שתף קטע נבחר

נתניהו מתנער מליברמן; שרים בליכוד: יצא מדעתו

אחרי ששר החוץ כינה את ארדואן שקרן ואמר כי נתניהו לא מציאותי, בלשכת רה"מ טענו שדבריו משקפים רק את עמדתו. שרים בכירים היו הרבה פחות עדינים: "ליברמן מרגיש שהוא בעל הבית, ויודע שנתניהו לא יפעל נגדו לפני אישור התקציב"

שר החוץ "לכלך" על הטורקים ועקץ את נתניהו , שפרסם התנערות פומבית מסגנו: אחרי שאביגדור ליברמן כינה את עמיתו הטורקי ואת ראש ממשלת טורקיה שקרנים, וטען שבנימין נתניהו אינו מציאותי, אמר הערב (יום א') ראש הממשלה כי דברי ליברמן משקפים רק את עמדותיו, ועמדת הממשלה היא זו שמבטא נתניהו עצמו. שר בכיר בליכוד טען שליברמן כנראה יצא מדעתו: "הדברים שנאמרו הם גסים ובוטים, גם בתוכן וגם בסגנון, ככה לא מדברים".

 

ליברמן השמיע את הערותיו הערב בכנס שגרירים על רקע הצהרות שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, לפיהן בניגוד לאנקרה ששלחה עזרה לישראל לכיבוי השריפה בכרמל, ירושלים הייתה מתמהמהת. ליברמן אמר כי דבוטאולו וראש ממשלתו, רג'פ טאיפ ארדואן, הם שקרנים, וכינה את דרישת טורקיה להתנצלות ישראלית על אירועי המשט "מעבר לחוצפה". אתמול טען דבוטאולו כי היריבות בקואליציה בישראל מונעת השגת פיוס בין המדינות, רמז לליברמן המתנגד להתנצלות ישראלית.

 

בעקבות ההתבטאויות נמסר מלשכת נתניהו כי דברי ליברמן "משקפים את הערכותיו ועמדותיו האישיות, כפי שיש לשרים שונים בממשלה עמדות שונות זו מזו. עמדת ממשלת ישראל היא אך ורק זו שמבטא ראש הממשלה, בנימין נתניהו". אבל בקואליציה של נתניהו, היו מי שהתבטאו בחריפות. "הדברים האלה הם כנראה חלק מקמפיין מכוון של ליברמן, ועדיין לא ברור מה הכוונות שלו", אמר שר בכיר מהליכוד.

 

אווירת בחירות ואיתותים לימין

בכירים בממשלה העריכו כי נתניהו יימנע מלתקוף את ליברמן, בגלל החשש שלו מטלטלות פוליטיות לפני אישור תקציב המדינה. בדבריו הערב אמר ליברמן כי נתניהו אינו מציאותי בשל הכוונה להגיע להסדר כולל: "זה לא מציאותי בקואליציה הזו. גם אם היינו שבים לגבולות 48', הפלסטינים לא היו חותמים", טען.

 

שר בממשלה אמר ל-ynet כי ליברמן כנראה יודע שלפני הבאת התקציב לאישור, נתניהו לא יפעל נגדו. "הוא בונה על הנקודה הזו, ולכן הוא מרשה לעצמו לומר מה שהוא רוצה. הוא משפיל את ראש הממשלה ואת מדינת ישראל, וזה כבר מתחיל להיות מאוד מאוד מטריד. העולם מסתכל עלינו בצורה מוזרה, ולא מבין מה קורה אצלנו".


 

ליברמן בכנס השגרירים. "העולם לא מבין מה קורה" (צילום: פלאש 90)

 

בקואליציה העריכו כי ליברמן ממשיך בהתקפות החריפות על הפלסטינים והטורקים כדי להגדיל את תמיכתו בקרב מצביעי הימין. "הוא כנראה מנסה לאותת לימין, להיות ימני ובוטה, ולקחת את הימין מנתניהו. הוא עושה מה שהוא רוצה, ואין מי שיקרא אותו לסדר", אמרו.

 

שר אחר בליכוד אמר כי יש באוויר ריח של בחירות. "ליברמן ממצב את עצמו לקראת הבחירות, והוא עושה את זה כבר הרבה זמן. לא בטוח שהוא רוצה קרע, אבל זה הכיוון שהוא מוביל אליו. מה הדברים הקונקרטיים - לא ברור. ברור שהדברים שלו נועדו לצרכים פנימיים, וכששר חוץ בונה את הקרדיט שלו על שוק פנימי וצריך לתפקד כשר חוץ - זה לא הולך".

 

"ליברמן מרגיש בעל הבית"

אותו שר אמר עוד כי "מדיניות החוץ של ישראל ניזוקה. ראש הממשלה יודע כבר מזמן שהוא צריך קואליציה אחרת. ליברמן מרגיש כרגע בעל הבית". הוא הוסיף כי העבודה נמצאת "עם חצי רגל" מחוץ לממשלה, ולכן ליברמן עושה ככל העולה על רוחו. "אני לא מבין איך ביבי לא עושה שום דבר בנושא הזה", אמר.


נתניהו בישיבת הממשלה. גינויים לליברמן מקדימה והרשות (צילום: AFP)

 

גם באופוזיציה לא נשארו אדישים לדברי שר החוץ. "ליברמן אמר היום את מה שכל אזרח ישראלי יודע: בישראל יש

ממשלה שאין לה מדיניות, ממשלה שאין לה דרך וממשלה שאין לה ראש", אמרו בקדימה. "בפעם המי יודע כמה, הוכח שהפה של ממשלת ישראל אומר בקול רם את ההיפך ממה שראש ממשלתה רוצה שיחשבו עליו. נתניהו הוא לא באמת ראש ממשלת ישראל".

 

דובר ממשלת הרשות הפלסטינית, רסאן חטיב, דחה גם הוא הערב את דברי ליברמן, ואמר כי רוב ממשלות העולם - כולל זו של ישראל - מכירות ברשות הפלסטינית כלגיטימית. לדבריו, הפלסטינים לא יסכימו להסדר ביניים. "מאוחר מדי עכשיו לכל דבר פרט לסיום הכיבוש וסלילת הדרך להקמת שתי מדינות בקווי 1967", אמר חטיב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. רק אני מייצג
צילום: AFP
ליברמן. "זה מתחיל להיות מטריד מאוד"
צילום: גיל יוחנן
ארדואן. הטורקים חושבים שליברמן מכשיל הסכם
צילום: AP
מומלצים