שתף קטע נבחר

אבו-רחמה נקברה: פשע מלחמה נגד שוחרי שלום

בכפר בילעין התקיימה הלוויתה של ג'וואהר אבו-רחמה, שמתה פחות מיממה אחרי שהשתתפה בהפגנה נגד גדר ההפרדה בכפר ושאפה גז מדמיע. הנשיא הפלסטיני גינה את "הפשע הישראלי". צה"ל: בקבוקי תבערה יודו בהפגנה, נסיבות המוות נבדקות

הפלסטינים מבטיחים לא להבליג על מות המפגינה. ג'וואהר אבו-רחמה, שמתה פחות מיממה אחרי שהשתתפה בהפגנה נגד גדר ההפרדה בבילעין, הובאה אחר הצהריים (שבת) למנוחות בכפרה. אבו-רחמה היא אחותם של באסם, שנהרג בהפגנה בבילעין ב-2009, ואשרף, שנורה בעודו כפות. ברשות הפלסטינית מיהרו לגנות את הפגיעה בג'וואהר בת ה-36 ובצה"ל עדיין בודקים את נסיבות מותה.

 

מאות בני אדם השתתפו במסע ההלוויה שיצא מהמרכז הרפואי הפלסטיני ברמאללה לבילעין. תושבי הכפרים הפלסטינים הסמוכים, ראשי המאבק נגד גדר ההפרדה, אנרכיסטים ופעילים זרים עברו במסגד בכפר, בדרך לבית הקברות - שם נטמנה לצד אחיה.

 

ההלוויה עברה בשקט ותושבי הכפרים התפזרו עם סיומה, אולם במהלך ההלוויה נשמעו התבטאויות קשות נגד ישראל. בנעלין לעומת זו צעירים יידו בסיום ההלוויה אבנים לעבר ג'יפ סופה צבאי. באירוע זה נפצע קל חייל צה"ל ופונה לקבל טיפול רפואי.


הלוויתה של אבו-רחמה בבילעין (צילום: גיל יוחנן) 

 

לאחר מות אבי משפחת אבו ראחמה, הוטלה האחריות לכלכלת המשפחה על בנו באסם. בעקבות מותו בהפגנה בבילעין, עבדה ג'וואהר שעות בחברת ניקיון ברמאללה על מנת לממן את מחיית משפחתה. בכפר מספרים כי מדובר במשפחה ששילמה את המחיר הכבד ביותר על מאבק הכפר בגדר ההפרדה.

 

כיצד מתה אבו-רחמה?

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן טלפן למשפחתה של ג'וואהר כדי להביע

ניחומים. במקביל, הגיע נציג הוועד המרכזי של פתח, סולטן אבו אל-עינין, לבית המשפחה כדי להעביר לה מברק תנחומים מאבו מאזן, השוהה בברזיל. סוכנות הידיעות הפלסטינית דיווחה כי אבו מאזן גינה את "הפשע הישראלי שהגיע במסגרת שורה של פשעים שמבצע צבא הכיבוש נגד עמנו חסר הישע".

 

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סעיב עריקאת, גינה את מותה של ג'וואהר וכינה זאת "פשע מלחמה". הוא אמר, כי "אנו מגנים את הפשע המזעזע שביצע הצבא הישראלי נגד משתתפים בהפגנת שוחרי שלום. זה חלק מפשעי המלחמה שמבצעת ישראל נגד עמנו".

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, קרא לשר הביטחון למנות ועדת חקירה חיצונית לצה"ל. "האירוע אמש מוכיח שצה"ל, בגיבוי הדרג המדיני, עובר לסדר היום על אירועים בהם נהרגים מפגינים בלתי חמושים". ח"כ מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי אמר לעומת זאת, כי "מי שמשתתף בהפגנות שזורקים בקבוקי תבערה על חיילי צה"ל, ראוי שיידע שהוא משחק באש ושלא ירוץ לבכות אם הוא נפגע". 

 

הפלסטינים אמרו כי אבו-רחמה מתה בבית החולים ברמאללה מהרעלת דם,

לאחר ששאפה כמות גדולה של גז מדמיע. בצה"ל ובמנהל האזרחי החלו בבדיקת האירוע וגורמים צבאיים טענו כי עולות תהיות בנוגע לנסיבות המוות, בגלל שלא נעשה שימוש חריג בגז, לא בכמות ולא בסוג. בצה"ל הדגישו משתתפים בהפגנה יידו בקבוקי תבערה ואבנים לעבר החיילים, וכי בקשה שהגישו לבית החולים הפלסטיני, לעיין בדו"ח הרפואי של אבו-רחמה, טרם נענתה.

 

מוחמד אבו רחמה, דודה של ג'וואהר, סיפר על פעילותה ועל הרגע בו נפגעה: "היא הגיעה לכל הפגנה בחמש השנים האחרונות. אתמול נורו עלינו כמויות חסרות תקדים של גז מדמיע וג'וואהר נקלעה לאזור בו הייתה עננת גז גדולה. היא לא הצליחה להיחלץ, איבדה את הכרתה ושאפה כמויות גדולות של גז. הצלחנו לאתר אותה אחרי דקות ארוכות, משום שהגז הקשה על איתורה".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'וואהר אבו-רחמה
צילום: יאיר אלטמן
הפגנה בבילעין
צילום: AP
גז מדמיע בהפגנה
צילום: רויטרס
בקבוקי תבערה בבילעין
צילום: דובר צה"ל
מומלצים