שתף קטע נבחר

הפגנה נגד מסתננים בת"א: עימות ו"ביבי הביתה"

מאות אנשים הגיעו להפגין בדרום תל אביב תחת הכותרת "די לפחד בשכונות, להחזיר את המסתננים הביתה". עימותים פרצו עם מתנגדים להפגנה - הצדדים החליפו מהלומות וקרעו שלטים. ראש ועד שכונת התקווה קרא להעביר את המסתננים לצהלה

הזרים בתוכנו מעוררים מחאה ציבורית, יצרים - ועימותים אלימים: מאות מתושבי תל-אביב הגיעו הערב (יום ג') להפגנת המחאה נגד המסתננים באפריקה הנערכת תחת הכותרת "די לפחד בשכונות, להחזיר את המסתננים הביתה". המפגינים, שטוענים כי הממשלה הפקירה אותם, צעדו משכונת קריית שלום לאזור השוק בשכונת התקווה וקראו "ביבי הביתה". 

 

לטענת המפגינים, הם לא יוצאים נגד המסתננים אלא נגד הממשלה. חלקם נשאו שלטים ועליהם תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשחור לבן ולצדה הכיתוב: "בלחם יבש - נגרש". בשלטים אחרים שנשאו המפגינים נכתב "ליברמן, איפה אתה כשצריך?" ו"זו לא מדינה גזענית, זו מלחמת הישרדות, אלי ישי אנחנו איתך".

 

"ההפגנה הבאה מול מגדלי אקירוב ומשרד רה"מ"

זמן קצר לפני תחילת האירוע פרצו עימותים בין קבוצה של מתנגדים להפגנה לבין המפגינים. שני הצדדים החליפו מהלומות, קרעו שלטים זה לזה וכן השתטחו על הכביש. איש לא נפגע.


"מלחמת הישרדות" (צילום: ירון ברנר)

 

חבר מועצת העיר וראש ועד שכונת התקווה שלמה מסלווי קרא בהפגנה "להעביר את המסתננים לרעננה, לצהלה ולקיבוצים". לטענת התושבים, המסתננים מעלים את רמת הפשיעה בשכונות בדרום העיר. מסלווי הבטיח כי ההפגנה הבאה תהיה מול ביתו של שר הביטחון אהוד ברק במגדלי אקירוב בצפון תל-אביב, וזו שאחריה מול משרד ראש הממשלה בירושלים.

 

חבר מועצת העיר מסיעת הליכוד, ארנון גלעדי, קרא לגרש את המסתננים: "שיחזרו למצרים ויעבדו במצרים". צבי גלבוים, פעיל מאשדוד שגם בה מתגוררים אלפי מסתננים, אמר כי "זהו אסון לאומי, זו פלישה וגם אם הגדר תיבנה, מה יעשו עם אלו שנשארו פה"?

 

"זה לא מאבק של קיצונים וגזענים"

בהפגנה השתתפו חברי כנסת, ולא רק מהימין. "אני פה כדי שלא יישמע רק הקול של הקיצוניים", אמר ח"כ יואל חסון מקדימה. לדבריו, "כל המפלגות הגדולות צריכות להילחם ביחד בתופעה ובמי שקורא לנו גזענים". ח"כ חסון הוסיף כי "זה לא מאבק של קיצונים ולא של גזענים. זהו מאבק של אנשים שרוצים להבטיח את המדינה כיהודית לכל אזרחיה". 


המפגינים קראו לממשלה להתעורר, והזדהו עם השר ישי (צילום: ירון ברנר)

 

ח"כ מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי סיפר כי הגיע היום לשכונת התקווה, השכונה שבה גדל, ואינו מזהה אותה. "הפכנו להיות זרים בשכונה, זו לא בעיה רק שלנו, זו בעיה ששוטפת את המדינה" טען בן-ארי,

"לא מדובר במבקשי מקלט אלא בפולשים זרים. את שכונת שפירא הם שרפו ולא ניתן שישרפו גם את שכונת התקווה". 

 

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, אמר בתגובה להפגנה כי "מחאת התושבים מובנת ומוצדקת, אך אני מגנה כל ניסיון של גורמים קיצוניים להיבנות ממנה ולהלהיט את הרוחות". הוא קרא לממשלה "לקבוע מדיניות הגירה ברורה שתמנע את ההסתננות בגבול, ותסדיר את הטיפול בכל אותם אנשים שנמצאים כאן".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איפה ליברמן, שאלו המפגינים
צילום: ירון ברנר
כרזה לקראת הפגנת המחאה
צילום: יואב זיתון
פעיל הימין ברוך מרזל בהפגנה
צילום: ירון ברנר
מומלצים