שתף קטע נבחר

"אובמה של המסתננים" נלחם כדי שתקשיבו לו

בין גינת לוינסקי לתחנה המרכזית הישנה, מנהיג היילה מנגסטים מאריתריאה את מבקשי המקלט. כשברקע גברו קולות התמיכה בגירוש, שמע ממנו כתב ynet את המסר שהוא מבקש להעביר: "במקום לפחד מאיתנו, בואו לפגוש אותנו. אנחנו לא רוצחים"

 

היילה מנגסטים הגיע לישראל רק לפני חודש, אבל לפחות בשטח נראה שהוא כאן כבר שנים. מפעיל פוליטי באריתריאה, שנרדף בארצו, הוא הפך למנהיג הנבחר של קהילת בני עמו בישראל.

 

את מנגסטים פגשנו לראשונה בכינוס מבקשי המקלט האריתריאים, שנערך בגן לוינסקי בדרום תל-אביב בשבת שעברה. כבר אז ברור היה שמדובר באדם מיוחד. הוא כריזמטי ורהוט, דובר אנגלית מצוינת, ובתוך תקופה קצרה בלבד הצליח ללכד את השורות בתוך הקהילה האריתריאית בישראל.

 

השבוע, כשהארץ סערה בהפגנות קשות נגד המסתננים, שמענו ממנו אג'נדה ברורה על כך שהוא מעוניין לנהל הידברות עם אלו שמוחים על נוכחותם של בני עמו בישראל. "לא הגענו לכאן כדי לחפש חיים טובים יותר", הוא יסביר להם. "באנו כי אנחנו נרדפים בארצנו. אנחנו לא אלימים, לא שיכורים ולא רוצחים. אנחנו מתעבים אלימות, אז במקום לפחד מאיתנו - בואו ותפגשו אותנו, כדי שנוכל למצוא פתרונות יחדיו".

 

דווקא בשבוע שבו התגברו קולות המחאה נגד הפליטים התלווינו למנגסטים. שמענו ממנו מסר מפויס, לא מתלהם, שמבקש בעיקר הבנה והתחשבות במצבם הקשה שלו ושל יתר מבקשי המקלט האריתריאים בישראל. יחד עם יתר חברי המועצה הנבחרת, שהוא עומד בראשה, הוא מנסה לארגן את כל בני הקהילה יחדיו כדי לצאת למאבק משותף בעל מסר אחיד.

 

כשהוא שומע את הקולות שמבקשים לסלק אותו ואת אנשיו מכאן או לשלוח אותם למתקני כליאה הוא נחרד. "זה לא שאנחנו ביקשנו לבוא לפה, גם לנו יש מולדת שאנחנו אוהבים ומתגעגעים אליה", הוא מנסה להסביר. "ברגע שהמשטר המזוין באריתריאה ייפול, אני אהיה הראשון לחזור".

 

בסיור בשכונת נווה שאנן שבדרום תל-אביב, שבסביבותיה מתגוררים מבקשי מקלט רבים, הוא מנסה להציג קבלות על פועלם. "פעם זה היה מקום של סמים ואלימות, אבל היום בגלל הפעילות העסקית שלנו באזור, הוא הפך לפחות נורא. באנו מהכלא ומהגיהינום, אז למה אתם רוצים לשלוח אותנו בחזרה?", הוא שואל את הישראלים - ומבקש לקבל תשובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בן קלמר
היילה מנגסטים. לא מתלהם, מנהיג
צילום: בן קלמר
מומלצים