שתף קטע נבחר

שנה חדשה - רוצה להמציא את עצמך מחדש?

כולם בעבודה כבר מכירים אתכם בתור "הטכנופוב", או "החופרת" או "כולו דיבורים". למה שלא תמתג את עצמך מחדש? זה לא קל - אבל אפשרי. לפניכם דרכים שיעזרו לכם לשנות את האופן שבו הקולגות מסתכלים עליכם

למה שלא תחדש את עצמך - לקראת השנה האזרחית החדשה? כולם בעבודה כבר מכירים אתכם בתור "הטכנופוב", או "החופרת" או "מתקתקת-עניינים" או "כולו דיבורים" או "כל היום בפייסבוק" או "פרפקציוניסט" או "אין לו חיים, רק עבודה", או "נודניק".

 

 

לפעמים התיוג הזה לא בדיוק משקף את מי שאתם, אלא מתייחס רק למקרה אחד או שניים (משמעותיים) שבהם נחשפה התכונה הזו שלכם, במקום כל תכונה אחרת ומופלאה שבוודאי יש לכם. מאז זה נדבק. לקראת השנה רבים מחליטים לעשות שינוי, כמו למשל דיאטה, או להיגמל מפייסבוק, או להתחיל ללמוד לעשות פסיפס או לרכוב על אופניים. יש גם כאלו שמלחיטים לעשות מאמץ ולשנות את התדמית שלהם בעבודה.

 

נראה לכם בלתי אפשרי? כמעט נכון, זה באמת די קשה. ויש גם מקרים שבהם זה באמת בלתי אפשרי (אבל אז הפתרון פשוט – תחליפו עבודה ותמציאו את עצמכם מחדש). אז מה עושים? הדרך היעילה ביותר היא לשים את זה על השולחן ולהתמודד. במקום לחשוב שממילא אבוד לך, כנס ישר למקום שבו אתה נחשב חלש – ופעל בו ככל האפשר:

 

כולם חושבים שאתה טכנופוב? אם אתה לא, כל שעליך לעשות זה למצוא הזדמנויות שבהן אנשים מתקשים להתמודד עם תוכנה חדשה, סלולרי חדש, מערכת הפעלה, אפליקציה, אפילו מחשב חדש – ולעזור להם בקלילות ונון-שלנטיות.

 

חפרן? תחתוך מהר

כולם חושבים שאתה חפרן, מתלבט ומתמהמה? תראה שאתה דווקא חותך דברים מהר. עליך לקבל החלטה משמעותית לאחר התייעצות קצרה בלבד ומחשבה קצרה עוד יותר. ולוודא שלקיחת היוזמה הנחרצת תהיה פומבית.

 

מי ש"אין לו חיים" יכול לשתף בפייסבוק על החיים שלו (רק אם יש לו משהו משמעותי לשתף בו, שיראה שיש לו תחומי עניין אמיתיים. "שבת של סתלבט" לא בדיוק תעשה את העבודה).

 

מי שחושבים שהוא "כולו דיבורים" כדאי שיעשה כמה דברים מועילים באמת, וידווח עליהם בצורה הכי מינורית שאפשר. כך לא ייראה כרברבן, אבל כן כביצועיסט.

 

אפשר בצורה מדודה:

הדרך הזו מתאימה למי יש לו אומץ להתמודד עם הדימוי שלו באופן גלוי, ולקרוא תיגר בדיוק במקום שבו הוא לא בדיוק מוביל. נשמע מיידי מדי, גדול מדי, קשה מדי? אפשר לעשות זאת גם בעקיפין: לשנות באופן עקבי אבל לא דרמטי את ההתנהגות, באופן שידגיש את התכונות הנגדיות לאלה שכולם מייחסים לכם. איך?

 

 חושבים שאתם פרפקציוניסטים ואתם לא? מדי פעם תגידו משהו כמו "זה לא ממש משנה אם נעשה ככה או ככה, העיקר שהכיוון יהיה.....". חושבים שאתם חנפנים? התאפקו ואל תידבקו לחברי הנהלה בכל ישיבה או אירוע, אלא העבירו את הזמן עם עמיתים. חושבים שאתם שמרנים ולא מקוריים? אתם יכולים לנסות ליזום דברים שלא חשבו עליהם קודם. לאט אך בביטחה.

 

אולי עדיף המיתוג הקיים

לפעמים מרוויחים מתיוג מוטעה. יש אנשים שהצמידו להם תווית שלא בהכרח נכונה, אבל זה לא משנה להם, כי הם מרוויחים מזה. מי שנחשבת "קצת משוגעת" זוכה להרבה סלחנות. מי שנחשב "מעופף" נתקל בציפיות נמוכות כלפיו. מי שנחשב "אין לו חיים" זוכה למפלט מכל הסיפורים וההצקות של אלה שכאילו יש להם חיים. ה"תקתקנית" זוכה לאהדה רבה כי כולם רוצים ליהנות מהעבודה הקשה שלה.

 

אז לפני שאתם עושים צעד נמהר בנוגע לתדמית, כדאי "לעשות חושבים". למה? אמחיש זאת בבדיחה יהודית עתיקה - שנתחיל עמה את השנה הנוצרית:

 

כל היהודים שקיטרו וקיטרו כל אחד על הצרות שלו. בא אלוהים וביקש מכל אחד לשים את הצרה שלו על השולחן. אחרי שנאספו כל הצרות הציע אלוהים לכל אחד לבחור לו צרה אחרת, במקום זו שהוא קיטר עליה. היהודים הסתכלו על השולחן, בחנו את הצרות השונות, ומיד לקחו כל אחד את הצרה המקורית שלו בחזרה.

 

אז תבדקו עם עצמכם איך אחרים תופסים אתכם, מה עמדתכם בעניין, ואם בכלל אתם רוצים או צריכים לשנות משהו באופן שבו אתם נתפסים. כי אולי בסופו של דבר נרצה, כל אחד מאיתנו, להישאר עם הצרה שלו, שכנראה מתאימה לו.

 

 

הכותבת היא יועצת מיתוג אישי ומנהלת תוכן באתר AllJobs דרושים .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין לך חיים? תתחיל לתפעל את הפייסבוק
צילום: index open
צילום: אילן בשור
דנית ניצן
צילום: אילן בשור
מומלצים