שתף קטע נבחר

פרקליטי אולמרט: המשטרה שמה מילים בפי מסר

פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הטיחו בדיון בבית המשפט בחוקר רב-פקד ליאור רייס שהמשטרה ניצלה את מצבו הנפשי של אורי מסר. בין היתר הודה רב-פקד רייס כי שמע שאורי מסר ניסה להתאבד

האם המשטרה ניצלה את מצבו הנפשי של עו"ד אורי מסר ו"שתלה מילים בפיו" כדי לבנות גרסה שתקדם את החקירה נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט? זו גרסת ההגנה של אולמרט, כפי שהציג היום (ג') פרקליטו, עורך הדין נבות תל-צור, בדיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

תל-צור טען כי החוקר רב-פקד ליאור רייס חקר אדם במצב נפשי קשה, הפעיל עליו לחץ לא הוגן ולבסוף - הדברים שמסר אמר, לא היו גרסתו האמיתית אלא מעין פשרה. על כך השיב רייס כי כל מה שנעשה בחקירה היה לגיטימי. עורך דינו של אולמרט הגיש בין היתר מסמך לבית המשפט מפברואר 2008 ובו נכתב כי צוות החקירה שחקר את אורי מסר בפרשת טלנסקי היה מודע לכך שמסר עבר תאונת דרכים וכי התאונה נגרמה בגלל ניסיון התאבדות שלו.  

 

תל-צור שאל את החוקר שהעיד היום, רב-פקד ליאור רייס, האם ידע שמסר אכן עבר תאונת דרכים בינואר 2008 ואם הוא היה מודע לכך שהיה זה ניסיון התאבדות. על כך השיב רייס כי הוא שמע שמישהו ראה את מסר עומד בצד הכביש ומנסה להיכנס לכביש וכי הוא שמע שהיה אירוע של ניסיון התאבדות אבל הוא לא טיפל בזה.

 

בהמשך לשאלת עו"ד תל-צור, אמר רב-פקד רייס כי יכול להיות שבמהלך חקירתו של מסר הוא הטיח בפניו "לא סתם ניסית להתאבד". בנקודה זו התערב התובע אורי קורב, שביקש לא לפרסם פרטים אודות מצבו של מסר והשופטים קיבלו חלקית את בקשתו.

 

תל-צור המשיך בחקירה והטיח ברייס כי הוא ויתר החוקרים ניסו לשתול בחקירותיו של מסר מילים כדי שמסר יפליל את אולמרט. לדוגמה, בחקירה מאפריל 2008, שאל החוקר את מסר "האם טלנסקי אמר לך שכספים שהוא נותן לשולה הועברו לידי מסר?" על כך ענה מסר: "זה מה שאתם רוצים שאני אגיד". החוקרים המשיכו בשאלות אלו אל מסר, אולם מסר הכחיש את עד שלבסוף אמר כי משיחות עם טלנסקי, ניתן היה להבין שכספים שהוא משלם לשולה מגיעים למסר.

 

תל-צור אף טען בבית המשפט כי חקירתו של מסר נעשתה בצורה לא לגיטימית, ואף שאל את רייס האם זה לגיטימי "לאיים" על מסר שייערך לו עימות עם טלנסקי. על כך ענה רייס כי הוא לא זוכר שעשה זאת. פרקליטיו של אורי מסר, עורכי הדין שמעון דולן ודרור מתתיהו, אמרו בתגובה: "עו"ד אורי מסר מנהל את ענייניו כרגיל במשרדו בירושלים, אנו מודים לכל המתעניינים לשלומו".

 

"למה אתה מגן על ראש המאפיה" 

בנוסף, עלה במהלך הדיון היום שמו של אלדד רוטמן, בעלה של נועה רוטמן, נכדתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, כאשר תל-צור שאל את החוקר: "האם אמרת במהלך החקירה לרוטמן, שנחקר באזהרה, 'למה אתה מגן על ראש המאפיה, והוצאת תמונה של אולמרט, יצחק רבין היה מתבייש בך". רייס ענה: "לא שמעתי ולא אמרתי דבר כזה".

 

אחרי עו"ד תל-צור, חקר את רייס פרקליטה של זקן, עו"ד מיכה פטמן: "האם לגיטימי לשיטתכם לתקוע טריז בין חשוד לעורך דינו, להגיד שעורך הדין לא משרת את האינטרס של הלקוח שלו?" על כך ענה רייס: "זה לגיטימי להגיד שהייעוץ שגב' זקן מקבלת הוא מוטעה".

 

הפרקליטות סגרה בשנתיים האחרונות את התיקים שבהם נחשד מסר. בין היתר הוחלט שלא יועמד לדין בפרשות "מעטפות הכסף" ממשה טלנסקי ובפרשת "מרכז ההשקעות, שבגינן מתנהל משפטם של אולמרט וראש לשכתו, שולה זקן. הפרקליטות הסבירה כי אחת הסיבות לכך שמסר אינו מואשם בפרשה זו, בניגוד לאולמרט וזקן שכן הואשמו, היא העובדה שבניגוד אליהם, הוא אינו עובד ציבור - ולכן אמות המידה לגביו שונות, ולא ניתן כלל להאשימו בעבירות של מרמה והפרת אמונים, שבהן הואשמו אולמרט וזקן.

 

מסר נחקר גם כאשר התפוצצה פרשת טלנסקי, ועל פי הדיווחים השונים הפליל בעדותו את אולמרט. על-פי כתב האישום המאוחד שהוגש נגד אולמרט וזקן, הסתיר מסר בכספת כספים רבים שהגיעו עבורו, בהם מאות אלפי דולרים במזומן. בעניין זה קבעה כעת הפרקליטות כי עצם הטיפול בכספים בידי מסר, אין בו כדי להוכיח שהיה מעורב בקבלתם. לפני חודשים ספורים החליטה הפרקליטות לנקות את מסר גם בפרשת "הולילנד". על כך הגיב מסר בשעתו: "כפי שכבר אמרתי לאורך כל הדרך, אין לי ולא היה לי כל קשר לפרשה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי מסר
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים