שתף קטע נבחר

בדיקת אסון הכרמל: המבקר יזמן את אלי ישי

לינדנשטראוס יזמן במסגרת בדיקת האסון גם את שר הפנים, שאותו תקף בחריפות בדו"ח על הזנחת שירותי הכבאות. הבדיקה תתמקד ב-4 ימי השריפה, והמבקר יבחן בה מי אפשר לאוטובוס הסוהרים להיכנס למלכודת המוות. ייתכנו מסקנות אישיות

השר שחטף מהמבקר יותר מכולם - יצטרך לתת לו הסברים: מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, קבע היום (א') באופן סופי כיצד יבדוק משרדו את אסון הכרמל. המבקר, שעליו הוטלה בדיקת האסון אחרי שההצעה להקים ועדת חקירה ממלכתית לא אושרה בכנסת, החליט כי הבדיקה תתמקד בעיקר בארבעת ימי השריפה, כשעל פי הצורך - ייבדקו גם דברים שאירעו לפני השריפה עצמה או אחריה. גם שר הפנים, אלי ישי, יזומן להעיד בפני המבקר.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

 

לינדנשטראוס קבע כי משרדו יבדוק את אירוע שריפת אוטובוס הסוהרים, שבו נספו 44 בני אדם. בין השאר יבדוק

כיצד הצליח האוטובוס להיכנס לציר הסמוך לבית אורן, שם נקלע למלכודת המוות, ומי היה אחראי לתיחום האזור ולסגירת הצירים. כן ייבדקו סדרי החילוץ, מוכנות שירותי הכבאות ופעילות כוחות הכיבוי והחילוץ בשטח. תיבדק גם סוגיית הכיבוי האווירי - כולל שיתוף הפעולה הבינלאומי שנעשה לצורך כך - ומוכנות המשטרה לאסון המוני ופעילותה בשטח.

 

במהלך הבדיקה צפוי המבקר לזמן אליו אישים שונים, בהם נציב הכבאות והאחראים שהגיעו לאתר האסון מטעם הגופים השונים. הוא צפוי להיפגש גם עם השרים הנוגעים בדבר, בהם אלי ישי ויצחק אהרונוביץ', ואולי אף עם המפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן. לפי שעה מוקדם לדבר על מסקנות אישיות שינבעו מבדיקת המבקר, אך לפי גורמים בלשכתו - כמו בעבר, גם מסקנות אישיות ייתכנו.

 

המבקר, שפרסם עוד בשבוע שבו כובתה השריפה דו"ח חריף שהכין בחודשים שקדמו לה על הזנחת מערך הכבאות, ובו מתח ביקורת קשה בין השאר על השר ישי, יבדוק כעת גם את פעילות מד"א, פיקוד העורף וחיל האוויר, את תפקוד

רשות החירום הלאומית השייכת למשרד לביטחון פנים ואת תפקוד השלטון המקומי. הוא יבחן את ההיבטים האזרחיים, שכוללים סדרי פינוי של תושבים, הטיפול במפונים, השיקום הפיזי והאנושי והעברת מידע.

 

בנוסף תעסוק הבדיקה גם במעורבות משרד האוצר, באופן התקצוב ובמענה לצרכים. המבקר יבדוק גם את נציבות הכבאות הארצית שבאחריות משרד הפנים, את מבנה שירותי הכבאות ואת יכולת התפקוד שלהם. בנושא זה יבדוק המבקר אם מבנה שירותי הכבאות מושפע משיקולים זרים, בהם אינטרסים פוליטיים בשלטון המקומי ושיקולי שכר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבקר לינדנשטראוס. יבדוק גם את ניהול הכבאות
צילום: גיל יוחנן
השר ישי. חטף מהמבקר בדו"ח הקודם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים