שתף קטע נבחר

נתניהו מתנער: "השב"כ החליט מי ייחקר"

ראש הממשלה פנה לשב"כ וביקש לחקור דליפת מידע מדיני-בטחוני רגיש, בכירים בלשכה ואנשים מחוצה לה נחקרו ועברו בדיקות פוליגרף. נתניהו טען: "השב"כ החליט מי ייחקר, ובאילו אמצעים". היועמ"ש: אישרתי את החקירה, לא היו האזנות סתר

היחסים הבעייתיים בין ראש הממשלה ואנשי לשכתו נחשפו פעם נוספת, אבל זמן קצר לאחר פרסום הפרשה החדשה נתניהו מתנער מהטענה כאילו דרש לחקור את עובדיו הקרובים ביותר. "השב"כ החליט מי ייחקר, ובאיזה אופן", נאמר בהודעה מלשכתו. בניגוד לדיווח קודם, הודיע היועץ המשפטי כי לא בוצעו האזנות סתר.  

 

 

בחודשים האחרונים חקר השב"כ דליפת מידע מדיני-בטחוני רגיש לעיתונאים, בעקבות הוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו. במסגרת חקירת השב"כ, נחקרו בפוליגרף בכירים בלשכת ראש הממשלה, ובהם היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד, יועץ התקשורת ניר חפץ, ומזכיר הממשלה צבי האוזר. פרט לכך, נחקרו גם שורה של אנשים מחוץ ללשכה, שאף הם היו שותפים למידע. בסך הכל נחקרו כ-10 אנשים.

 

בלשכת ראש הממשלה אמרו כי הטענה שנתניהו הנחה לחקור בפוליגרף את אנשי לשכתו אינו נכונה. לדבריהם, הוא הנחה לבדוק כיצד דלף המידע "החשוב לביטחון המדינה", אך הוסיפו כי "ההחלטה מי ייחקר ובאילו אמצעים הייתה החלטה מקצועית של השב"כ בלבד". לדבריהם, "נתניהו לא התערב בחקירה בשום דרך".

 

גורם בכיר מסר כי החוקרים השתמשו בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותם וציין כי החוקרים לא האזינו לעיתונאים, והם גם לא נחקרו. פרט לכך, לא נחקרו גם פוליטיקאים.

 

היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי בטרם נתן אישור לחקירה עמד על כך שיובהר האינטרס הציבורי החיוני המצדיק זאת, על ידי גורמי הביטחון הרלבנטיים. 

 

באמצעות דובר משרד המשפטים, משה כהן, הבהיר וינשטיין כי בדיון שערך עם ראש השב"כ ואנשיו בטרם אישור החקירה הובהרו הכללים הרלבנטיים והחקירה נערכה בהתאם לכללים אלו, בתיאום עם וינשטיין ובליווי הייעוץ המשפטי של השב"כ. וינשטיין מבהיר כי בדיון הובהר לצדדים כי לא יבוצעו במסגרת החקירה האזנות סתר לנחקרים בעניין, ואכן לא בוצעו האזנות לאישים אלה.  

 

בשירות הביטחון הכללי אישרו מוקדם יותר את דבר החקירה, ומסרו כי "בחודשים האחרונים חקר השירות חשד להדלפת מידע רגיש, לאור פניית ראש הממשלה". היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עודכן בנושא וליווה את החקירה. בסופו של דבר התברר כי ההדלפה לא נעשתה על-ידי גורם כלשהו בלשכה.

  

אין זו הפעם הראשונה שנחשפים היחסים המעורערים בין נתניהו לפקידיו הבכירים. לפני כחודש דווח ב-ynet על מתיחות קשה בלשכה, והאצבע המאשימה הופנתה לעבר רעיית ראש הממשלה. "שרה מפרקת את הלשכה", טען גורם המעורה בנעשה בלשכה, "היא משגעת את כולם". גורמים המקורבים לנתניהו אמרו כי "יש כבר לפחות שני אנשים בכירים מאוד שנמצאים עם רגל אחת בחוץ, ששוקלים את המשך דרכם בלשכה".

 

בשבוע שעבר התחזיות הפכו לפחות באופן חלקי למציאות, כאשר ניר חפץ הודיע כי הוא עוזב את הלשכה. הוא אמנם הודה לנתניהו על "תקופה מאתגרת" ועל האמון שנתן בו, אולם גורמים בלשכה סיפרו ל-ynet כי חפץ חש תסכול מכך שלמעשה ידיו היו כבולות פעמים רבות. גם מזכיר הממשלה צבי האוזר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, הוזכרו כמי שעשויים לעזוב בקרוב.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רון בן-ישי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: AP
מומלצים