחלשות הרציונאליות כהתחזקות. מי שמבטיחים לאותם נערים ונערות סוכריות משמים, גן עדן עכשיו, גאולה בחצי-פגישה ואושר בשקל ותשעים, אף יודעים לתבל את מופע-האימים בליבוי שנאה כלפי השמאל, ההומו, האישה המורדת, בליין-המועדונים, בועל-הנידות והגוי. כך סוכני-האל מצליחים לגזור

 על בני הנוער המוחלשים קופון שמן. מי שמבטיחים לצעירים ניסים ונפלאות ותשועה גדולה ובעיקר שלווה שמימית ומבלבלים את הנבוכים אף יודעים היטב לספור את הקולות למפלגתם ביום הבחירות.

 

אילו פעילותם של חרדים קיצוניים בשכונות הייתה שליחות חברתית כנה ואמיתית, ניחא, אך התברר באחרונה לכולנו שהמוטיבציה המניעה את אותם עסקנים היא בעיקרה דתית-פנאטית ולא חברתית-מזרחית אמיתית. שתיקתם של לא-מעט עסקנים מזרחים חרדים מול הגזענות הנוראית במערכת החינוך החרדית האשכנזית חשפה לעיני כל את צביעותם. חלקם מעוניינים שהגבירים האשכנזים ימשיכו לקבל את ילדיהם הספרדים לאותם מוסדות מיוחסים מבדילי-צבעים. אף יש מי שאיימו על בנו של הרב עובדיה יוסף, שהעז לזעוק כנגד האפליה ההיא, עד שבן-הרב נאלץ לחזור בו מדבריו.

 

ארגונים חברתיים כמו "הקשת המזרחית" ו"אחותי" הרימו קול מחאה, אך ש"ס - מפלגה שאינה מתנהלת באופן דמוקרטי - התחפרה בשתיקתה מול האפליה.

 

ערכי החילוניות

בניגוד לשטיפת המוח שמפזרים מחזירים בתשובה, חילוניות אין פירושה בהכרח אהדה לפרסומות שוביניסטיות, ריקנות, ניצול מיני וצריכת סמים, אלא נושאת בכנפיה המרהיבות לא-מעט ערכים מצוינים: תבונה, ליברליות, חשיבה חופשית ועצמאית, דמוקרטיה, בחירה חופשית, רב-תרבותיות, חופש מיני, אהבת-אדם, חסד חמלה ורחמים, חופש היצירה, עידוד האמנות, רומנטיקה וארוטיקה בביטוייהן האמנותיים והיומיומיים היפים ביותר.

 

יהדות חילונית הומאנית היא יהדות דינאמית, פתוחה לשינויים, משתנה, מלאת חיים, שיודעת להשכיל גם מהיופי של תרבויות אחרות ופותחת לבה אל הזר, הגר, היתום והאלמנה, האמנות וההשכלה והרחבת הדעת, ואינה מגרשת או מפלה איש על רקע דתי, גזעי, מעמדי, מגדרי או סקסואלי. זו הבשורה הנפלאה של החילוניות ההומאנית (גם) לבני-הנוער בשכונות.

 

אסור לחילונים, לדתיים-הלאומיים ולמסורתיים להפסיד בקרב מול המחזירים בתשובה הפנאטיים, ש"ס וחלילה. זו העת להשקיע ולחזק את תנועות הנוער והגופים החברתיים החילוניים המעודדים שינוי חברתי בשכונות על אף שהמשאבים שבידיהם מצומצמים ביותר.

 זו העת לחזק את מערכת החינוך הפורמאלי והבלתי-פורמאלי החילוני בשכונות ובפרברים, ולהקים יותר מתנ"סים, מרכזים קהילתיים, מועדוני נוער, מרכזי חוגים ובעיקר תיכונים עיוניים שיעזרו ליותר בני-נוער מהשכונות להגיע ללימודים אקדמיים.

 

אל לנו להיכנע לפנאטים שמשתוקקים לשלטון-יחיד רבני חרדי כוחני וטוטליטרי, הסולד מכל מה שמריחה ממנו דמוקרטיה מערבית רב-תרבותית, ליברלית, פתוחה ונאורה. אם לא נתעורר בזמן, המחזירים בתשובה עלולים להצליח במשימתם.  יאללה, עושים שכונה!

 

ד"ר גלעד פדבה הוא חוקר תרבות, קולנוע ומגדר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים