שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  עץ אשוח יצית הקוריאות? "נירה אם אורות יידלקו"

  למרות ההסכם בין שתי הקוריאות שלא לנקוט מעשי התגרות - סאול החליטה להעמיד עץ אשוח סמוך לגבול. צפון קוריאה מזהירה לבל תדליק את האורות המקשטים את העץ הערב

  יום לאחר התמרונים, פרובוקציה נוספת מצד סאול. עץ אשוח שהציבה דרום קוריאה סמוך לגבול עם הצפון, עלול להצית מחדש את חצי האי הקוריאני, אם מאמינים נוצרים יחליטו להדליק את האורות המקשטים את העץ, כמתוכנן היום (ג') בערב. כך דיווחו כלי תקשורת במדינה.

   

  כתבי סוכנויות הידיעות מסרו כי צפון קוריאה הזהירה את דרום קוריאה לבל תעמיד את העץ סמוך לגבול ולבל תדליק את האורות המקשטים אותו. "זוהי פעולה של דרום קוריאה שנועדה להכניס רעיונות דתיים לחיילים הצפון קוריאנים ולהשפיע על האוכלוסייה כולה", אמרו גורמים בפיונגיאנג והזהירו כי "אם שלטונות סאול ידליקו את האורות, תגיב צפון קוריאה באש".


  "נפתח באש חיה אם תדליקו את אורות הקישוט"  (צילום: ויזואל.פוטוס)  

   

  בפעם הראשונה זה 7 שנים, החליטה דרום קוריאה להעמיד את עץ האשוח המקושט על גבעה, שלושה ק"מ בלבד מקו הגבול בין שתי הקוריאות. וזאת, בעת בה קיימת מתיחות רבה בין שתי המדינות וכל פרובוקציה עלול להצית את חבית אבקת השריפה.    

   

  דובר משרד ההגנה של דרום קוריאה הודיע כי "החיילים המוצבים על הגבעה וסמוך לה נמצאים בכוננות עליונה". שתי הקוריאות חתמו ב-2004 על הסכם ולפיו לא ינקטו במעשים מתגרים סמוך לגבול, ובמסגרת ההסכם הסכימה סאול שלא להציב עוד את עץ האשוח ולא להדליק את אורות העץ, הנראים למרחוק בתוך שטחה של השכנה מצפון.

   

  עוד דיווחו כלי התקשורת הזרים כי דרום קוריאה הרכיבה מחדש את מערכת רמקולי הענק שבאמצעותם היתה משמיעה דברי תעמולה לעבר צפון קוריאה, ואולם גורמים בסאול מסרו כי "הרמקולים אינם מחוברים למערכת ההגברה".

   

  אתמול ערכה דרום קוריאה תמרונים צבאיים באש חיה שעברו בשלום, ובלא שגררו תגובה צבאית של השכנה מצפון. התמרונים נמשכו כשעה, בים הצהוב, באי יונגפיונג שהופגז לפני חודש בידי צפון קוריאה. לפני התמרון הצבאי השנוי בחלוקת, איימה השכנה מצפון איימה שהתרגיל יסתיים ב"אסון". סיאול הבהירה שבכוונה לערוך תרגיל הגנה בשטח ריבוני שלה, אבל צפון קוריאה הצהירה שאימון באש חיה יפר את הסכם שביתת הנשק שהביא לסיום מלחמת קוריאה ב-1953 ו"יצית מלחמה בכל מחיר".

   

  ארה"ב שיגרה שליח מטעמה, ביל ריצ'ארדסון, לצפון קוריאה בניסיון להביא להרגעת הרוחות. ריצ'ארדסון הביע היום אופטימיות זהירה ואמר כי המגעים שקיים בפיונגיאנג עשויים לסלול את הדרך לשיחות רב-צדדיות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוחות מלחמה בחצי האי הקוריאני
  צילום: רויטרס
  מומלצים