שתף קטע נבחר

בנו של הרב עובדיה: חוזר בתשובה הופך לספרדי

הרב אברהם יוסף קבע כי אשכנזי שחוזר בתשובה חייב לקבל על עצמו את הפסיקה הספרדית, שלדעתו היא הנוהגת בארץ ישראל

של מי המסורת הזו? הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף ורבה של העיר חולון, קובע כי אדם שחזר בתשובה חייב לקבל על עצמו לשמור תורה ומצוות על פי פסיקת ההלכה הספרדית, גם אם שורשי משפחתו באשכנז.

 

הרב, שנשאל בעניין הנהגות ספרדיות עבור אשכנזי במדור השאלות ותשובות של אתר "מורשת", הסביר כי בארץ ישראל יש לנהוג על פי מנהג הספרדים, אך מנגד תמיד מוטלת על אדם חובה להיצמד למנהגי עדתו ולא לנטוש את מסורת אבותיו (שעל כך נאמר "אל תיטוש תורת אמך").

 

לפיכך פסק הרב כי מי שנולד להורים דתיים ינהג כמותם, אולם במקרה שההורים אינם שומרי מצוות - הרי שלא קיים כלל מנהג משפחתי בענייני הלכה, ולכן על אותו אדם לקבל על עצמו את הפסיקה הספרדית.

  

כאביו, מנהיג ש"ס המבקש "להחזיר עטרה ליושנה" ולהנהיג את מנהגי עדות המזרח בארץ ישראל, גם הרב אברהם יוסף נוהג להפגין זקיפות קומה ספרדית - ובעיקר בענייני הלכה.

 

"מוח אשכנזי, לא יודעים תורה"

הרב יוסף האב מרבה בדרשותיו השבועיות לעקוץ בחיוך את האשכנזים וללגלג עליהם, וכן למתוח ביקורת על בני עדות המזרח המנסים להידמות להם. רק לפני כמה חודשים, בשיאה של פרשת עמנואל, התייחס לאפליה העדתית במוסדות החינוך החרדים, ואמר: "התורה לא של האשכנזים אלא של כולנו!... אנחנו נופלים מהם? לא נופלים מהם והתורה שלנו לא פחות מהתורה שלהם.

 

"בעמנואל יש בית ספר של ספרדים, 140 תלמידות, והספרדים הלכו ועתרו לבג"ץ שלא קיבלו את הבנות לבית הספר האשכנזי. שילכו

לספרדי! למה המלחמות? שילכו לספרדים!... מלכתחילה אדם ספרדי חייב לרשום את בניו לתלמוד תורה ספרדי... יש הלכות שונות וחילוקי דינים, יש לנו מסורת משלנו, למה לשנות? הבנות שלמדו אצל אשכנזים יודעות הלכות שלנו?! התלמידה שלומדת שם יהיה לה מוח אשכנזי, לא יודעת תורה!".

 

"אשכנזים יודעים גם את התורה אבל כל המסורת של ספרדים לא זזים מדברי מרן ימין ושמאל", סיכם הרב עובדיה, וקרא לכל אחד להשפיע על קרוביו ללמוד במוסד ספרדי. "למה יטעו ללכת למקום אחר? שם לא ילמדו מה שאנחנו מלמדים. אצלנו יהיו חזנים טובים וילמדו את טעמי המקרא, והם מסכנים לא יודעים את הטעמים שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אברהם יוסף.
צילום: דב ירדן
מומלצים